427 Passes accurate 318
45'
90'

Η Tottenham Hotspur και η Nottingham Forest είναι δύο από τις πιο επιτυχημένες ομάδες του αγγλικού ποδοσφαίρου. Έχουν μεγάλη ιστορία μαζί, αλλά το βράδυ της Τετάρτης θα παίξουν μεταξύ τους για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια. Πώς είναι να παίζεις εναντίον της παλιάς σου ομάδας

Τα αποτελέσματα του tottenham vs nottingham forest είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Tottenham και της Nottingham Forest. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο στάδιο Γουέμπλεϊ στο Λονδίνο της Αγγλίας.Η Τότεναμ Χότσπορ αντιμετωπίζει τη Νότιγχαμ Φόρεστ στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας αυτό το Σαββατοκύριακο και ποιος μπορεί να ξεχάσει τον αξέχαστο αγώνα Άρσεναλ - Νότιγχαμ Φόρεστ από το 2002 Η Τότεναμ είναι τρομερή αντίπαλος τον τελευταίο καιρό, κερδίζοντας έξι από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της. Τι θα συμβεί λοιπόν όταν αυτοί οι δύο άσπονδοι αντίπαλοι βρεθούν αντιμέτωποι Συντονιστείτε για να το μάθετε!

Εισαγωγή

Οι τελευταίες εβδομάδες ήταν πολυάσχολες για την Τότεναμ Χότσπερ, με την ομάδα να παίζει με την Άρσεναλ, τη Νότιγχαμ Φόρεστ και τη Νόριτς Σίτι σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ακολουθεί μια ανακεφαλαίωση του πώς τα πήγαν τα "σπιρούνια" σε κάθε αγώνα, καθώς και μια ματιά ενόψει της επόμενης αναμέτρησης με τη Σαουθάμπτον.

Άρσεναλ - Νότιγχαμ Φόρεστ

Τα Σπερς ξεκίνησαν την πολυάσχολη περίοδό τους με ένα ταξίδι στην αντίπαλο της Άρσεναλ στο βόρειο Λονδίνο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι Κανονιέρηδες ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο με τον Pierre-Emerick Aubameyang. Η Τότεναμ αντέδρασε σωστά μετά την ανάπαυλα και ανταμείφθηκε με την ισοφάριση από τον Χάρι Κέιν στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, γεγονός που σημαίνει ότι και οι δύο ομάδες έπρεπε να συμβιβαστούν με έναν βαθμό η καθεμία.

Τότεναμ - Νότιγχαμ Φόρεστ (τελικός Κυπέλλου Αγγλίας)

Λίγες ημέρες μετά την αναμέτρηση πρωταθλήματος, τα Σπερς και η Νότιγχαμ Φόρεστ συναντήθηκαν ξανά στον τελικό του FA Cup. Αυτή τη φορά, η Τότεναμ ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια χάρη στα γκολ των Heung-Min Son και Dele Alli. Με αυτή τη νίκη, τα Σπερς διεκδίκησαν το πρώτο τους ασημένιο αντικείμενο για τη σεζόν 2019/20 και πλέον θα αγωνιστούν στο UEFA Europa League τον επόμενο μήνα.

Τότεναμ - Νόριτς

Την επόμενη αγωνιστική η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες στην Premier League, καθώς επικράτησε άνετα με 3-0 εντός έδρας της ουραγού Νόριτς Σίτι. Ο Heung-Min Son άνοιξε το σκορ νωρίς, πριν ο Harry Kane προσθέσει άλλα δύο γκολ σε γρήγορη διαδοχή λίγο πριν το ημίχρονο. Παρά το γεγονός ότι δεν κατάφεραν να προσθέσουν άλλα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, τα Σπερς βγήκαν άνετοι νικητές σε μια νίκη ρουτίνας που τελικά ήταν μια νίκη ρουτίνας επί χαμηλής αντιπάλου.

Ιστορικό

Η Άρσεναλ και η Νότιγχαμ Φόρεστ θα αναμετρηθούν στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας αυτό το Σάββατο, με την Τότεναμ Χότσπορ να αντιμετωπίζει τη Νόριτς Σίτι στον άλλο ημιτελικό.

Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που η Arsenal και η Nottingham Forest θα συναντηθούν στο FA Cup μετά την περιβόητη συνάντησή τους στον τελικό του 1979, όπου η Arsenal ήρθε από το 2-0 και κέρδισε με 3-2 μετά από παράταση. Εκείνος ο αγώνας θεωρείται ευρέως ως ένας από τους σπουδαιότερους τελικούς στην ιστορία της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες έχουν κληρωθεί αντίπαλες δύο φορές στο παρελθόν στο FA Cup, με την Άρσεναλ να κερδίζει και τις δύο φορές. Ωστόσο, η Νότιγχαμ Φόρεστ απέκλεισε την Άρσεναλ από τη διοργάνωση το 1993, όταν ήταν κάτοχος.

Η Τότεναμ Χότσπορ έφτασε για τελευταία φορά στον τελικό του FA Cup το 1991, όταν νίκησε 2-1 τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Θα επιδιώξει να φτάσει στον πρώτο της τελικό από το 2008, όταν έχασε από την Τσέλσι.

Η Norwich City έφτασε για τελευταία φορά σε τελικό Κυπέλλου FA το 1985, όταν νίκησε με το περίφημο 1-0 τη Sunderland στο Wembley Stadium.

Ο αγώνας

Ο τελικός του κυπέλλου fa μεταξύ της Άρσεναλ και της Νότιγχαμ Φόρεστ ήταν ένας αγώνας με μεγάλη προσμονή, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη. Το παιχνίδι δεν απογοήτευσε, με την Άρσεναλ να κερδίζει με 2-1 σε μια σκληρή μάχη. Η Τότεναμ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Νότιγχαμ Φόρεστ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε. Ωστόσο, η Άρσεναλ κράτησε το προβάδισμά της και εξασφάλισε τη νίκη. Ήταν ένας σπουδαίος αγώνας μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων και ήταν απόλαυση να τον παρακολουθήσει κανείς.

Το αποτέλεσμα

Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι, αλλά η Άρσεναλ κατάφερε να προηγηθεί και να κερδίσει με 2-1. Αυτή ήταν μια μεγάλη νίκη για την ομάδα, καθώς εξασφάλισε τη θέση της στον τελικό του FA Cup απέναντι στην Tottenham Hotspur.

Τότεναμ - Νότιγχαμ Φόρεστ (τελικός Κυπέλλου FA)

Σε ένα πολυαναμενόμενο παιχνίδι, η Τότεναμ ήταν τελικά η νικήτρια, κερδίζοντας με 2-0. Αυτή ήταν μια τεράστια νίκη για την ομάδα, καθώς εξασφάλισε το πρώτο της ασημένιο αγαθό μετά από 10 χρόνια.

Τότεναμ κυριάρχησε σε αυτό το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος, κερδίζοντας με 4-0. Αυτή ήταν άλλη μια σημαντική νίκη για την ομάδα, καθώς τη βοήθησε να συμβαδίσει με τη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή του πίνακα της Premier League.

Τα επακόλουθα

Ήταν μια σεζόν σαν τρενάκι του λούνα παρκ τόσο για την Άρσεναλ όσο και για την Τότεναμ, αλλά στο τέλος οι Κανονιέρηδες ήταν αυτοί που βγήκαν νικητές. Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που είδε τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν χτυπήματα, η Άρσεναλ ήταν αυτή που τελικά επικράτησε με 2-1 και εξασφάλισε τη θέση της στον τελικό του FA Cup.

Για την Τότεναμ, ήταν ένα απογοητευτικό τέλος σε μια κατά τα άλλα πολύ επιτυχημένη σεζόν. Αναμφίβολα θα στεναχωρηθεί για τις χαμένες ευκαιρίες της σε αυτό το ματς, αλλά μπορεί να παρηγορηθεί από το γεγονός ότι προκρίθηκε στο Champions League και είχε μια πολύ δυνατή παρουσία στην Premier League φέτος.

