726 Total passes 295
669 Passes accurate 236
45'
90'

Η Premier League είναι ένα από τα πιο δημοφιλή αθλητικά πρωταθλήματα στον κόσμο. Πάντα ήταν μια μάχη μεταξύ των τριών κορυφαίων ομάδων και η φετινή σεζόν δεν διαφέρει. Η Μάντσεστερ Σίτι δείχνει δυνατή με προβάδισμα τεσσάρων βαθμών έναντι της δεύτερης Λίβερπουλ, ενώ η Λέστερ Σίτι έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις της και βρίσκεται στην τρίτη θέση. Ποιος θα βγει πρώτος

Το Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ σήμερα είναι ένας αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου. Η Μάντσεστερ Σίτι κυριαρχεί φέτος στην Πρέμιερ Λιγκ και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην πρώτη θέση με απολογισμό οκτώ νίκες και μία ισοπαλία. Εν τω μεταξύ, η Λέστερ Σίτι εξακολουθεί να παλεύει να βρει τα πατήματά της στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στη 16η θέση με δύο νίκες και έξι ισοπαλίες. Ο νικητής αυτής της αναμέτρησης θα έχει πολλές πιθανότητες να παραμείνει μπροστά από τη Λίβερπουλ που βρίσκεται μόλις τέσσερις βαθμούς πίσω της.

Όταν οι δύο ομάδες συναντιούνται, είναι πάντα μια συναρπαστική υπόθεση. Η Μάντσεστερ Σίτι είναι ένας από τους μεγαλύτερους συλλόγους της Αγγλίας, ενώ η Λέστερ Σίτι κάνει θραύση στην Πρέμιερ Λιγκ εδώ και αρκετό καιρό. Η φετινή αναμέτρηση δεν αποτελεί εξαίρεση ufffd και με τις δύο ομάδες να έχουν πολλά να παίξουν, οι φίλαθλοι μπορούν να περιμένουν ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Εισαγωγή

Η πολυαναμενόμενη ρεβάνς μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Λέστερ Σίτι πραγματοποιήθηκε τελικά το περασμένο Σαββατοκύριακο, με τους Πολίτες να παίρνουν εκδίκηση για την ήττα τους με 5-2 από τις Αλεπούδες τον Σεπτέμβριο

Οι παίκτες του Pep Guardiola είχαν τον πλήρη έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη με 2-0 χάρη στα γκολ των Kevin De Bruyne και Riyad Mahrez. Ήταν μια πολυπόθητη νίκη για τη Σίτι, η οποία είδε το προβάδισμά της στην κορυφή του πίνακα της Premier League να μειώνεται σε μόλις δύο βαθμούς μετά την ήττα-σοκ στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας την περασμένη εβδομάδα

Η Λέστερ, από την άλλη πλευρά, θα μείνει με την απορία για το τι θα μπορούσε να είχε γίνει αν είχε καταφέρει να εκμεταλλευτεί έστω και μία από τις πολυάριθμες ευκαιρίες της για γκολ. Ο Τζέιμι Βάρντι ήταν για άλλη μια φορά μεταξύ εκείνων που σπατάλησαν μια ευκαιρία, καθώς η αστοχία του στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε τελικά ακριβή

Με τη νίκη της, η Μάντσεστερ Σίτι ισοβαθμεί βαθμολογικά με την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, αν και έχει ένα ματς στο χέρι έναντι των αντιπάλων της. Όσον αφορά τη Λέστερ, παραμένει τρίτη στον πίνακα, αλλά απέχει πλέον μόλις τέσσερις βαθμούς από την πέμπτη Τσέλσι.

