287 Total passes 426
166 Passes accurate 320
45'
90'

Οι ποδοσφαιρικές ομάδες της Σαουδικής Αραβίας και του Μεξικού αναμετρήθηκαν χθες σε φιλικό αγώνα, με τους Σαουδάραβες να επικρατούν με 3-1. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα. Οι Σαουδάραβες προηγήθηκαν νωρίς, αλλά το Μεξικό αντέδρασε και ισοφάρισε στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου. Ωστόσο, οι Σαουδάραβες πέτυχαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις για να σφραγίσουν τη νίκη.

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας και και οι δύο ομάδες θα πρέπει να είναι υπερήφανες για τις εμφανίσεις τους

Saudi Arabia and Mexico Battle it Out on the Soccer Field

Δείτε αυτό το βίντεο:

Οι δύο ομάδες

Το παιχνίδι μεταξύ της Σαουδικής Αραβίας και του Μεξικού ήταν μια σκληρή μάχη. Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και δεν υπήρχε ξεκάθαρος νικητής μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η ομάδα της Σαουδικής Αραβίας μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος της ομάδας του Μεξικού και πέτυχε το νικητήριο γκολ.

Σαουδική Αραβία

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Σαουδικής Αραβίας, γνωστή και ως Πράσινα Γεράκια, είναι η εθνική ομάδα της Σαουδικής Αραβίας και ελέγχεται από την Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου της Σαουδικής Αραβίας. Οι προκρίσεις της ομάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA από το 1978 ήταν μέτριες, με τις καλύτερες θέσεις της να είναι το 1994, όταν έφτασε στους 16 και το 2002, όταν έφτασε στα προημιτελικά. Είναι αναμφισβήτητα η πιο επιτυχημένη εθνική ομάδα της Ασίας όσον αφορά τα επιτεύγματά της.

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου του Μεξικού εκπροσωπεί το Μεξικό στις διεθνείς ποδοσφαιρικές διοργανώσεις και διοικείται από τη Μεξικανική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου. Η ομάδα αγωνίζεται ως μέλος της CONCACAF, η οποία περιλαμβάνει τις χώρες της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής, και πρόσφατα προκρίθηκε για την έβδομη συνεχόμενη παρουσία της σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2018. Το Μεξικό έχει προκριθεί σε δεκαπέντε Παγκόσμια Κύπελλα και έχει φιλοξενήσει δύο -το 1970 και το 1986- καθιστώντας το ένα από τα οκτώ έθνη που έχουν φιλοξενήσει πολλαπλά Παγκόσμια Κύπελλα.

Μεξικό

Η εθνική ομάδα του Μεξικού είναι μία από τις πιο επιτυχημένες ομάδες στην περιοχή CONCACAF, έχοντας προκριθεί σε δεκαπέντε Παγκόσμια Κύπελλα και κατακτώντας επτά Χρυσά Κύπελλα CONCACAF. Το Μεξικό έχει επίσης φτάσει στη νοκ-άουτ φάση κάθε Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 1994, αποτελώντας τη μοναδική ομάδα από την CONCACAF που το έχει καταφέρει.

Η εντός έδρας εμφάνιση του Μεξικού είναι μια κόκκινη φανέλα με λευκό σορτσάκι και κάλτσες. Το εκτός έδρας κιτ είναι λευκό με πράσινες λεπτομέρειες. Οι παραδοσιακοί αντίπαλοι του Μεξικού είναι οι Ηνωμένες Πολιτείες και η Κόστα Ρίκα.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν ένα θερμό παιχνίδι μεταξύ αυτών των δύο ισχυρών εθνών. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν ηλεκτρισμένος και το κοινό ξεσηκωνόταν. ποτέ άλλοτε αυτές οι δύο ομάδες δεν είχαν παίξει μεταξύ τους με τέτοια ένταση. Το παιχνίδι ήταν μια μάχη από την αρχή μέχρι το τέλος.

Το πρώτο ημίχρονο

Το Μεξικό ξεκίνησε δυνατά, με τον Κάρλος Βέλα να βρίσκει δίχτυα στο 11ο λεπτό. Η Σαουδική Αραβία είχε μερικές δικές της ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί, και το σκορ παρέμεινε στο 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Τα πράγματα έδειχναν καλά για τη Σαουδική Αραβία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το Μεξικό επέστρεψε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, ήταν ξεκάθαρο ότι η Σαουδική Αραβία ήταν η καλύτερη ομάδα, αλλά το Μεξικό είχε δώσει μια καλή μάχη.

Τα επακόλουθα

Το παιχνίδι ήταν στήθος με στήθος σε όλη τη διάρκειά του. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να αποκτήσει πλεονέκτημα έναντι της άλλης. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και ήταν παιχνίδι για όλους. Στο τέλος, η Σαουδική Αραβία βγήκε νικήτρια, αλλά με το ζόρι. Το Μεξικό έδωσε μια καλή μάχη, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ομάδα της Σαουδικής Αραβίας

Μετά από μια έντονη μάχη στο γήπεδο ποδοσφαίρου, η ομάδα της Σαουδικής Αραβίας αναδείχθηκε νικήτρια απέναντι στην αντίστοιχη του Μεξικού. Οι Σαουδάραβες είχαν προπονηθεί σκληρά για αυτόν τον αγώνα και αυτό φάνηκε στην απόδοσή τους. Ήταν γρήγοροι στη μπάλα και έδιναν καλές πάσες. Η άμυνά τους ήταν ισχυρή και κατάφεραν να εμποδίσουν τη μεξικανική ομάδα να πετύχει κάποιο γκολ. Στο τέλος, οι Σαουδάραβες κέρδισαν με σκορ 3-0.

Η μεξικανική ομάδα

Η ομάδα του Μεξικού δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά οι οπαδοί της ήταν περήφανοι για την εμφάνιση της ομάδας τους. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τη Σαουδική Αραβία να κερδίζει με 3-2. Ο προπονητής του Μεξικού, Χουάν Κάρλος Οσόριο, δήλωσε ότι ήταν περήφανος για την ομάδα του και ότι πάλεψε σκληρά.