483 Total passes 422
374 Passes accurate 330
45'
90'

Η αγωνιστική περίοδος της Premier League ξεκίνησε με την αναμέτρηση της Λέστερ Σίτι με τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ. Ήταν ένας αγώνας που είδε τις "αλεπούδες" να κερδίζουν με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Τζέιμι Βάρντι στο πρώτο ημίχρονο. Με το αποτέλεσμα αυτό η Λέστερ ξεκινά τη σεζόν ως φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα προγνωστικά του αγώνα Λέστερ - Γουέστ Χαμ είναι ένας αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 14 Οκτωβρίου στο King Power Stadium. Οι ομάδες αγωνίζονται στην Πρέμιερ Λιγκ και είναι η πρώτη φορά που οι δύο σύλλογοι συναντώνται σε αυτή τη διοργάνωση.

Αυτό το βίντεο θα πρέπει να βοηθήσει

Λέστερ - Γουέστ Χαμ ο μεγάλος αγώνας σήμερα! Τι σύγκρουση δύο ομάδων, της Λέστερ Σίτι και της Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ, οι οποίες αναζητούν αμφότερες την πρώτη τους νίκη στη σεζόν. Ποιος θα βγει νικητής

Εισαγωγή

Έχει περάσει καιρός από τότε που είχαμε ένα παλιό καλό λονδρέζικο ντέρμπι στα χέρια μας, αλλά αυτό ακριβώς θα έχουμε σήμερα, καθώς η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ αντιμετωπίζει τη Λέστερ Σίτι στο στάδιο του Λονδίνου.

Και οι δύο ομάδες θα επιδιώξουν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, καθώς θέλουν να εδραιώσουν τη θέση τους στο πρώτο μισό του πίνακα της Premier League, οπότε θα είναι μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Όσον αφορά τα νέα για την ομάδα, η Γουέστ Χαμ δεν θα έχει στη διάθεσή της τον επιθετικό Μιχαήλ Αντόνιο, ο οποίος εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό στον προσαγωγό, ενώ η Λέστερ δεν θα έχει στη διάθεσή της τους Ρικάρντο Περέιρα και Γουίλφρεντ Νντίντι, οι οποίοι είναι αμφότεροι εκτός με τραυματισμούς στο γόνατο.

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν, ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά και στις δύο ομάδες και ας δούμε ποιος μπορεί να βγει νικητής σε αυτή την αναμέτρηση...

Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ

Αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην 9η θέση του πίνακα της Premier League με 22 βαθμούς από τα 14 πρώτα παιχνίδια τους. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες είναι ιδιαίτερα δυνατή στην έδρα της, όπου έχει συγκεντρώσει τους 16 από τους 22 βαθμούς της, συμπεριλαμβανομένων των νικών επί των Γουλβς και Τότεναμ Χότσπερ. Ωστόσο, υπέστη μια απογοητευτική ήττα με 2-1 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας την τελευταία φορά, η οποία έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων στο πρωτάθλημα.

Επιθετικά, η Γουέστ Χαμ έχει φανεί πολύ καλή κατά διαστήματα φέτος και αυτή τη στιγμή έχει μέσο όρο 1,6 γκολ ανά παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ της είναι ο Τζάροντ Μπόουεν, ο οποίος έχει βρει το δρόμο προς τα δίχτυα έξι φορές μέχρι στιγμής στη φετινή σεζόν, ενώ οι Σεμπαστιάν Χάλερ και Πάμπλο Φορνάλς έχουν επίσης συνεισφέρει με πέντε γκολ ο καθένας. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για τον Μόγιες είναι να κρατήσει την ομάδα του σταθερή, καθώς συχνά ακολουθεί μια καλή εμφάνιση με μια κακή. Αν μπορέσει να συγκεντρώσει ένα σερί φόρμας, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για τον οποίο δεν μπορεί να διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη επτάδα αυτή τη σεζόν.

Αμυντικά, η Γουέστ Χαμ δεν ήταν τόσο δυνατή, αλλά έχει καταφέρει να δεχτεί μόλις 1,4 γκολ ανά παιχνίδι, κάτι που δεν είναι πολύ κακό αν σκεφτεί κανείς ότι κάποιες από τις ομάδες γύρω της κοντά στον πάτο του πίνακα δέχονται δύο ή περισσότερα γκολ ανά παιχνίδι κατά μέσο όρο. Θα πρέπει να βελτιώσει τα πράγματα στα μετόπισθεν, αν θέλει να παραμείνει στη διεκδίκηση μιας ευρωπαϊκής θέσης, καθώς οποιαδήποτε αστοχία θα μπορούσε να αποδειχθεί δαπανηρή κατά τη διάρκεια 38 αγώνων.

