652 Total passes 328
577 Passes accurate 274
45'
90'

Ο πολυαναμενόμενος αγώνας μεταξύ του Βελγίου και του Μαρόκου είναι επιτέλους εδώ! Ποιος θα βγει πρώτος

Belgium vs Morocco: Who Will Win?

Δείτε αυτό το βίντεο

Εισαγωγή

Οι 2 ομάδες που πιθανότατα θα αγωνιστούν είναι το Βέλγιο και το Μαρόκο. Το Βέλγιο βρίσκεται στην 2η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ το Μαρόκο στην 42η θέση. Σε αυτή την αναμέτρηση, είναι σαφές ότι το Βέλγιο είναι το φαβορί για τη νίκη. Παρακάτω παρατίθενται ορισμένα θέματα που πρέπει να σκεφτείτε όταν είστε ανυπόμονοι για το ποιος θα κερδίσει αυτή την αναψυχή.

-Το Βέλγιο έχει χάσει μόνο ένα παιχνίδι πριν από τώρα, ενώ το Μαρόκο έχει χάσει 4 παιχνίδια στο ίδιο χρονικό διάστημα.
-Σε δέκα προηγούμενες αναμετρήσεις, το Βέλγιο έχει κερδίσει επτά φορές και το Μαρόκο έχει κερδίσει μόνο μία φορά.
-Το Βέλγιο έχει σκοράρει κατά μέσο όρο δύο,5 στόχους ανά αναψυχή πριν από τώρα, ενώ το Μαρόκο έχει σκοράρει μόνο κατά μέσο όρο 1,0 στόχους ανά αναψυχή στο ίδιο χρονικό διάστημα.

Με βάση κυρίως αυτά τα στοιχεία, είναι σαφές ότι το Βέλγιο είναι το φαβορί για να κερδίσει αυτή την αναμέτρηση. Παρ' όλα αυτά, κάτι μπορεί να συμβεί σε έναν αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και το Μαρόκο δεν πρέπει να υπολογίζεται απλά αλλά.

Βέλγιο

Ποιες είναι οι ιδέες σας για τον επερχόμενο αγώνα μεταξύ του Βελγίου και του Μαρόκου Ποιος πιστεύετε ότι θα πάρει τη νίκη

Ρόστερ του πληρώματος

Μαρόκο:

-Τερματοφύλακες: Mohand Mohamedi, Yassine Bounou, Ahmad Reda Tagnaouti.
-Υπερασπιστές: Αμυντικοί: Ντάνι Καρβαχάλ, Αχράφ Χακίμι, Ναμπίλ Ντιράρ.
-Μεσοεπιθετικοί: Mbark Boussoufa, Karim El Ahmadi, Faycal Fajr, Sofyan Amrabat
Επιθετικοί: Ayoub El Kaabi, Khalid Boutaib, Mehdi Carcela-Gonzalez.

Βέλγιο:

-Τερματοφύλακες: Μινιολέ, Koen Casteels.
-Υπερασπιστές: Αμυντικοί: Αμυντικοί: Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Thomas Meunier, Thomas Vermaelen
-Μεσοεπιθετικοί: Youri Tielemans), Axel Witsel (αρχηγός), Kevin De Bruyne), Adnan Januzaj
Michy Batshuayi , Nacer Chadli , Christian Benteke , Romelu Lukaku.

Τελευταίος τύπος

Το Βέλγιο έρχεται σε αυτόν τον αγώνα μετά τη νίκη με 3-0 στην έδρα της Σκωτίας, συνέπεια που το ανέβασε στην κορυφή του ομίλου Ι. Ήταν μια κυρίαρχη απόδοση από την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, η οποία είχε 28 φωτογραφίες έναντι έξι της Σκωτίας και 67% της κατοχής της μπάλας.

Ο Eden Hazard ήταν το αστέρι της βραδιάς, σκοράροντας δύο φορές και δημιουργώντας άλλη μία, ενώ ο Romelu Lukaku μπήκε επίσης στο φύλλο αγώνος. Το Βέλγιο έχει πλέον κερδίσει 4 σερί νίκες στα προκριματικά, σκοράροντας 14 γκολ και δεχόμενος μόλις σε αυτό το σημείο.

