200 Passes accurate 524
45'
90'

Η Λίβερπουλ και η Σαουθάμπτον παίζουν μεταξύ τους στην αγγλική Premier League από το 1892. Η αντιπαλότητα μεταξύ αυτών των δύο συλλόγων είναι μία από τις πιο έντονες στο ποδόσφαιρο. Σε αυτό το άρθρο θα δούμε την ιστορία τους, πώς τα πάνε φέτος και τι να περιμένουμε από αυτούς του χρόνου.

Η Σαουθάμπτον και η Λίβερπουλ είναι δύο από τις πιο διάσημες ποδοσφαιρικές ομάδες της Αγγλίας, οι οποίες παίζουν μεταξύ τους για πάνω από 100 χρόνια. Η Σαουθάμπτον βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη 12η θέση της Premier League και η Λίβερπουλ στην 3η θέση.

Πολλά εξαρτώνται από αυτό το ματς! Η αναμέτρηση Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ είναι μια λαχταριστή σύγκρουση δύο ομάδων με αντίθετη τύχη. Μπορούν οι Άγιοι να διατηρήσουν την εντυπωσιακή τους φόρμα και να πάρουν άλλη μια πολύτιμη νίκη ή οι Κόκκινοι θα τους χαλάσουν την καλή τους δουλειά και θα πάρουν τους τρεις βαθμούς Ποιος ξέρει - μπορεί να γίνει οτιδήποτε! Όποια και αν είναι όμως η εξέλιξη του παιχνιδιού, εμείς θα σας μεταφέρουμε όλη τη δράση την ώρα που θα συμβαίνει. Μείνετε συντονισμένοι!

Εισαγωγή

Οι δύο αγγλικοί γίγαντες, η Λίβερπουλ και η Σαουθάμπτον, αναμετρήθηκαν σήμερα σε έναν καυτό αγώνα. Τα αποτελέσματα ήταν άκρως θεαματικά, με τη Σαουθάμπτον να κερδίζει με 1-0. Η νίκη αυτή είναι βέβαιο ότι θα προκαλέσει σοκ σε ολόκληρη την Premier League. Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στο παιχνίδι.

Ιστορικό

Οι δύο σύλλογοι έχουν μακροχρόνια αντιπαλότητα, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται τακτικά για την κορυφή της αγγλικής Premier League. Αυτή τη σεζόν, η Σαουθάμπτον βρίσκεται στην έκτη θέση, ενώ η Λίβερπουλ στην τέταρτη. Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες ήταν τον Νοέμβριο, όταν η Σαουθάμπτον κέρδισε με 1-0 στο Άνφιλντ.

Η Λίβερπουλ θα επιδιώξει να πάρει εκδίκηση από τη Σαουθάμπτον, όταν οι δύο ομάδες συναντηθούν το Σάββατο στο Στάδιο St Mary's. Οι "κόκκινοι" θα ενισχυθούν από την επιστροφή του αστέρα επιθετικού Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος έχασε το τελευταίο παιχνίδι με τη Γουέστ Μπρομ λόγω ασθένειας.

Η Σαουθάμπτον ήταν μία από τις εκπλήξεις της φετινής σεζόν της Premier League, αλλά θα αντιμετωπίσει ένα δύσκολο τεστ απέναντι στη Λίβερπουλ. Οι Άγιοι θα πρέπει να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αν θέλουν να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Ο αγώνας

Ήταν ένας κλειστός αγώνας, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλά. Η Σαουθάμπτον προηγήθηκε νωρίς, αλλά η Λίβερπουλ αντέδρασε και ισοφάρισε λίγο αργότερα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να πάρει τον έλεγχο. Στο τέλος, η Σαουθάμπτον ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια, κερδίζοντας με 1-0.

Αυτή ήταν μια σημαντική νίκη για τη Σαουθάμπτον, καθώς την ανέβασε στην έκτη θέση του πίνακα της Premier League. Η Λίβερπουλ, εν τω μεταξύ, παραμένει στην τέταρτη θέση.

Το αποτέλεσμα

Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν Σαουθάμπτον 1-0 Λίβερπουλ. Αυτό σημαίνει ότι η Σαουθάμπτον κέρδισε τον αγώνα με ένα γκολ διαφορά. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Danny Ings στο δεύτερο ημίχρονο. Με αυτή τη νίκη, η Σαουθάμπτον ανέβηκε στην ένατη θέση του πίνακα της Premier League, ενώ η Λίβερπουλ παραμένει στην έβδομη θέση.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης

Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 1-0, με τη Σαουθάμπτον να εξασφαλίζει τη νίκη. Αυτή ήταν μια μεγάλη ανατροπή, καθώς η Λίβερπουλ ήταν μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Το αποτέλεσμα αφήνει τη Σαουθάμπτον σε ισχυρή θέση για να διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη τετράδα, ενώ η Λίβερπουλ θα πρέπει να ανασυνταχθεί και να προσπαθήσει να επανέλθει στις επιτυχίες.