Λέστερ Σίτι: Οι "αλεπούδες" βρίσκονται λίγο έξω από την πρώτη τετράδα, στην 5η θέση, μετά από ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στην αγωνιστική περίοδο 2020/21, όπου συγκέντρωσαν 26 βαθμούς στα 14 πρώτα παιχνίδια που έδωσαν. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ήταν αήττητη σε εννέα διαδοχικά παιχνίδια πρωταθλήματος πριν υποστεί διαδοχικές ήττες από τη Λίβερπουλ και τη Φούλαμ αντίστοιχα, οι οποίες την έφεραν στην 5η θέση πίσω από την Τσέλσι μόνο με βάση τη διαφορά τερμάτων .

Όπως και η Γουέστ Χαμ , το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Λέστερ αυτή τη σεζόν ήταν αναμφίβολα η φόρμα της στην έδρα της όπου έχει κερδίσει επτά από τα οκτώ παιχνίδια ενώ έχει δεχτεί μόνο τρία γκολ . Εκτός έδρας όμως , τα πράγματα δεν ήταν τόσο ρόδινα για τους άνδρες του Rodgers , καθώς έχουν κερδίσει μόνο δύο από τα επτά εκτός έδρας παιχνίδια , ενώ έχασαν επίσης τρεις φορές . Έτσι, αν η Λέστερ πρόκειται να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι τότε θα πρέπει να βελτιώσει σημαντικά την εκτός έδρας φόρμα της .

Όσον αφορά το προσωπικό , ο Harvey Barnes έχει αποκλειστεί μέχρι τις αρχές του 2021 με τραυματισμό στο γόνατο ενώ ο Jamie Vardy είναι επίσης αμφίβολος για το σημερινό παιχνίδι λόγω ενός συνεχιζόμενου προβλήματος στη γάμπα . Τούτου λεχθέντος , ο Rodgers εξακολουθεί να έχει πολλές επιθετικές επιλογές στη διάθεσή του , όπως Ayoze Perez , Kelechi Iheanacho και Cengiz Under που όλοι θα επιδιώξουν να κάνουν ένα αντίκτυπο , αν τους δοθεί η ευκαιρία .

Σε πλήρη δύναμη , η Λέστερ είναι περισσότερο από ικανή να νικήσει οποιονδήποτε στην Premier League , αλλά αν θα είναι σε θέση να περάσει τη Γουέστ Χαμ σήμερα , μένει να φανεί .

Ιστορικό

Οι δύο ομάδες έχουν μακρά ιστορία, με την πρώτη τους συνάντηση να λαμβάνει χώρα το 1896. Η Λέστερ Σίτι αγωνίζεται σήμερα στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ στην Τσάμπιονσιπ. Ο πιο πρόσφατος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν ισόπαλος 2-2 στο King Power Stadium τον Ιανουάριο του 2020.

Όσον αφορά τα ασημικά, και οι δύο ομάδες έχουν κατακτήσει το Κύπελλο Αγγλίας τρεις φορές. Το τελευταίο μεγάλο τρόπαιο της Λέστερ Σίτι ήρθε το 2016, όταν στέφθηκε πρωταθλήτρια της Premier League, ενώ ο πιο πρόσφατος θρίαμβος της Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ ήρθε το 1980, όταν σήκωσε το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης.

Αποτελέσματα: Λέστερ - Γουέστ Χαμ

Η Λέστερ Σίτι έχει κερδίσει 54 από αυτές τις αναμετρήσεις και η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ έχει επικρατήσει σε 47 περιπτώσεις. Έχουν σημειωθεί 35 ισοπαλίες μεταξύ τους.