Ιστορικό

Οι δύο σύλλογοι γνωρίζονται πολύ καλά μεταξύ τους, έχοντας αναμετρηθεί συνολικά 103 φορές. Η πιο πρόσφατη μεταξύ τους συνάντηση ήταν μόλις την περασμένη σεζόν στην Premier League, όπου η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 5-2. Η Λέστερ Σίτι θα επιδιώξει εκδίκηση σε αυτό το παιχνίδι, αλλά δεν θα είναι εύκολη υπόθεση, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι είναι η εν ενεργεία πρωταθλήτρια της Premier League

Head to Head

Στους 103 αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων, η Μάντσεστερ Σίτι έχει κερδίσει 46 φορές, ενώ η Λέστερ Σίτι έχει νικήσει μόνο 28 φορές. Επίσης, έχουν σημειωθεί 29 ισοπαλίες μεταξύ τους. Όταν κοιτάμε το ρεκόρ των μεταξύ τους αναμετρήσεων, είναι σαφές ότι η Μάντσεστερ Σίτι έχει τα καλύτερα αποτελέσματα όλα αυτά τα χρόνια. Ωστόσο, η Λέστερ Σίτι είχε μια περίοδο επιτυχίας απέναντι στην αντίπαλό της από το 2013 έως το 2016, κερδίζοντας τέσσερις από τους έξι αγώνες που διεξήχθησαν κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου

Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ Σίτι 2021

Αυτό υπόσχεται να είναι ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ δύο ομάδων που αγωνίζονται για διαφορετικούς στόχους αυτή τη σεζόν. Η Μάντσεστερ Σίτι θα επιδιώξει να εδραιώσει τη θέση της στην κορυφή του πίνακα με νίκη, ενώ η Λέστερ Σίτι θα ελπίζει να μειώσει τη διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται από πάνω της και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Ο αγώνας

Σε έναν πολυαναμενόμενο αγώνα μεταξύ δύο κορυφαίων ομάδων της αγγλικής Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετώπισε τη Λέστερ Σίτι. Ο αγώνας δεν απογοήτευσε, καθώς η Λέστερ Σίτι κατέβαλε μια γενναία προσπάθεια απέναντι στους πρωταθλητές, χάνοντας τελικά με 5-2. Ακολουθεί μια λεπτομερής ματιά στη δράση από το The Match.

Η Λέστερ Σίτι ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, ασκώντας από νωρίς καλή πίεση στην άμυνα της Μάντσεστερ Σίτι. Ωστόσο, η Manchester City ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 20ο λεπτό με ένα εύστοχο γκολ του Kevin De Bruyne. Η Leicester City συνέχισε να πιέζει προς τα εμπρός και ανταμείφθηκε με την ισοφάριση στο 34ο λεπτό, χάρη σε ένα εξαιρετικό χτύπημα του Jamie Vardy.

Το δεύτερο ημίχρονο είδε περισσότερα από τα ίδια και από τις δύο ομάδες, με δράση από άκρη σε άκρη και ευκαιρίες και στις δύο άκρες του γηπέδου. Στο τέλος, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια, χάρη στα γκολ των Riyad Mahrez, Gabriel Jesus και Raheem Sterling. Για τη Λέστερ Σίτι ήταν ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα, αλλά θα παρηγορηθεί με την απόδοσή της απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Αγγλίας.

Το αποτέλεσμα

Η Λέστερ Σίτι πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση και νίκησε 5-2 τη Μάντσεστερ Σίτι στο στάδιο Etihad και υποχρέωσε τους πρωταθλητές στην πρώτη τους ήττα στην Premier League για τη φετινή σεζόν.

Οι "αλεπούδες" προηγήθηκαν νωρίς, όταν ο Jamie Vardy μετέτρεψε το πέναλτι από το σημείο του πέναλτι, αφού ανατράπηκε από τον Ederson, πριν ο Riyad Mahrez κάνει το 2-0 με ωραίο ατομικό γκολ

Η Σίτι μείωσε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Σέρχιο Αγουέρο, αλλά οι όποιες ελπίδες για επιστροφή έσβησαν όταν ο Βάρντι πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι λίγο μετά την επανέναρξη

Στη συνέχεια, ο Gabriel Jesus πήρε μια καθυστερημένη παρηγοριά για τη City, αλλά υπήρχε ακόμα χρόνος για τον αντικαταστάτη της Leicester, Kelechi Iheanacho, να σκοράρει ένα πέμπτο γκολ στις καθυστερήσεις για να ολοκληρώσει τη συντριβή.

