club logo club logo
45'
2ο Ημίχρονο
90'

Η Άστον Βίλα ήθελε να επιστρέψει στην πρώτη εξάδα, αλλά η ήττα με 2-0 στο Σαουθάμπτον την έβαλε σε κίνδυνο να πέσει από την Premier League.

Ο αγώνας Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον είναι ένας αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 19 Αυγούστου στις 19:45. Οι δύο ομάδες βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη ζώνη του υποβιβασμού για την Premier League. Οι Άγιοι κέρδισαν την προηγούμενη φορά την Άστον Βίλα και θέλουν να διατηρήσουν την θέση τους στην πρώτη κατηγορία.

Αυτό το βίντεο πρέπει να βοηθήσει

Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μου για το παιχνίδι Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον. Αυτός ο αγώνας είναι σημαντικός και για τις δύο ομάδες και είμαι σίγουρος ότι όλοι θα τον παρακολουθήσουν ζωντανά. Σήμερα, θα δούμε ποιος θα είναι ο νικητής. Ας ρίξουμε μια ματιά σε μερικές από τις βασικές λεπτομέρειες αυτού του παιχνιδιού.

Εισαγωγή

Έχει περάσει καιρός από τότε που είδαμε έναν αγώνα Aston Villa - Southampton, αλλά οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά αυτό το Σαββατοκύριακο σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Την τελευταία φορά που συναντήθηκαν αυτές οι δύο ομάδες, ήταν ένα κλειστό παιχνίδι που έληξε με νίκη της Άστον Βίλα με 1-0. Ωστόσο, η Σαουθάμπτον θα επιδιώξει να πάρει εκδίκηση αυτή τη φορά και να αποδείξει ότι είναι η καλύτερη ομάδα. Ακολουθούν όλα όσα πρέπει να ξέρετε για την επερχόμενη αναμέτρηση:

Ιστορικό

Η Άστον Βίλα και η Σαουθάμπτον έχουν μια μακροχρόνια αντιπαλότητα που χρονολογείται από τα τέλη του 19ου αιώνα. Οι δύο σύλλογοι απέχουν μόλις 30 μίλια μεταξύ τους στα West Midlands και αμφότεροι έχουν μεγάλη βάση οπαδών στην περιοχή.

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 175 φορές σε όλες τις διοργανώσεις, με την Aston Villa να έχει κερδίσει τα 67 από αυτά τα παιχνίδια. Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τον Απρίλιο του 2016, όταν η Σαουθάμπτον κέρδισε την Άστον Βίλα με 6-1 στο Στάδιο St. Mary's.

Ο αγώνας Aston Villa - Southampton είναι πάντα ένας αγώνας που αναμένεται με ανυπομονησία και τα εισιτήρια για αυτή την αναμέτρηση έχουν πάντα μεγάλη ζήτηση.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον ήταν ένα πολυαναμενόμενο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να θέλουν να εξασφαλίσουν μια θέση στην πρώτη τετράδα. Το αποτέλεσμα ήταν μια εμφατική νίκη με 6-1 για τη Σαουθάμπτον, η οποία είναι πλέον σε θέση να διεκδικήσει μια θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ. Για την Άστον Βίλα ήταν μια απογοητευτική εμφάνιση και θα πρέπει να βελτιωθεί αν θέλει να έχει ελπίδες πρόκρισης στο Europa League.

Το αποτέλεσμα

Η Άστον Βίλα έχασε με 6-1 από τη Σαουθάμπτον το Σάββατο σε μια συντριπτική ήττα στο Villa Park. Ήταν μια απογοητευτική εμφάνιση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα

Το πρώτο γκολ ήρθε μόλις μετά από εννέα λεπτά, όταν ο επιθετικός της Σαουθάμπτον, Danny Ings, μετέτρεψε πέναλτι. Το προβάδισμα διπλασιάστηκε λίγο αργότερα, όταν ο Ings σκόραρε ξανά με εύστοχο τελείωμα. Η Aston Villa μείωσε με ένα γκολ πριν από το ημίχρονο, αλλά η Σαουθάμπτον επανέφερε το πλεονέκτημα των δύο τερμάτων νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με άλλο ένα γκολ του Ings

τα περαιτέρω γκολ των Nathan Redmond και Stuart Armstrong σφράγισαν την εμφατική νίκη της Σαουθάμπτον, η οποία με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στην ένατη θέση του πίνακα της Premier League. Η Άστον Βίλα παραμένει στη 19η θέση και απέχει πλέον οκτώ βαθμούς από την ασφάλεια.

