252 Total passes 503
180 Passes accurate 421
45'
90'

Η Newcastle United και η Brighton & Hove Albion παίζουν μεταξύ τους στην αγγλική Premier League από το 1992. Τις δύο ομάδες χωρίζει μόλις ένας βαθμός, με τη Νιούκαστλ να βρίσκεται στη 10η θέση, ενώ η Μπράιτον στην 11η. Ο αγώνας του Σαββατοκύριακου έχει σημαντικές επιπτώσεις και για τις δύο ομάδες, καθώς παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η πρόβλεψη για το Νιούκαστλ - Μπράιτον είναι ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί σήμερα. Η Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει την Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ".

Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μου όπου θα συζητάω για όλα τα θέματα που αφορούν την αναμέτρηση της Newcastle United με την Brighton & Hove Albion. Η φετινή σεζόν ήταν κάτι σαν τρενάκι του τρόμου και για τους δύο συλλόγους, με τη Νιούκαστλ να έχει επικρατήσει σε μερικούς σημαντικούς αγώνες και την Μπράιτον να έχει κάποια δύσκολα παιχνίδια. Ποιος θα είναι λοιπόν ο νικητής Ας το μάθουμε!

Νιούκαστλ - Μπράιτον: Αποτελέσματα

Μπορεί το τελικό σκορ να μην ήταν το ωραιότερο, αλλά η Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ έκανε τη δουλειά της απέναντι στην Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον το απόγευμα του Σαββάτου. Οι "καρακάξες" πήραν τη νίκη με 1-0 στο St. Jamesufffd Park χάρη σε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τον ακραίο επιθετικό Allan Saint-Maximin, ο οποίος ανέτρεξε σε μια χαλαρή μπάλα μέσα στο γήπεδο και έβαλε την μπάλα δίπλα από τον Mat Ryan. Αυτό αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Steve Bruceufffds, η οποία κράτησε τους τρεις βαθμούς παρά την πίεση που άσκησαν οι Γλάροι στις καθυστερήσεις.

Δεν ήταν όμορφο, αλλά η Νιούκαστλ θα είναι περισσότερο από ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα, καθώς συνεχίζει την προσπάθειά της για μια θέση στο πρώτο μισό του πίνακα της Premier League. Με 35 βαθμούς σε 30 παιχνίδια, βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 11η θέση ufffd μόλις δύο βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ στη 10η θέση και πέντε βαθμούς μακριά από την 18η Μπράιτον.

Επόμενη αποστολή για τη Νιούκαστλ είναι η αναμέτρηση με την Μπέρνλι στο Turf Moor το μεσημέρι του ερχόμενου Σαββάτου.

Νιούκαστλ - Μπράιτον: Στιγμιότυπα

Ήταν μια ιστορία δύο ημιχρόνων στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, καθώς η Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ επέστρεψε από την έδρα της και νίκησε 2-1 την Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον.

Οι "γλάροι" ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν μέσα σε 10 λεπτά, όταν ο Γκλεν Μάρεϊ μετέτρεψε από κοντά το σκορ μετά από καλή δουλειά του Σόλι Μαρτς.

Η Newcastle αντέδρασε σωστά και ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ayoze Perez, ο οποίος σκόραρε μετά από καλή δουλειά του Matt Ritchie.

Και οι "καρακάξες" ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Salomon Rondon με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ritchie σφράγισε τους τρεις βαθμούς.

Newcastle United

Ήταν μια σκληρή μάχη, αλλά η Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ τελικά επικράτησε της Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον. Το τελικό σκορ ήταν 2-1, με τα γκολ των Ντουάιτ Γκέιλ και Ματ Ρίτσι να είναι αυτά που έκαναν τη διαφορά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να έχουν την κατοχή και τις ευκαιρίες που τους αναλογούσαν. Ωστόσο, η Newcastle ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με τον Gayle. Ο επιθετικός έδειξε μεγάλη ψυχραιμία για να τελειώσει το ματς δίπλα από τον Mat Ryan, αφού τον έβαλε ο Ayoze Perez.