Leicester - West Ham Highlights: Leicester - West Ham

Όσον αφορά τις πρόσφατες συναντήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, υπήρξαν μερικές συναρπαστικές αναμετρήσεις. Τον Δεκέμβριο του 2017, η Leicester City ήρθε από την πλάτη και νίκησε τη West Ham United με 3-2 στο London Stadium χάρη στα γκολ των Jamie Vardy, Riyad Mahrez και Andy King. πιο πρόσφατα, τον Ιανουάριο του 2020, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο King Power Stadium, όπου ο Leonardo Ulloa πέτυχε την ισοφάριση για τη Leicester City στις καθυστερήσεις, αφού ο Issa Diop είχε δώσει δύο φορές προβάδισμα στη West Ham United. Ένας άλλος αξέχαστος αγώνας μεταξύ αυτών των δύο έλαβε χώρα τον Φεβρουάριο του 2006, όταν ο τότε επιθετικός της Γουέστ Χαμ Ντιν Άστον σκόραρε στις καθυστερήσεις για να δώσει στην ομάδα του τη νίκη με 4-3 στο Upton Park ufffd ένα αποτέλεσμα που εξασφάλισε τον υποβιβασμό της Λέστερ στη League One εκείνη τη σεζόν. Από συναρπαστικές ανατροπές μέχρι νίκες στις καθυστερήσεις, υπήρξαν πολλές σπουδαίες στιγμές όποτε οι δύο αυτοί σύλλογοι βρέθηκαν αντιμέτωποι όλα αυτά τα χρόνια.

Λέστερ - Γουέστ Χαμ Τελευταίος αγώνας: Λέστερ - Γουέστ Χαμ

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ αυτών των δύο ομάδων ήταν ισόπαλη 2-2 στο King Power Stadium που έλαβε χώρα τον Ιανουάριο του 2020. Εκείνη την ημέρα είδε τον Issa Diop να δίνει το προβάδισμα στη West ham united δύο φορές για να σώσει ο Leonardo Ulloa τον βαθμό για τη leicester city με την ισοφάριση στο 84ο λεπτό . ήταν μια διασκεδαστική συνάντηση που τελικά έληξε ισόπαλη .

Ο αγώνας

Η Λέστερ Σίτι αντιμετώπισε τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ στο King Power Stadium σε μια συναρπαστική αναμέτρηση μεταξύ δύο εκ των κορυφαίων ομάδων της Premier League. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα από τις δύο ομάδες και προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με τον Jamie Vardy, ο οποίος ολοκλήρωσε μια ωραία ομαδική κίνηση με ένα κλινικό τελείωμα δίπλα από τον τερματοφύλακα της Γουέστ Χαμ, Joe Hart.

Η Γουέστ Χαμ αντέδρασε και ισοφάρισε λίγο μετά το ημίχρονο με τον Michail Antonio, αλλά η Λέστερ ανέκτησε το προβάδισμά της λίγο αργότερα και πάλι με τον Vardy, ο οποίος ολοκλήρωσε το διπλό του με άλλο ένα ωραίο τελείωμα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν, με αποτέλεσμα η Λέστερ να κρατήσει τη νίκη με 2-1 και να εδραιώσει τη θέση της στην πρώτη τετράδα.

Το αποτέλεσμα

Η Λέστερ Σίτι νίκησε 2-1 τη Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ στο King Power Stadium το Σάββατο. Οι "αλεπούδες" προηγήθηκαν με πέναλτι του Τζέιμι Βάρντι στο πρώτο ημίχρονο, πριν ο Μισέλ Αντόνιο ισοφαρίσει για τα "σφυριά" στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, η Λέστερ ανέκτησε το πλεονέκτημά της λίγο αργότερα, με τον Χάρβεϊ Μπαρνς να σκοράρει από κοντά και να σφραγίζει τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς. Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Λέστερ ανέβηκε στη δεύτερη θέση του πίνακα της Premier League, ενώ η Γουέστ Χαμ παραμένει στη μέση του πίνακα.

Στιγμιότυπα

Η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ συνέχισε το τέλειο ξεκίνημά της στη σεζόν με μια δύσκολη νίκη 2-1 επί της Λέστερ Σίτι στο King Power Stadium.

Τα "σφυριά" προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με αυτογκόλ του Caglar Soyuncu, πριν ο Jamie Vardy ισοφαρίσει αμέσως μετά την ανάπαυλα.

Ωστόσο, η Γουέστ Χαμ δεν θα μπορούσε να αρνηθεί και επανέφερε το προβάδισμά της στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου χάρη σε ένα ωραίο χτύπημα του Sebastien Haller.

Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Γουέστ Χαμ ανέβηκε στη δεύτερη θέση του πίνακα της Premier League, ισοβαθμώντας με την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Εν τω μεταξύ, η Λέστερ θα είναι απογοητευμένη με αυτό το αποτέλεσμα και θα πρέπει να συνέλθει γρήγορα, καθώς θέλει να επανέλθει σε τροχιά.

Συνέπειες

Το τελικό σκορ μπορεί να έγραψε 2-2, αλλά τόσο η Λέστερ Σίτι όσο και η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ θα νιώθουν ότι θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει αυτό το παιχνίδι. Οι "αλεπούδες" προηγήθηκαν με τον Χάρβεϊ Μπαρνς στο πρώτο ημίχρονο, πριν τα γκολ των Μιχαήλ Αντόνιο και Τζέσι Λίνγκαρντ ανατρέψουν τα πράγματα για τα "σφυριά". Ωστόσο, η καθυστερημένη ισοφάριση του Youri Tielemansufffd εξασφάλισε ότι οι δύο ομάδες θα μοιραστούν τη λεία σε μια διασκεδαστική αναμέτρηση στο King Power Stadium.

Υπήρχαν πολλά σημεία συζήτησης κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, οπότε ας ρίξουμε μια ματιά σε μερικές από τις βασικές στιγμές

Ο Χάρβεϊ Μπαρνς έβαλε τη Λέστερ Σίτι μπροστά στο σκορ με ένα εύστοχο τελείωμα στο πρώτο ημίχρονο. Ο νεαρός εξτρέμ βρίσκεται σε εκπληκτική φόρμα τελευταία και έδειξε για άλλη μια φορά γιατί είναι ένα από τα πιο συναρπαστικά ταλέντα της Premier League. Το γκολ του δόθηκε δικαίως, καθώς ο έλεγχος του VAR έκρινε ότι δεν υπήρχε οφσάιντ στην ανάπτυξη.

Ο Michail Antonio ισοφάρισε για τη Γουέστ Χαμ λίγο πριν το ημίχρονο με μια εξαιρετική κεφαλιά. Ο επιθετικός βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα αυτή τη σεζόν και με το τελευταίο του χτύπημα ανέβασε τον αριθμό των γκολ του στη φετινή σεζόν στα 13. Ανέβηκε πάνω από τον Wesley Fofana για να συναντήσει τη σέντρα του Jarrod Bowenufffds και να περάσει με κεφαλιά από τον Kasper Schmeichel.

Στη συνέχεια, ο Jesse Lingard έβαλε τη West Ham μπροστά στο σκορ απέναντι στην πρώην ομάδα του με ένα ακόμη ωραίο τελείωμα. Ο δανεικός μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει βρει τα πατήματά του από τότε που ήρθε στα σφυριά και έδειξε μεγάλη ψυχραιμία για να περάσει ήρεμα τον Σμάιχελ, αφού έπαιξε στο τέρμα ο Μανουέλ Λανζίνι.

Η Λέστερ αρνήθηκε να τα παρατήσει όμως και έφτασε επάξια στην ισοφάριση χάρη στην καθυστερημένη επίθεση του Youri Tielemansufffd. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός είχε αποκλειστεί από τον Lukasz Fabianski νωρίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν έκανε λάθος για δεύτερη φορά, καθώς πυροβόλησε στην κάτω γωνία από τα 20 μέτρα για να σώσει έναν βαθμό για την ομάδα του"

Τι ακολουθεί

Ο επόμενος αγώνας της Premier League είναι Λέστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ το Σάββατο 13 Μαρτίου στις 12:30 μ.μ. EST. Αυτή θα είναι η πρώτη συνάντηση μεταξύ των δύο συλλόγων τη φετινή σεζόν

Η Λέστερ Σίτι βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 5η θέση με 39 βαθμούς, ενώ η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ στην 9η θέση με 33 βαθμούς. Με νίκη της Λέστερ θα ισοβαθμήσει βαθμολογικά με την 4η Τσέλσι, ενώ με νίκη της Γουέστ Χαμ θα πλησιάσει στους 2 βαθμούς την 6η Τότεναμ Χότσπερ