Τα επακόλουθα

Το τελικό σκορ έγραφε Λέστερ Σίτι 5-2 Μάντσεστερ Σίτι, αλλά ο αγώνας ήταν πολύ πιο κλειστός από αυτό. Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά η Λέστερ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε τις δικές της και ξέφυγε με το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο

Για τη Μάντσεστερ Σίτι, ήταν ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα και μια απογοητευτική εμφάνιση. Ήταν ανώτερη από μια καλύτερη ομάδα σε αυτή τη μέρα και θα πρέπει να βελτιωθεί αν θέλει να κατακτήσει τον τίτλο της Premier League φέτος

Η Λέστερ, από την άλλη πλευρά, πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση και έδειξε ότι είναι ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο φέτος. Έχει πλέον κερδίσει τόσο τη Μάντσεστερ Σίτι όσο και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εντός έδρας και δείχνει να αποτελεί σοβαρή απειλή για τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος.

Η κληρονομιά

Ήταν μερικές δύσκολες εβδομάδες για τη Μάντσεστερ Σίτι. Αρχικά, αποκλείστηκε από το Champions League από τη Λίβερπουλ. Στη συνέχεια, έχασε από την Τσέλσι στην Premier League. Και τώρα, υπέστη μια ταπεινωτική ήττα από τη Λέστερ Σίτι.

Οι "αλεπούδες" πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση στο στάδιο Etihad, κερδίζοντας με 5-2. Ήταν μια πλήρης ομαδική προσπάθεια, με κάθε παίκτη να δουλεύει σκληρά για να εξασφαλίσει τη νίκη

Αυτό το αποτέλεσμα είναι βέβαιο ότι θα έχει σημαντικές επιπτώσεις στην κούρσα για τον τίτλο. Η Λέστερ βρίσκεται πλέον μόλις δύο βαθμούς πίσω από τη Σίτι και έχει ένα παιχνίδι στο χέρι. Με οκτώ παιχνίδια να απομένουν, όλα μπορούν να συμβούν.

Ένα είναι σίγουρο: η φετινή σεζόν εξελίσσεται σε μία από τις πιο συναρπαστικές και απρόβλεπτες της πρόσφατης ιστορίας.

Η σημασία

Η μάχη για τον τίτλο της Premier League είναι πάντα έντονη, αλλά φέτος φαίνεται να είναι ιδιαίτερα έντονη. Η Μάντσεστερ Σίτι και η Λέστερ Σίτι διεκδικούν αμφότερες την κορυφή και δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να διαλέξει κανείς ανάμεσά τους

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες το Σάββατο σε έναν αγώνα που είχε τεράστιες επιπτώσεις για την έκβαση της κούρσας του τίτλου. Η Λέστερ ξεκίνησε πιο έξυπνα από τις δύο ομάδες και προηγήθηκε νωρίς με τον Τζέιμι Βάρντι. Ωστόσο, η City αντέδρασε και τελικά βγήκε νικήτρια με 5-2 χάρη στα γκολ των Sergio Aguero, Riyad Mahrez, Kevin De Bruyne, Gabriel Jesus και Raheem Sterling

Το αποτέλεσμα αυτό σημαίνει ότι η Σίτι έχει πλέον πέντε βαθμούς διαφορά από την κορυφή του πίνακα με μόλις τρία παιχνίδια να απομένουν. Σημαίνει επίσης ότι κατάφερε τεράστιο πλήγμα στις ελπίδες της Λέστερ για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της Premier League στην ιστορία της

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτό ήταν ένα εξαιρετικά σημαντικό αποτέλεσμα στο πλαίσιο της κούρσας για τον τίτλο. Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται πλέον στην πρώτη θέση για την κατάκτηση του τρίτου διαδοχικού στέμματος της Premier League, ενώ τα όνειρα της Λέστερ για δόξα φαίνεται να έχουν τελειώσει.