Οι αντίπαλοί τους, το Μαρόκο, είναι επίσης σε καλή κατάσταση, έχοντας τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα 4 τελευταία παιχνίδια τους. Τα λιοντάρια του Άτλαντα ήταν νικητές με 2-1 απέναντι στην Μπουρκίνα Φάσο στον τελευταίο τους αγώνα, με τους Ayoub El Kaabi και Mehdi Carcela-Gonzalez στο φύλλο αγώνος.

Βασικοί παίκτες

Βέλγιο

-Έντεν Χάζαρντ (επίθεση): Hazard: Ο αρχηγός της ομάδας, πιθανόν να είναι υπεύθυνος για την κύρια επίθεση του Βελγίου. Είναι ένας επιδέξιος ντριμπλέρ με μάτι για στόχο, και είναι σε θέση να σκοράρει και να δημιουργεί πιθανότητες για τους συμπαίκτες του.
-Kevin De Bruyne (επίθεση): Από τους καλύτερους πλέι μέικερ στον πλανήτη, ο De Bruyne είναι βασικός παίκτης στην επίθεση του Βελγίου. Έχει λαμπρή φαντασία και αντίληψη και ικανότητα πάσας, ενώ μπορεί να αποτελέσει και ο ίδιος κίνδυνο στην είσοδο του στόχου.
-Romelu Lukaku (επίθεση): Ισχυρός επιθετικός, ο Λουκάκου είναι ο βασικός κίνδυνος για το Βέλγιο να πετύχει γκολ. Είναι στιβαρός και γρήγορος, και καλός σε κάθε τελείωμα και στο κράτημα της μπάλας για να προσφέρει στους συμπαίκτες του στο παιχνίδι.

Μαρόκο

-Medhi Benatia (άμυνα): Ο Μεντί Μπενάτια (αμυντικός): Ο έμπειρος Benatia θα είναι πιθανότατα απαραίτητος στην οργάνωση της άμυνας του Μαρόκου. Είναι μια συγκροτημένη παρουσία στην άμυνα και μπορεί επίσης να αποτελέσει κίνδυνο από τα στημένα στοιχεία λόγω της εναέριας ικανότητάς του.
-Ναμπίλ Ντιράρ (μέσος): Ο Ναμπίλ Ντιράρ θα είναι ο πρώτος παίκτης του Μαρόκο που θα είναι ο πρώτος παίκτης που θα είναι ο δεύτερος: Ένας ευέλικτος παίκτης που μπορεί να λειτουργήσει τόσο στη μεσαία γραμμή όσο και στην άμυνα, ο Dirar θα είναι πιθανότατα το κλειδί για να προσφέρει πλάτος και τροφοδοσία από το εξωτερικό για το Μαρόκο. Είναι επιπλέον ένας επικίνδυνος εκτελεστής ελεύθερων λακτισμάτων.
-Khalid Boutaib (επίθεση): Ο Boutaib είναι ο μοναχικός επιθετικός του Μαρόκου και πιθανώς θα είναι υπεύθυνος για τον κύριο δρόμο στην είσοδο. Είναι μια σωματική παρουσία που είναι καλός στο να κρατάει την μπάλα και να φέρνει άλλους στο παιχνίδι, ενώ είναι και ο ίδιος ένας αντικειμενικός κίνδυνος.

Μαρόκο

Το Μαρόκο, που βρίσκεται στη Βόρεια Αφρική, έχει πληθυσμό άνω των 34 εκατομμυρίων κατοίκων. Το έθνος έχει πλούσια παράδοση και μακρύ ιστορικό παρελθόν. Είναι συνήθως ένα προτιμώμενο σημείο διακοπών για τους παραθεριστές. Το Βέλγιο, ωστόσο, είναι ένα μικρό έθνος που βρίσκεται στη Δυτική Ευρώπη. Έχει πληθυσμό μόλις πάνω από 11 εκατομμύρια κατοίκους. Ανεξάρτητα από τις μικρές του διαστάσεις, το Βέλγιο είναι ένα πραγματικά ανεπτυγμένο έθνος και είναι γνωστό για τη σοκολάτα και τη μπύρα του.

Πλήρωμα

Το πλήρωμα του Μαρόκου αποτελείται από πολλούς ικανούς και έμπειρους παίκτες που είναι σε θέση να ανταγωνιστούν σε υψηλό βαθμό. Μεταξύ των βασικών παικτών της ομάδας περιλαμβάνονται ο αμυντικός Mehdi Benatia, ο μέσος Mbark Boussoufa και ο επιθετικός Oussama Assaidi. Με ισχυρή άμυνα και πληθώρα επιθετικών επιλογών, το Μαρόκο θα είναι πιθανότατα μια δύσκολη ομάδα για να νικήσει κανείς στον φετινό αγώνα.