Η Μπράιτον αντέδρασε σωστά και ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο χάρη σε ένα εκπληκτικό χτύπημα του Πασκάλ Γκρος. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα στην άκρη του γηπέδου και έστειλε μια ασταμάτητη προσπάθεια στην επάνω γωνία, αφήνοντας τον τερματοφύλακα της Νιούκαστλ, Μάρτιν Ντουμπράβκα, χωρίς καμία ευκαιρία.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τεταμένη υπόθεση, χωρίς καμία από τις δύο πλευρές να μπορεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Αυτό άλλαξε στο 77ο λεπτό, όταν ο Ritchie πέτυχε το γκολ που αποδείχθηκε και το νικητήριο. Ο εξτρέμ έκοψε από τη δεξιά πλευρά και εξαπέλυσε ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ που βρήκε το δρόμο προς την κάτω γωνία.

Υπήρχε ακόμα χρόνος για κάποιο δράμα στις καθυστερήσεις, καθώς η Μπράιτον κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις, αλλά ο Ντουμπράβκα έκανε μεγάλο αγώνα για να αποκρούσει το πέναλτι του Γκλεν Μάρεϊφντς και να εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς για τη Newcastle United.

Μπέρνλι - Τσέλσι

Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες, αλλά στο τέλος η Μπέρνλι βγήκε νικήτρια με 2-1 επί της Τσέλσι. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους, αλλά η Μπέρνλι ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και τελικά έφυγε με τη νίκη. Σε καλή μέρα βρέθηκε και η Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον και συνέχισε να ακολουθεί τους πρωτοπόρους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νιούκαστλ - Μπράιτον: Μπράβο!

Το τελικό 1-1 ήταν το σκορ ανάμεσα στη Νιούκαστλ και την Μπράιτον, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Στα σημαντικότερα σημεία ήταν η ισοφάριση της Μπράιτον στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία ήρθε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, αφού η Νιούκαστλ είχε την κατοχή της μπάλας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Υπήρξαν επίσης αρκετές καλές αποκρούσεις και από τους δύο τερματοφύλακες, διασφαλίζοντας ότι καμία από τις δύο πλευρές δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Τελικά, ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα και μια καλή διαφήμιση για την Premier League.

Νιούκαστλ - Μπράιτον: Μπράιαν: Προεπισκόπηση αγώνα

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά φέτος, με την Μπράιτον να θέλει να αξιοποιήσει το θετικό της ξεκίνημα στην καμπάνια. Η Νιούκαστλ, από την άλλη πλευρά, θα ελπίζει να επιστρέψει στις νίκες μετά την απογοητευτική ήττα από την Μπέρνλι την προηγούμενη φορά.

Η Μπράιτον έχει ξεκινήσει καλά τη σεζόν, συγκεντρώνοντας επτά βαθμούς από τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της. Θα είναι γεμάτη αυτοπεποίθηση σε αυτό το παιχνίδι, έχοντας κερδίσει τις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες συναντήσεις της με τη Νιούκαστλ.

Οι Γλάροι ξεκίνησαν τη σεζόν με νίκη 2-1 επί της Γουότφορντ, ενώ στη συνέχεια πήραν ισοπαλίες με τη Φούλαμ και τη Σαουθάμπτον. Πιο πρόσφατα, κέρδισαν την Έβερτον με 1-0 στο Goodison Park χάρη σε ένα γκολ του Neal Maupay στις καθυστερήσεις.

Η Νιούκαστλ, εν τω μεταξύ, ξεκίνησε δυναμικά με νίκες επί της Γουέστ Χαμ και της Τότεναμ Χότσπορ. Ωστόσο, επανήλθε στη γη με την ήττα 2-0 από την Μπέρνλι την περασμένη εβδομάδα.

Η ομάδα του Steve Bruceufffds θα πρέπει να βελτιωθεί αν θέλει να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Έχει δυσκολευτεί στις πρόσφατες αναμετρήσεις με την Μπράιτον, χάνοντας τις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις της.