Legacy

Η αντιπαλότητα μεταξύ Σαουθάμπτον και Λίβερπουλ χρονολογείται εδώ και πολλά χρόνια, με τους δύο συλλόγους να έχουν μια μακρά ιστορία επιτυχιών. Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί πολλές φορές στο παρελθόν, με τη διεξαγωγή ορισμένων αξέχαστων αγώνων.

Μία από τις πιο πρόσφατες συναντήσεις μεταξύ των δύο ομάδων ήταν την περασμένη σεζόν, όταν η Λίβερπουλ ταξίδεψε στο Σαουθάμπτον για έναν αγώνα της Premier League. Το παιχνίδι έληξε με νίκη της Σαουθάμπτον με 1-0, με τον Σέιν Λονγκ να σημειώνει το μοναδικό γκολ του αγώνα. Το αποτέλεσμα αυτό αποτέλεσε έκπληξη για πολλούς, καθώς η Λίβερπουλ είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Αγγλίας και είχε καλή πορεία πριν από αυτό το ματς.

Ωστόσο, δεν είναι μόνο τα πρόσφατα αποτελέσματα που δείχνουν πόσο δυνατή είναι η Σαουθάμπτον απέναντι στη Λίβερπουλ. Στην πραγματικότητα, αν ανατρέξετε στην ιστορία, θα δείτε ότι η Σαουθάμπτον έχει κερδίσει περισσότερα παιχνίδια από τη Λίβερπουλ όταν έχουν συναντηθεί μεταξύ τους. Συνολικά, η Σαουθάμπτον έχει κερδίσει 27 παιχνίδια απέναντι στη Λίβερπουλ, ενώ η Λίβερπουλ έχει καταφέρει να κερδίσει μόνο 25 φορές. Επίσης, έχουν υπάρξει 19 ισοπαλίες μεταξύ των δύο ομάδων.

Αυτό σημαίνει ότι όλα αυτά τα χρόνια, η Σαουθάμπτον έχει το καλύτερο ρεκόρ απέναντι στη Λίβερπουλ από οποιαδήποτε άλλη ομάδα στην Αγγλία. Αυτό είναι κάτι που αναμφίβολα θα θυμούνται και οι δύο ομάδες οπαδών για πολλά χρόνια!

Αντιδράσεις των μέσων ενημέρωσης

Το παιχνίδι Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ έληξε με νίκη 1-0 για τους "Αγίους", με τον Νέιθαν Ρέντμοντ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα αποτέλεσε τεράστια έκπληξη, καθώς η Λίβερπουλ αναμενόταν ευρέως να κερδίσει άνετα

Ωστόσο, η Σαουθάμπτον πραγματοποίησε μια ανθεκτική εμφάνιση και περιόρισε τους αντιπάλους της σε πολύ λίγες ευκαιρίες. Στην πραγματικότητα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την καλύτερη εικόνα στο παιχνίδι και θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά αν ήταν πιο κλινικοί μπροστά στο τέρμα

Αυτό το αποτέλεσμα θα αποτελέσει μεγάλη ώθηση αυτοπεποίθησης για τη Σαουθάμπτον και θα της δώσει την πεποίθηση ότι μπορεί να ανταγωνιστεί οποιονδήποτε στην Premier League. Για τη Λίβερπουλ, είναι ένα σημαντικό πλήγμα και οι ελπίδες της για τον τίτλο φαίνονται πλέον λιγοστές.

Αντιδράσεις οπαδών

Είναι σίγουρο ότι οι οπαδοί δεν έμειναν ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα του αγώνα Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ. Το παιχνίδι έληξε με 1-0 υπέρ της Σαουθάμπτον, αλλά ήταν ένα κλειστό ματς και θα μπορούσε να είχε πάει όπως και να 'χει

Ορισμένοι οπαδοί κατηγορούσαν τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, Λόρις Κάριους, για την ήττα. Έκανε μερικά λάθη κατά τη διάρκεια του αγώνα, τα οποία οδήγησαν στο γκολ της Σαουθάμπτον. Άλλοι οπαδοί κατηγορούσαν τον προπονητή Γιούργκεν Κλοπ ότι δεν έκανε αλλαγές στην ομάδα, ενώ ήταν ξεκάθαρο ότι δεν έπαιζε καλά

Υπήρξαν και κάποιες θετικές αντιδράσεις των οπαδών, με πολλούς να επαινούν τη Σαουθάμπτον για την απόδοσή της και τη νίκη της. Κάποιοι μάλιστα είπαν ότι αυτό ήταν το καλύτερο παιχνίδι που είχαν δει να παίζει η Σαουθάμπτον εδώ και πολύ καιρό.

Ο αγώνας Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ ήταν ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που έληξε με νίκη της Λίβερπουλ με 9-0. Η Σαουθάμπτον δεν είχε καμία απάντηση στην επιθετική δεινότητα των αντιπάλων της.