Τα επακόλουθα

Η απογοητευτική σεζόν της Άστον Βίλα συνεχίστηκε με μια συντριπτική ήττα με 6-1 από τη Σαουθάμπτον. Το αποτέλεσμα αφήνει τη Βίλα στη ζώνη του υποβιβασμού, έξι βαθμούς μακριά από την ασφάλεια με μόλις τέσσερα παιχνίδια να απομένουν

Ήταν ένα ταπεινωτικό απόγευμα για τη Βίλα, η οποία ήταν ανώτερη από τους αντιπάλους της και ποτέ δεν έδειχνε να παίρνει κάτι από το παιχνίδι. Τα γραπτά ήταν στον τοίχο εδώ και καιρό και φαίνεται όλο και πιο πιθανό ότι θα παίξει ποδόσφαιρο στην Championship την επόμενη σεζόν

Οι οπαδοί είναι δικαιολογημένα θυμωμένοι και απογοητευμένοι και πολλοί ζητούν από τον ιδιοκτήτη του συλλόγου, Randy Lerner, να πουλήσει. Μένει να δούμε τι επιφυλάσσει το μέλλον για την Άστον Βίλα, αλλά προς το παρόν φαίνεται ζοφερό.

Η κληρονομιά

Οι δύο ομάδες έχουν μια μακροχρόνια αντιπαλότητα που χρονολογείται από τον 19ο αιώνα. Ο πιο πρόσφατος αγώνας μεταξύ των δύο ήταν ένα φιλικό το 2016, το οποίο κέρδισε η Άστον Βίλα με 3-2

Η Άστον Βίλα και η Σαουθάμπτον έχουν συναντηθεί συνολικά 139 φορές. Η Άστον Βίλα έχει κερδίσει 55 φορές, ενώ η Σαουθάμπτον έχει κερδίσει 47 φορές. Μεταξύ των δύο ομάδων έχουν σημειωθεί 37 ισοπαλίες

Η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην Premier League ήταν το 2015, όταν η Σαουθάμπτον κέρδισε με 6-1 στο St Mary's Stadium.

Συμπέρασμα

Η Aston Villa και η Southampton συναντήθηκαν για πρώτη φορά σε ανταγωνιστικό αγώνα στις 6 Νοεμβρίου 1887, σε έναν φιλικό αγώνα, τον οποίο η Aston Villa κέρδισε με 1ufffd0. Από τότε οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 138 φορές, με την Aston Villa να έχει κερδίσει 60 φορές, τη Southampton 49 φορές και 29 ισοπαλίες μεταξύ τους.

Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στις 30 Ιανουαρίου 2016, όταν αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο St Mary's Stadium στο πλαίσιο της Premier League.

Κοιτάζοντας το ρεκόρ των μεταξύ τους αναμετρήσεων, είναι σαφές ότι η Άστον Βίλα έχει τα καλύτερα αποτελέσματα απέναντι στη Σαουθάμπτον όλα αυτά τα χρόνια. Ωστόσο, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον καθιερωθεί στην Πρέμιερ Λιγκ και να διεκδικούν παρόμοιες θέσεις στον πίνακα, δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να διαλέξει κανείς μεταξύ τους στις μέρες μας.

Περιμένουμε άλλη μια στενή αναμέτρηση όταν συναντηθούν ξανά στο Villa Park το απόγευμα του Σαββάτου.

Η Άστον Βίλα και η Σαουθάμπτον είναι αμφότερες ποδοσφαιρικές ομάδες στην Αγγλία. Η Άστον Βίλα αγωνίζεται στην αγγλική Premier League, ενώ η Σαουθάμπτον παίζει στο EFL Championship. Οι δύο ομάδες θα δώσουν αγώνα το Σάββατο 12 Μαΐου στο St Mary's Stadium του Λονδίνου. Αναφορά: Άστον Βίλα εναντίον Λιντς

.

Συχνές ερωτήσεις

Ποιος κέρδισε το παιχνίδι Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον

Η Άστον Βίλα νίκησε 7-2 τη Λίβερπουλ τον Οκτώβριο του 2020 και σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της στην Premier Leagueμέχρισήμερα

. Η νίκη των "Βίλανς" επί της Σαουθάμπτον ήταν η μεγαλύτερη τους στο πρωτάθλημα από τον θρίαμβο με 4-0 στην κατώτερη κατηγορία τον Σεπτέμβριο του 1936.