Αυτό θα είναι ένα ενδιαφέρον παιχνίδι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων. Η Μπράιτον βρίσκεται σε καλή φόρμα και θα έχει πολλές πιθανότητες να κερδίσει ξανά εδώ. Η Νιούκαστλ θα πρέπει να ανεβάσει στροφές αν θέλει να αποφύγει άλλη μια ήττα.

Νιούκαστλ - Μπράιτον: Μπράιαν: Ειδήσεις για την ομάδα

Η Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ θα επιδιώξει να συνεχίσει την καλή της φόρμα όταν θα αντιμετωπίσει το Σάββατο την Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον στην έδρα της. Οι "καρακάξες" έχουν κερδίσει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις και αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην έβδομη θέση του πίνακα της Premier League. Εν τω μεταξύ, η Μπράιτον βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω από τη Νιούκαστλ στην ένατη θέση και θα ελπίζει να μειώσει τη διαφορά με νίκη στο St Jamesufffd Park.

Και οι δύο ομάδες θα στερηθούν βασικών παικτών για αυτό το παιχνίδι. Ο επιθετικός της Νιούκαστλ, Κάλουμ Γουίλσον, είναι εκτός με τραυματισμό στον προσαγωγό, ενώ ο μέσος της Μπράιτον, Ιβ Μπισουμά, είναι τιμωρημένος μετά την πέμπτη κίτρινη κάρτα του στη σεζόν εναντίον της Σαουθάμπτον την περασμένη εβδομάδα.

Όσον αφορά τα νέα της ομάδας, η Νιούκαστλ είναι πιθανό να παραμείνει με την ίδια ομάδα που νίκησε 2-1 την Μπέρνλι την περασμένη εβδομάδα. Αυτό σημαίνει ότι ο Joelinton θα ξεκινήσει μπροστά, με τους Allan Saint-Maximin και Miguel Almiron να παρέχουν υποστήριξη από τα άκρα. Στη μεσαία γραμμή, ο Τζεφ Χέντρικ και ο Ισαάκ Χέιντεν θα πρέπει να διατηρήσουν τις θέσεις τους, ενώ ο Σον Λόνγκσταφ αναμένεται επίσης να ξεκινήσει, παρότι έχασε την προπόνηση αυτή την εβδομάδα λόγω ασθένειας.

Όσον αφορά την Μπράιτον, ο προπονητής Γκράχαμ Πότερ αναμένεται να κάνει μερικές αλλαγές μετά την ήττα από τη Σαουθάμπτον. Ο Πασκάλ Γκρος θα μπορούσε να επιστρέψει στο αρχικό σχήμα, αφού ήρθε από τον πάγκο την περασμένη εβδομάδα, ενώ ο Άνταμ Λαλάνα είναι επίσης υποψήφιος για να ξεκινήσει, αφού εντυπωσίασε ως αλλαγή απέναντι στη Σαουθάμπτον. Ο Σόλι Μαρτς θα μπορούσε επίσης να μπει στην ενδεκάδα, καθώς θέλει να προσφέρει περισσότερο πλάτος στην επίθεση.

Νιούκαστλ - Μπράιτον: Νιούκαστλ: Συμβουλές στοιχήματος

Είναι πάντα δύσκολο να πεις όταν η Νιούκαστλ αντιμετωπίζει την Μπράιτον, αλλά τα προγνωστικά μας δείχνουν ότι οι "καρακάξες" μπορεί να έχουν το προβάδισμα αυτή τη φορά.

Η Νιούκαστλ βρίσκεται σε αξιοπρεπή φόρμα αυτή τη στιγμή και θα πρέπει να είναι σε θέση να μεταφέρει αυτή τη δυναμική σε αυτό το παιχνίδι. Η Μπράιτον, από την άλλη πλευρά, παλεύει για αποτελέσματα τον τελευταίο καιρό και θα θέλει απεγνωσμένα να αλλάξει τα πράγματα.

Οι "καρακάξες" είναι ελαφρύ φαβορί για τη νίκη σε αυτό το ματς, αλλά πιστεύουμε ότι μπορεί να είναι μια κλειστή αναμέτρηση. Η συμβουλή μας είναι η Νιούκαστλ να επικρατήσει με σκορ 2-1.

