603 Total passes 403
501 Passes accurate 295
45'
90'

Οι 2 γίγαντες της Νότιας Αμερικής θα βρεθούν αντιμέτωποι σε έναν συναρπαστικό αγώνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο αμέσως. Ποιος θα βγει νικητής

Portugal and Uruguay Face Off in Exciting Match

Δείτε αυτό το βίντεο

Εισαγωγή

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα, η Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη στο πλαίσιο της Σφαίρας των 16. Αυτός θα είναι ο επαναληπτικός αγώνας της φάσης των ομίλων, τον οποίο η Πορτογαλία κέρδισε με 1-0. Σε εκείνο το παιχνίδι, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε το ένα γκολ.

Αυτό εγγυάται ότι θα είναι ένας συναρπαστικός αγώνας, καθώς οι δύο ομάδες είναι ισοδύναμες. Η Ουρουγουάη είναι ένα στιβαρό αμυντικό σύνολο, ενώ η Πορτογαλία διαθέτει μια ισχυρή επίθεση. Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πώς κάθε ομάδα θα προσεγγίσει αυτό το άθλημα.

Η Πορτογαλία είναι πιθανότατα ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ωστόσο έχει δυσκολευτεί στους σημερινούς αγώνες. Ίσως χρειαστεί να ανεβάσει την απόδοσή της σε περίπτωση που θέλει να περάσει στα προημιτελικά.

Η Ουρουγουάη είναι ένα επιβλαβές επιτελείο και θα αναζητήσει εκδίκηση μετά την ήττα της από την Πορτογαλία στη φάση των ομίλων. Δεν έχουν τίποτα να χάσουν και θα αγωνιστούν με μεγάλη καρδιά.

Αυτό είναι θετικό ότι θα είναι ένα συναρπαστικό παιχνίδι και δεν θα περιμένουμε να δούμε ποιος θα βγει πρώτος!

Ιστορικό

Στις τριάντα Ιουνίου 2018, η Πορτογαλία και η Ουρουγουάη θα βρεθούν αντιμέτωπες σε έναν πολυαναμενόμενο αγώνα. Η Ουρουγουάη, η οποία βρίσκεται στην 14η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, θα προσπαθήσει να δείξει την αξία της απέναντι στην Πορτογαλία, η οποία αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 4η θέση. Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που οι 2 ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες η μία με την άλλη σε επιθετικό αγώνα.

Πορτογαλία

Η Πορτογαλία, μια χώρα που βρίσκεται στην Ιβηρική Χερσόνησο στη νοτιοδυτική Ευρώπη, θεωρείται για το πλούσιο ιστορικό παρελθόν και την παράδοσή της. Η περιοχή κατοικήθηκε για πρώτη φορά από τους Κέλτες τον 4ο αιώνα π.Χ. και αργότερα εισέβαλαν οι Ρωμαίοι τον 2ο αιώνα π.Χ. Εντός του 7ου αιώνα μ.Χ., οι Μαυριτανοί κατέλαβαν την περιοχή και παρέμεινε υπό μουσουλμανική κυριαρχία μέχρι τον 13ο αιώνα, όταν επανακαταλήφθηκε από χριστιανικές δυνάμεις. Η Πορτογαλία είναι ιδρυτικό μέλος του ΝΑΤΟ και εντάχθηκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση το 1986. Το έθνος μπορεί να φιλοξενεί ένα από τα παλαιότερα πανεπιστήμια στην Ευρώπη, το Κολέγιο της Κοΐμπρα, το οποίο ιδρύθηκε το 1290.

Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη, επίσημα η Ανατολική Δημοκρατία της Ουρουγουάης, είναι μια χώρα στη νοτιοανατολική περιοχή της Νότιας Αμερικής. Η Ουρουγουάη φιλοξενεί περίπου 3,5 εκατομμύρια άτομα, εκ των οποίων τα 1,8 εκατομμύρια διαμένουν στην πρωτεύουσα Μοντεβιδέο και στον μητροπολιτικό της χώρο. Με έκταση περίπου 176.000 τετραγωνικών χιλιομέτρων, η Ουρουγουάη είναι γεωγραφικά το δεύτερο μικρότερο έθνος της Νότιας Αμερικής μετά το Σουρινάμ.