Νίκησε η Λίβερπουλ τη Σαουθάμπτον χθες το βράδυ

Ερχόμενη από την πλάτη της και νικώντας τη Σαουθάμπτον, η Λίβερπουλ επέκτεινε τη μάχη για το πρωτάθλημα της Premier

League στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ γνώριζε ότι μια ήττα θα παρέδιδε το πρωτάθλημα στη Μάντσεστερ Σίτι και ότι ακόμα και μια ισοπαλία θα έβαζε ουσιαστικά τέλος στην κόντρα λόγω της κακής διαφοράς τερμάτων.

Ποιο είναι το σημερινό σκορ ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Σαουθάμπτον

Η Λίβερπουλ κερδίζει τη Σαουθάμπτον με 1-2 και διατηρεί τις φιλοδοξίες της για το πρωτάθλημα

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται ο αγώνας Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον

Η Λίβερπουλ ταξιδεύει στο St. Mary's αναζητώντας ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από την προηγούμενη αγωνιστική, καθώς οι "κόκκινοι" θέλουν να νικήσουν τη Σαουθάμπτον και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τετραπλού (Παρακολουθήστε ζωντανά στις 14:45 την Τρίτη στο USA Network

και online μέσω του NBCSports.com)

Πώς μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον

Ο αγώνας θα μεταδοθεί από το Sky Sports και θα μεταδοθεί σε streaming από το Sky GO για τους φιλάθλους στο Ηνωμένο Βασίλειο. Το USA Network και το Universo είναι τα δύο κανάλια στα οποία μπορούν να παρακολουθήσουν τον αγώνα οι φίλαθλοι στις ΗΠΑ. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από το Star Sports Select

HD και το Disney+ Hotstar για τους Ινδούς φιλάθλους.

Ποιος κέρδισε τη Λίβερπουλ χθες

ποδοσφαιρικά αποτελέσματα Βαθμολογίααγώνων και ώρα έναρξης FT Η Λίβερπουλ νικά την Τσέλσι

με 0-0-0 και κερδίζει με 6-5 στα πέναλτι.

Τι ώρα ξεκινάει απόψε η Λίβερπουλ

ποδοσφαιρικά παιχνίδια Βαθμολογίααγώνων και ώρα έναρξης 09:00 Merseyside City Man City

Τι ώρα τελειώνει σήμερα το ποδόσφαιρο της Σαουθάμπτον

ποδοσφαιρικοί αγώνες Κατάστασηαγώνων και ώρα έναρξης 07:00 Brighton, Southampton

Ποιος σκόραρε για τη Λίβερπουλ απέναντι στη Σαουθάμπτον

Η νίκη της Λίβερπουλ επί της Σαουθάμπτον με 2-1 ξεχωρίζει από τα γκολ των Ματίπ και Μιναμίνο-

η μάχη του πρωταθλήματος πάει πλέον στην τελευταία αγωνιστική - Sportstar.

Είναι το παιχνίδι Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον στο Sky Sports

Παρακολουθήστε τη ζωντανή μετάδοση της αναμέτρησης Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ στο Sky Sports Premier League από

τις 19:00. Δείτε βίντεο μέσα στο παιχνίδι και παρακολουθήστε το παιχνίδι στο ειδικό live match blog. Λίγο μετά τη λήξη του αγώνα, τα στιγμιότυπα θα αναρτηθούν επίσης στις ψηφιακές πλατφόρμες του Sky Sports και στο κανάλι Sky Sports Football στο YouTube.

Πώς μπορώ να παρακολουθήσω το σημερινό παιχνίδι της Σαουθάμπτον

Η ζωντανή μετάδοση της αναμέτρησης Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ είναι πλέον διαθέσιμη με το FuboTV στο δίκτυο των ΗΠΑ και το NBC Universo

στις ΗΠΑ.

πώς θα το δείτε. Το Sky Sports Main Event και το Sky Sports Premier League θα μεταδώσουν τον αγώνα, ενώ οι χρήστες της Sky μπορούν να τον μεταδώσουν μέσω του SkyGo και να δουν τα στιγμιότυπα του αγώνα στην ιστοσελίδα του Sky Sports

και στην εφαρμογή για κινητά. Στις 7 το απόγευμα θα ξεκινήσει η κάλυψη της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι της Λίβερπουλ μεταδίδεται από το ITV ή το BBC

Τόσο το BBC όσο και το ITV μεταδίδουν ζωντανά το παιχνίδι, αν και οι θεατές υποστηρίζουν ότι υπάρχουν προβλήματα με τη μετάδοση. Στις 4 η ώρα, ο Gary Lineker ανέλαβε την παρουσίαση του προγράμματος του BBC, στο οποίο σχολιάζουν επίσης οι Alan Shearer και Micah Richards

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται η Premier League

Τα δίκτυα της NBCUniversal (NBC, USA Network, Telemundo και Universo) και η υπηρεσία ροής Peacock μεταδίδουν τους αγώνες της Premier League

στις ΗΠΑ. Η Premier League θα μεταδίδεται πλέον από το USA Network μόλις το NBCSN κλείσει την 1η Ιανουαρίου 2022.