Συμπέρασμα

Το τελικό σκορ 5-2 υπέρ της Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να ήταν λίγο κολακευτικό για τη Λέστερ, αλλά μην κάνετε κανένα λάθος - αυτή ήταν μια κυρίαρχη εμφάνιση από τους πρωταθλητές της Premier League. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν απλά πολύ καλή για τους αντιπάλους της σήμερα, με τον Κέβιν Ντε Μπρούινε να ηγείται για άλλη μια φορά με μια βιρτουόζικη εμφάνιση. Ο Βέλγος πλέι μέικερ δημιούργησε τρία γκολ και ήταν μια διαρκής απειλή σε όλη τη διάρκεια, ενώ ο Sergio Aguero συνέβαλε επίσης με δύο γκολ και μια ασίστ.

Για τη Λέστερ ήταν ένα απογοητευτικό απόγευμα, καθώς δεν κατάφερε να χτίσει πάνω στην εντυπωσιακή νίκη της περασμένης εβδομάδας επί της Άρσεναλ. Ο Μπρένταν Ρότζερς θα ελπίζει ότι η ομάδα του θα μπορέσει να ανακάμψει γρήγορα και να αφήσει πίσω της αυτό το αποτέλεσμα. " είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Λέστερ. Θα διεξαχθεί στις 22 Φεβρουαρίου 2022 στο King Power Stadium στο Λέστερ.

Τι ώρα είναι ο αγώνας Man City - Leicester

Ημερομηνία, ώρα της ημέρας και τοποθεσία Την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου, η αναμέτρηση Μαν Σίτι - Λέστερ

θα ξεκινήσει στις 15:00 ώρα Ελλάδας. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο στάδιο Etihad.

Πώς λέγεται το τραγούδι του γκολ της Λέστερ Σίτι

Από αγόρι σε άντρα: LCFC

Ποιος αναδείχθηκε σήμερα ως ο άνθρωπος του αγώνα για τη Μαν Σίτι

ΟKevin De Bruyne, ο οποίος πήρε 9,80 Infogol Rating, αναδείχθηκε Infogol Man

of the Match της αναμέτρησης. Οι Ilkay Gündogan και Rodri σημείωσαν από ένα γκολ για τη Μάντσεστερ Σίτι.

Δείχνει η τηλεόραση το Μάντσεστερ Σίτι Λέστερ

Ώρα έναρξης, πληροφορίες για την τηλεόραση και τα νέα της ομάδας για τον αγώνα Σίτι - Λέστερ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα θα υποδεχθεί τις "αλεπούδες" στο Etihad

Stadium στις 15:00 (Αγγλία), αν και το παιχνίδι δεν θα μεταδοθεί ζωντανά από την τηλεόραση στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Πού μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ

Ο αγώνας θα είναι προσβάσιμος στους αμερικανούς θεατές από το Peacock. Ο αγώνας μπορεί να προβληθεί ζωντανά στον Καναδά από το DAZN. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από τα Star Sports Select HD1, Star Sports Select

1, JioTV και Hotstar VIP για τους οπαδούς στην Ινδία.

Πού μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα Man City - Leicester

Ωστόσο, από τις 19:00, τα στιγμιότυπα του αγώνα θα είναι προσβάσιμα στην επίσημη ιστοσελίδα και την εφαρμογή της Σίτι, ενώ μετά τα μεσάνυχτα, το CITY+ θα παρέχει πλήρη επανάληψη του αγώνα. Το BBC Radio Manchester

θα παρέχει επίσης ζωντανή κάλυψη του αγώνα για όσους επιλέξουν να τον ακούσουν με αυτόν τον τρόπο.

Ποιος κέρδισε το 22ο πρωτάθλημα της Premier League

Πόλη του Μάντσεστερ

Ποιος έχει το καλύτερο ρεκόρ απέναντι στη Μαν Σίτι

Η Άρσεναλ είναι η ομάδα με την οποία η Μάντσεστερ Σίτι έχει παίξει τα περισσότερα παιχνίδια πρωταθλήματος, με 188 παιχνίδια. Η Άρσεναλ έχει επίσης κερδίσει τη Μάντσεστερ Σίτι 87 φορές στο πρωτάθλημα, που είναι οι περισσότερες ήττες που έχει υποστεί η Μάντσεστερ Σίτι από οποιαδήποτε ομάδα.