Η Ουρουγουάη κατοικήθηκε από τους λαούς Charrúa και Chaná για περίπου 4.000 χρόνια πριν από την άφιξη των Ισπανών το 1624. Το Μοντεβιδέο ιδρύθηκε ως στρατιωτικό οχυρό από τους Ισπανούς στις αρχές του 18ου αιώνα, υποδηλώνοντας τις ανταγωνιστικές διεκδικήσεις επί της περιοχής. Η Ουρουγουάη απέκτησε την ανεξαρτησία της μεταξύ 1811 και 1828 μετά από μια τετραμερή πάλη μεταξύ Ισπανίας, Αργεντινής και Βραζιλίας. Παρέμεινε αντικείμενο υπερπόντιας επιρροής και παρέμβασης καθ' όλη τη διάρκεια του δέκατου ένατου αιώνα, με τον στρατό να κατέχει επαναλαμβανόμενη θέση στην εγχώρια πολιτική μέχρι το 1950. Το πραξικόπημα του 1973 προκάλεσε μια περίοδο δικτατορίας του στρατού μέχρι το 1985. Οι αρχές του στρατού χορήγησαν αμνηστία στους πολιτικούς κρατούμενους και το 1984 ξεκίνησε μια πορεία που οδήγησε στον εκδημοκρατισμό, αν και η πλήρης δημοκρατία δεν αποκαταστάθηκε μέχρι το 1990 μετά από συνταγματικά δημοψηφίσματα το 1989, τα οποία οδήγησαν σε σημαντικές προσαρμογές στην πολιτική ζωή της Ουρουγουάης, μαζί με την πλήρη κατάργηση των εκλογών με κριτές και την αποκατάσταση της συμβουλευτικής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας με πολυκομματικό σύστημα και διαχωρισμό των εξουσιών μεταξύ κυβέρνησης, νομοθετικής και δικαστικής εξουσίας.

Ο αγώνας

Η Ουρουγουάη και η Πορτογαλία πρόκειται να αντιμετωπίσουν η μία την άλλη σε έναν επερχόμενο αγώνα που αναμενόταν εξαιρετικά από τους οπαδούς των δύο ομάδων. Αυτές οι δύο ομάδες αναγνωρίζονται για το έντονο παιχνίδι και τις επιδέξιες μεθόδους τους, οπότε ο αγώνας θα είναι σίγουρα συναρπαστικός. Η Ουρουγουάη προέρχεται από νίκη απέναντι στη Ρωσία, ενώ η Πορτογαλία προέρχεται από ισοπαλία απέναντι στην Ισπανία.

Το πρώτο ημίχρονο

Κάθε ομάδα ξεκίνησε εξαιρετικά επιθετικά τον αγώνα, με την Ουρουγουάη να δέχεται νωρίς κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό. Η Πορτογαλία είχε μάλλον περισσότερη κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η άμυνα της Ουρουγουάης κράτησε γερά και κανένα από τα δύο επιτελεία δεν ήταν σε θέση να βαθμολογήσει. Το ημίχρονο έληξε 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με την ισοπαλία στο 0-0, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Πορτογαλία είχε μόνο μερικές κλειστές φάσεις, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Ουρουγουάης Χειροποίητος ήταν ως το καθήκον, προστατεύοντας το καθαρό φύλλο ζωντανό. Μέσα στο 78ο λεπτό, η Ουρουγουάη έσπασε επιτέλους με τον τρόπο της. Μια τυχερή εκτροπή από έναν Πορτογάλο συμμετέχοντα ανακάλυψε τη στρατηγική της στον επιθετικό Λουίς Σουάρες, ο οποίος δεν έκανε λάθος, τοποθετώντας το τέρμα και δίνοντας στην Ουρουγουάη το προβάδισμα με 1-0.