Στο σημερινό είδος, το Βέλγιο είναι θετικά η ισχυρότερη πλευρά. Έχουν κερδίσει 9 από τα 10 τελευταία παιχνίδια τους, με τη μοναδική τους ήττα να έρχεται απέναντι στην Πορτογαλία σε ένα ευχάριστο παιχνίδι. Επιπλέον, έχουν πετύχει 27 γκολ σε αυτά τα 10 παιχνίδια, ενώ έχουν δεχτεί μόνο 8. Η πιο πρόσφατη αναμέτρησή τους ήταν μια νίκη με 3-0 επί της Αιγύπτου, μέσω της οποίας φάνηκαν πολύ δυνατοί.

Το Μαρόκο, ωστόσο, έχει κερδίσει μόνο τα 6 από τα 10 τελευταία παιχνίδια του. Έχουν φέρει 2 ισοπαλίες και έχουν χάσει 2, με την πιο πρόσφατη ήττα τους να έρχεται απέναντι στη Σλοβακία σε ένα ευχάριστο. Επιπλέον, έχουν πετύχει μόνο 12 γκολ σε αυτά τα 10 παιχνίδια και έχουν δεχτεί 9. Αυτή δεν είναι σίγουρα η κατάσταση στην οποία θέλετε να βρίσκεστε ενόψει ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Βέλγιο
-Eden Hazard (αρχηγός): Ο 28χρονος είναι το αστέρι του Βελγίου και πιθανότατα θα προσπαθήσει να οδηγήσει το έθνος του στη δόξα στη Ρωσία. Ο Χάζαρντ βρίσκεται σε καυτό φεγγάρι για την Τσέλσι τη φετινή σεζόν, σκοράροντας 19 γκολ και προσφέροντας 16 ασίστ στην Premier League.

-Kevin De Bruyne: Ο 27χρονος είναι ένας από τους καλύτερους μεσοεπιθετικούς στον πλανήτη και πιθανότατα θα είναι βασικός παίκτης του Βελγίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο De Bruyne είναι σε πολύ καλή κατάσταση για τη Manchester Metropolis φέτος, σκοράροντας 12 στόχους και προσφέροντας 21 ασίστ μέσα στην Premier League.

-Romelu Lukaku: Ο 25χρονος είναι ο βασικός σκόρερ του Βελγίου και πιθανότατα θα θέλει να προσθέσει στο ενεργητικό του στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Λουκάκου ήταν σε καλό δρόμο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη φετινή σεζόν, σκοράροντας 27 στόχους και προσφέροντας έξι ασίστ εντός της Premier League.

Μαρόκο
-Ναμπίλ Ντιράρ: Ο 32χρονος είναι βασικός παίκτης για το Μαρόκο και πιθανότατα θα προσπαθήσει να έχει εξαιρετική απόδοση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Ντιράρ ήταν καθημερινός βασικός για τη Μονακό τη φετινή σεζόν, με 33 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.

-Μεχντί Μπενατία: Ο Ντιράρ είναι ο πιο δημοφιλής παίκτης που έχει ποτέ κερδίσει την προαγωγή του: Ο 31χρονος είναι ο αρχηγός του Μαρόκου και πιθανότατα θα προσπαθήσει να οδηγήσει την εθνική του ομάδα στη νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Benatia ήταν καθημερινός βασικός για τη Γιουβέντους φέτος, έχοντας 29 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.

-Khalid Boutaib: Ο 28χρονος είναι ο βασικός σκόρερ του Μαρόκου και πιθανότατα θα θελήσει να προσθέσει στο ενεργητικό του στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Boutaib ήταν σε καλή κατάσταση για την Yeni Malatyaspor φέτος, σκοράροντας 14 γκολ και προσφέροντας 4 ασίστ στην τουρκική Tremendous Lig.

Ποιος θα κερδίσει

Αυτό μπορεί να είναι ένα δύσκολο ερώτημα για να απαντηθεί. Τόσο το Βέλγιο όσο και το Μαρόκο έχουν ισχυρές ομάδες και θα είναι ένας λεπτομερής αγώνας. Είναι δύσκολο να πούμε ποιος θα κερδίσει, ωστόσο προβλέπουμε ότι το Βέλγιο έχει ελάχιστα περισσότερες πιθανότητες.