Τώρα, όλα τα βλέμματα θα είναι στραμμένα στην Άρσεναλ καθώς ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει την Τσέλσι στον τελικό του FA Cup. Υπόσχεται να είναι ένας συναρπαστικός αγώνας, που θα μπορούσε να δει την Άρσεναλ να σηκώνει το πρώτο της τρόπαιο από το 2017.

Η κληρονομιά

Είναι το πρωί της μεγάλης ημέρας. Η μέρα που θα κρίνει ποιος θα σηκώσει το πολυπόθητο τρόπαιο του Κυπέλλου Αγγλίας. Άρσεναλ - Νότιγχαμ Φόρεστ, Τότεναμ Χότσπουρ - Νόριτς Σίτι, όλα καταλήγουν σε αυτό. Για την Άρσεναλ, είναι μια ευκαιρία να εξιλεωθεί μετά από μια απογοητευτική σεζόν κατά την οποία δεν κατάφερε να προκριθεί στο Champions League. Για την Τότεναμ, είναι μια ευκαιρία να γράψει το όνομά της στην ιστορία κερδίζοντας τον πρώτο αγγλικό τελικό. Το σκηνικό είναι έτοιμο για μια συναρπαστική αναμέτρηση.

Το ίδιο το παιχνίδι ήταν μια σφιχτή υπόθεση, χωρίς καμία από τις δύο πλευρές να μπορέσει να αποκτήσει αποφασιστικό πλεονέκτημα. Η Arsenal προηγήθηκε νωρίς με τον Pierre-Emerick Aubameyang, αλλά η Forest αντέδρασε λίγο αργότερα με τον Joe Lolley. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο, οπότε και οι δύο ομάδες έκαναν αλλαγές.

Για την Arsenal, ο Alex Iwobi μπήκε στη θέση του Henrikh Mkhitaryan, ενώ η Forest έβαλε τον Lewis Grabban στη θέση του Joufffdo Carvalho. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παρόμοιο με το πρώτο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο, στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, ο Grabban βρήκε χώρο πίσω από την άμυνα της Arsenal και έστειλε την μπάλα δίπλα από τον Bernd Leno για να δώσει στη Forest μια σοκαριστική νίκη με 2-1.

Οι ελπίδες της Tottenhamufffds για την κατάκτηση του πρώτου της αγγλικού τελικού διαψεύστηκαν, καθώς ηττήθηκε με 2-0 από τη Norwich City στο Wembley Stadium. Τα Spurs ξεκίνησαν δυνατά και είχαν αρκετές ευκαιρίες να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπο να περάσουν τον Tim Krul στην εστία της Norwichufffds

Η Norwich πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού μετά το ημίχρονο και τελικά ανταμείφθηκε όταν ο Teemu Pukki σκόραρε δύο φορές στις καθυστερήσεις για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του

Η σεζόν της Τότεναμ

Ήταν μια σεζόν με σκαμπανεβάσματα για την Τότεναμ Χότσπερ. Ξεκίνησε δυνατά τη σεζόν, με μεγάλες νίκες επί της Άρσεναλ και της Νόριτς Σίτι τις πρώτες εβδομάδες. Ωστόσο, η φόρμα της έπεσε στα μέσα της σεζόν, οδηγώντας σε μια σειρά από απογοητευτικά αποτελέσματα. Ευτυχώς, φαίνεται να έχει ανακτήσει το mojo της τις τελευταίες εβδομάδες και τώρα είναι ξανά σε τροχιά για μια θέση στην πρώτη τετράδα της Premier League. Επιπλέον, έφτασε στον τελικό του FA Cup, αφού νίκησε τη Nottingham Forest σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό. Συνολικά, ήταν μια επιτυχημένη σεζόν για τα Σπερς και οι οπαδοί τους θα ελπίζουν για περισσότερα από τα ίδια και του χρόνου.