Με τη λήξη του χρόνου, η Πορτογαλία προχώρησε αναζητώντας την ισοφάριση. Ότι είχαν μερικές μόνο καλές ευκαιρίες, ωστόσο η άμυνα της Ουρουγουάης κράτησε γερά. Τελικά, η Ουρουγουάη κράτησε τη νίκη με 1-0, περνώντας στη νοκ άουτ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα επακόλουθα

Ήταν ένας βαθύς αγώνας, ωστόσο τελικά η Ουρουγουάη βγήκε νικήτρια με σκορ 2-1. Η Πορτογαλία έδωσε εξαιρετική μάχη, ωστόσο ήταν απλά ανώτερη από το επιτελείο της Ουρουγουάης. Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας που παρακολουθήσατε και κάθε ομάδα έβγαλε την ψυχή της.

Οι αντιδράσεις

Ο αγώνας ήταν καυτός από κάθε πλευρά, με την Ουρουγουάη να σκοράρει νωρίς στο πρώτο ημίχρονο και την Πορτογαλία να απαντά με ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και όταν η Πορτογαλία πέτυχε το κερδοφόρο γκολ στο εκατόν πέμπτο λεπτό, οι παίκτες της Ουρουγουάης ήταν εμφανώς συντετριμμένοι. Μερικοί από αυτούς δάκρυσαν καθώς αποχωρούσαν από τη σφαίρα, ενώ άλλοι έδειχναν απλώς σοκαρισμένοι.

Ήταν μια σπαρακτική ήττα για την Ουρουγουάη, ωστόσο είναι συχνά ευχαριστημένοι με την απόδοσή τους. Έκαναν μια γενναία προσπάθεια απέναντι σε ένα ισχυρό πορτογαλικό επιτελείο και έτσι παραλίγο να πετύχουν μια ανατροπή. Για την Πορτογαλία, αυτή ήταν μια τεράστια νίκη. Επιβεβαίωσαν ότι μπορούν να ανταγωνιστούν τις καλύτερες ομάδες του κόσμου και θα είναι μια υπολογίσιμη δύναμη στη φάση των νοκ-άουτ αγώνων.

Η Πορτογαλία και η Ουρουγουάη αναμετρήθηκαν χθες σε έναν συναρπαστικό αγώνα, με την Ουρουγουάη να βγαίνει τελικά στην κορυφή. Μετά το τέλος του αγώνα, κάθε ομάδα συναντήθηκε στα αποδυτήρια για να συζητήσει για τον αγώνα.

"Ήταν ένα καταπληκτικό άθλημα και είμαι απλά χαρούμενος που ήμασταν σε θέση να βγούμε νικητές", ανέφερε ο αρχηγός της Ουρουγουάης Λουίς Σουάρες. "Πιστεύω ότι ο καθένας μας είχε πολύ καλή απόδοση και το θέμα ήταν ποιος θα το ήθελε περισσότερο τελικά"

"Είμαστε σαφώς απογοητευμένοι από τη συνέπεια, ωστόσο τα δώσαμε όλα στην αγορά", ανέφερε ο αρχηγός της Πορτογαλίας Κριστιάνο Ρονάλντο. "Η Ουρουγουάη είναι ένα καλό επιτελείο και έτσι άξιζε να κερδίσει"

Κάθε αρχηγός συμφώνησε ότι ήταν ένας καλός αγώνας, και έτσι έσφιξαν τα χέρια πριν φύγουν από τα αποδυτήρια.

Συμπέρασμα

Εν κατακλείδι, η Πορτογαλία και η Ουρουγουάη αναμετρώνται σε έναν συναρπαστικό αγώνα που μπορεί να κάνει τους οπαδούς να παραμιλούν. Με κάθε ομάδα να είναι ισοδύναμη, είναι θετικό ότι θα είναι ένα βαθύ άθλημα. Φροντίστε να συντονιστείτε για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη της κίνησης.