" είναι ο τελευταίος αγώνας που διεξήχθη μεταξύ της Νιούκαστλ και της Μπράιτον. Το παιχνίδι έληξε με νίκη της Νιούκαστλ με 2-1.

Ποια είναι η μεγαλύτερη νίκη της Νιούκαστλ

Καλύτερες νίκες μέχρι σήμερα 1.8:02.0:738:24.7:11 περισσότερες σειρές

Ποια ήταν η καλύτερη σεζόν της Νιούκαστλ

Η κατάταξη των 10 καλύτερων συναρπαστικών εποχών της Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ

έχει ως εξής: Θα μπορούσατε να είστε αντίθετοι. (8) 1987/88 (55 γκολ) (7) 1992/93 (92 γκολ) (6) 2001/02 (74 γκολ) (5) 1996/97 (73 γκολ) (4) 1983/84 (85 γκολ) (3) 2002/03 (63 γκολ) (2) 1995/96 (66 γκολ) (1) 1993/94 (82 γκολ)

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία της Premier League

Αυτή ήταν (και παραμένει) η χειρότερη μονόπλευρη ήττα της Άστον Βίλα σε ανταγωνιστικό παιχνίδι που έχει γίνει ποτέ. Μόνο μία φορά στο παρελθόν, στην ήττα στο FA Cup το 1888-189 από την Blackburn Rovers, είχε δεχθεί ποτέ οκτώ γκολ.

Γιατί το Newcastle ονομάζεται Toon

Το παρατσούκλι του Νιούκαστλ, "The Toon", οφείλεται κυρίως στον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι της Γιορδίας προφέρουν τον όρο "πόλη" Είναι ενδιαφέρον να σημειωθεί ότι αυτή η προφορά μπορεί στην πραγματικότητα να είναι παλαιότερη από την αγγλική τυπική προφορά του όρου "town", η οποία έχει γίνει αποδεκτή.

Το Νιούκαστλ ανήκει στη Σαουδική Αραβία

Το Δημόσιο Ταμείο Επενδύσεων (PIF), ένας οργανισμός υπό την ηγεσία της Σαουδικής Αραβίας που η Νιούκαστλ και η Premier

League πιστεύουν ότι είναι ξεχωριστός από το ίδιο το κράτος του Κόλπου, κατέχει το 80% του συλλόγου. Ο Μοχάμεντ μπιν Σαλμάν, ο Σαουδάραβας πρίγκιπας διάδοχος του θρόνου και αναπληρωτής πρωθυπουργός, είναι πρόεδρός του.

Είναι η Νιούκαστλ ο πλουσιότερος σύλλογος της Αγγλίας

Λόγω των τεράστιων ταμείων του ιδιοκτησιακού ομίλου του συλλόγου, που στα χαρτιά έχουν τη δυνατότητα να ξεπεράσουν τις δαπάνες άλλων συλλόγων, η Newcastle United θεωρείται πλέον ο πλουσιότερος σύλλογος στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Πότε υποβιβάστηκε για τελευταία φορά η Έβερτον

Πότε υποβιβάστηκε για τελευταία φορά ηΈβερτον Η Έβερτον βίωσε για τελευταία φορά τον υποβιβασμό το 1950-51, αλλά οι "Toffees" ανέβηκαν γρήγορα ξανά, κατακτώντας τη δεύτερη θέση στη δεύτερη κατηγορία το 1953-54, η οποία τους χάρισε την άνοδο στην πρώτη κατηγορία την επόμενη χρονιά.

Πότε η Νιούκαστλ κέρδισε για τελευταία φορά 4 συνεχόμενες νίκες

Κατέκτησε το Κύπελλο Αγγλίας έξι φορές και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Αγγλίας τέσσερις φορές (1905, 1907, 1909 και 1927). (το 1910, το 1924, το 1932, το 1951, το 1952, το 1955). Επιπλέον, ο σύλλογος έχει κατακτήσει το Κύπελλο Intertoto 2006, το Κύπελλο Inter-Cities Fairs 1968-69 και το Charity Shield 1909.