Στον τελευταίο της αγώνα για την Premier League, η Λέστερ νίκησε 2-0 τη Σαουθάμπτον εκτός έδρας, ενώ η Γουέστ Χαμ έχασε 1-0 στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι

Πρώτος σκόρερ της Λέστερ φέτος είναι ο Τζέιμι Βάρντι με 15 γκολ, ενώ πρώτος σκόρερ της Γουέστ Χαμ είναι ο Μιχαήλ Αντόνιο με 9 γκολ

Προβλέψεις: Leicester City 2-1 West Ham United

Συμπέρασμα

Η Λέστερ Σίτι και η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ συναντήθηκαν σήμερα σε μια συναρπαστική αναμέτρηση της Premier League. Η Λέστερ επικράτησε με 3-2. Με αυτή τη νίκη, συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να αποδεικνύει ότι είναι μια από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος. Εν τω μεταξύ, η Γουέστ Χαμ θα πρέπει να ανασυνταχθεί και να βρει τρόπο να ανατρέψει τα δεδομένα μετά από μια απογοητευτική εμφάνιση.

Το "Λέστερ - Γουέστ Χαμ 2016

" είναι ένας αγώνας στην Premier League. Θα διεξαχθεί το Σάββατο, 2 Ιανουαρίου στις 12:30πμ EST. Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το NBCSN και θα μεταδοθεί ζωντανά στο διαδίκτυο στο NBCsports.com/soccer.

Ποιος σκόραρε για τη Γουέστ Χαμ εναντίον της Λέστερ

Ο Άγγλος επιθετικός Jarrod Bowen (2L), της West Ham United, πανηγυρίζει το πρώτο γκολ του αγώνα εναντίον της Leicester City για την αγγλική Premier League στις 17 Φεβρουαρίου στο King Power Stadium

στο Leicester, κεντρική Αγγλία

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται ο αγώνας Λέστερ - Γουέστ Χαμ

Παγώνι Superior

Ποια είναι η μεγαλύτερη νίκη της Λέστερ Σίτι

Scorelines Η μεγαλύτερη νίκη: 13-0 (εναντίον της Notts Olympic στο Κύπελλο FA στις 13 Οκτωβρίου 1894) Μεγαλύτερη νίκη στο πρωτάθλημα: 10-0 (εναντίον της Πόρτσμουθ, 20 Οκτωβρίου 1928) Η μεγαλύτερη νίκη της Premier League και των προκατόχων της ήταν 10-0. (εναντίον της Πόρτσμουθ, 20 Οκτωβρίου 1928) 9-0 ήταν η μεγαλύτερη νίκη στην Premier League

(εναντίον της Σαουθάμπτον, 25 Οκτωβρίου 2019)

Τι ώρα τελειώνει σήμερα ο αγώνας της Λέστερ

ποδοσφαιρικοί αγώνες Βαθμολογίααγώνων και ώρα έναρξης Σπερς Λέστερ 09:30

Πώς μπορώ να παρακολουθήσω το παιχνίδι της Λέστερ

Οι αγώνες της Premier League για τη Leicester City θα μεταδοθούν από το Sky Sports, το BT Sport και το Amazon Prime. Οι αγώνες του FA Cup θα μεταδοθούν από το BBC και το ITV. Οι αγώνες του Carabao Cup θα μεταδοθούν από το Sky Sports

.

Σε ποιο κανάλι θα μεταδοθεί ο αγώνας της Λέστερ Σίτι

Ο αγώνας θα μεταδοθεί σε απευθείας σύνδεση μέσω της εφαρμογής BT Sport εκτός από την προβολή του στο BT Sport

3.

Τι ώρα είναι το παιχνίδι της Γουέστ Χαμ σήμερα

ποδοσφαιρικοί αγώνες Κατάταξηαγώνων και ώρα έναρξης 06:00 Νιούκαστλ Γουέστ Χαμ

Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι αντίπαλοι της Λέστερ Σίτι

Το παιχνίδι μεταξύ της Derby County και της Leicester City είναι μια τοπική ποδοσφαιρική αντιπαλότητα των East Midlands

. Ο αγώνας αναφέρεται μερικές φορές ως ντέρμπι των East Midlands. Παρά το γεγονός ότι έχουν μεγάλη αντιπάθεια η μία για την άλλη, και οι δύο ομάδες βλέπουν τη Nottingham Forest ως τον μεγαλύτερο αντίπαλό τους.