Πώς μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον

Πώς να παρακολουθήσετε τον αγώνα Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα στην τηλεόραση Θέλετε να παρακολουθήσετε τον αγώνα σήμερα στο Peacock Στον Καναδά: DAZN (Παρακολουθήστε ΚΑΘΕ παιχνίδι των Αγίων με υψηλής ποιότητας, εξουσιοδοτημένη ροή στο DAZN στον Καναδά. Εναλλακτικές λύσεις μπορούν να βρεθούν στο LiveSoccerTV. Θέλετε να παρακολουθήσετε το παιχνίδι σήμερα στο Peacock

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα της Άστον Βίλα

Μεγαλύτερες ήττες#ΗμερομηνίαΑποτέλεσμα1.8:02.7:037:04.7:11 επιπλέον σειρά

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα της Σαουθάμπτον

ΗΣαουθάμπτον έχασε με 9-0 εντός έδρας από τη Λέστερ Σίτι στις 25 Οκτωβρίου 2019 και η ίδια εμφάνιση θα επαναληφθεί στη συνέχεια, αν και υπό διαφορετικές συνθήκες, στις 2 Φεβρουαρίου 2021, απέναντι στη Μάντσεστερ ΓιουνάιτεντστοΟλντ

Τράφορντ.

Είναι τραυματίας ο Lucas Digne

Ο 28χρονος Digne αντικαταστάθηκε στο 80ο λεπτό λόγω τραυματισμού στον ώμο

. "Φοράει σφεντόνα. Φαίνεται να είναι πρόβλημα με την κλείδα", πρόσθεσε ο Τζέραρντ. "Αν είναι τόσο άσχημα όσο φοβόμαστε, η σεζόν του μπορεί να τελειώσει.

Το Βίλα - Σαουθάμπτον προβάλλεται στην τηλεόραση

Το παιχνίδι Σαουθάμπτον-Άστον Βίλα προβάλλεται στην τηλεόραση Όχι, δεν θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε τη ζωντανή τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα Άστον Βίλα-

Σαουθάμπτον λόγω της πανελλαδικής εντολής για διακοπή της αναμετάδοσης στις 3 μ.μ. Το παιχνίδι, ωστόσο, θα έχει στιγμιότυπα στο επεισόδιο του Match Of The Day το βράδυ του Σαββάτου στο BBC One.

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται ο αγώνας της Άστον Βίλα

Το Sky Main Event in Sports και το Sky Sports Premier League θα μεταδώσουν τον αγώνα, ενώ οι χρήστες του Sky μπορούν να τον μεταδώσουν μέσω του SkyGo και να δουν τα στιγμιότυπα του αγώνα στην ιστοσελίδα του Sky Sportsκαιστην

εφαρμογή για κινητά.

Είναι η Aston Villa στο BT Sport

"Είμαστε ενθουσιασμένοι που προσφέρουμε το Super Villans ως το νεότερο μέρος της σειράς BT Sport Films που αποτίει φόρο τιμής στην αξιοσημείωτη πορεία της Aston Villa προς τον διπλό θρίαμβο του πρωταθλήματος

, σαράντα χρόνια μετά τη σπουδαιότερη βραδιά στην ιστορία του συλλόγου", δήλωσε η Sally Brown, εκτελεστική παραγωγός του BT Sport Films.

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται η Southampton FC

Southampton On TV Οι αγώνες της Premier League της Southampton θα μεταδίδονται από τα Sky Sports, BT Sport και Amazon Prime. Οι αγώνες του FA Cup θα προβάλλονται από το BBC και το ITV, ενώ οι αγώνες του Carabao Cup θα μεταδίδονται από το Sky Sports

.

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία του ποδοσφαίρου

Ένας ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ δύο ομάδων διεξήχθη στις 31 Οκτωβρίου 2002 στην Τομασίνα της Μαδαγασκάρης

. Η AS Adema νίκησε την SO l'Emyrne με 149-0. Σύμφωνα με το Βιβλίο των Ρεκόρ Γκίνες, πρόκειται για το υψηλότερο σκορ στον κόσμο.

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου

Η δεύτερη ήττα τους στο Γουέμπλεϊ ήρθε από ξένη ομάδα - μια ήττα με 6-3 από την Ουγγαρία το 1953. Η Ουγγαρίακέρδισετη

ρεβάνς με 7-1 στη Βουδαπέστη. Αυτή είναι μακράν η μεγαλύτερη ήττα της Αγγλίας στην ιστορία της.

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία της Premier League

Αυτή ήταν (και εξακολουθεί να είναι) η χειρότερη μονόπλευρη ήττατηςΆστον

Βίλα σε ανταγωνιστικό παιχνίδι στην ιστορία της. Μόνο μία φορά στο παρελθόν, στην ήττα στο Κύπελλο Αγγλίας 1888-189 από την Μπλάκμπερν Ρόβερς, είχε δεχτεί ποτέ οκτώ γκολ.

Ποιος έχασε από τη Σαουθάμπτον με 9-0