Η σεζόν της Nottingham Forest

Ήταν μια πολύ καλή σεζόν για τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Ξεκίνησε άσχημα τη σεζόν, αλλά στη συνέχεια έκανε μια απίστευτη πορεία που την είδε να διεκδικεί μια θέση στην πρώτη τετράδα. Ωστόσο, στη συνέχεια είχε μια μικρή πτώση στη φόρμα της και κατέληξε στην έκτη θέση.

Το μεγαλύτερο επίτευγμά της αυτή τη σεζόν ήταν αναμφίβολα η επίτευξη του τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου έχασε οριακά από την Τότεναμ Χότσπορ. Ήταν ένα σπουδαίο επίτευγμα για τον σύλλογο και οι οπαδοί του θα ελπίζουν ότι θα μπορέσουν να βασιστούν σε αυτό την επόμενη σεζόν.

Ένας από τους παίκτες-κλειδιά της Forest αυτή τη σεζόν ήταν ο επιθετικός Lewis Grabban, ο οποίος έχει πετύχει εντυπωσιακά 27 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Αν μπορέσει να συνεχίσει να βρίσκει δίχτυα και την επόμενη σεζόν, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για τον οποίο η Forest δεν μπορεί να διεκδικήσει και πάλι την άνοδο.

Το παιχνίδι Τότεναμ - Μίντλεσμπρο είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 3 Νοεμβρίου στο στάδιο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου.

" είναι το μοναδικό παιχνίδι της Premier League το Σάββατο.

Ποιος είναι ο μεγαλύτερος αντίπαλος της Νότιγχαμ Φόρεστ

Κομητεία του Derby

Πότε η Νότιγχαμ Φόρεστ κέρδισε το Κύπελλο Αγγλίας

Η Forest, μια ιστορική δύναμη που κατέκτησε δύο ευρωπαϊκά κύπελλα στα τέλη της δεκαετίας του 1970, παίζει σήμερα

στην Championship. Η μία από τις δύο κατακτήσεις του Κυπέλλου FA έγινε κατά τη διάρκεια της περιόδου 1958-1959. Η Λίβερπουλ ελπίζει να κατακτήσει φέτος το ένατο FA Cup του συλλόγου, αφού τελευταία φορά το είχε καταφέρει την περίοδο 2005-06.

Ποιος είναι ο μεγαλύτερος αντίπαλος της Ντέρμπι Κάουντι

Forest, Nottingham

Πότε η Forest κατέκτησε για τελευταία φορά τρόπαιο

Η τελευταία του νίκη ήρθε στο Λιγκ Καπ της περιόδου 1989-1990. Ο πρίγκιπας Γουίλιαμ ήταν επτά ετών την τελευταία φορά που η Forest κέρδισε τρόπαιο. Ο Χάρι ήταν ο πεντάχρονος αδελφός του. Αργότερα, η ομάδα της Αγγλίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου του 1990 στην Ιταλία περιλάμβανε τρία μέλη της ομάδας που κέρδισε το League Cup.

Ποιος κέρδισε το Champions League το 1980

ΗNottingham Forest F.C. ήταν πρωταθλήτρια στην Ευρώπη την περίοδο 1979-80.

Η Forest κέρδισε στο Γουέμπλεϊ

Λίγο πριν από το ημίχρονο, ο Levi Colwill σημείωσε αυτογκόλ και χάρισε στη Forest τη νίκη στο Γουέμπλεϊ. Με τη νίκη αυτή, η 23ετής εξορία της Forest από την κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας έλαβε τέλος. Ενώ η Forest ήταν ιδρυτικό μέλος της Premier League το 1992, υποβιβάστηκε στην πρώτη σεζόν της EPL.

Πότε υποβιβάστηκε η Λιντς

Πότε υποβιβάστηκε η Forest από την Premier League

ΗNottingham Forest ήταν ένας από τους 20 συλλόγους που αποτε λούσαν την Premier League όταν αυτή ξεκίνησε αρχικά το 1992, αλλά υποβιβάστηκε από την κορυφαία κατηγορία μετά από μόλις μία σεζόν. Αυτός ήταν ο πρώτος από τους τέσσερις υποβιβασμούς σε μια περίοδο 12 ετών και μόλις τώρα κατάφερε να επιστρέψει.