436 Total passes 461
357 Passes accurate 367
45'
90'

Ήταν μια σεζόν που έσπασε ρεκόρ για τους Κόκκινους Διαβόλους, καθώς έσπασαν κάθε είδους ρεκόρ. Κατέκτησαν την Premier League, έγραψαν ιστορία, καθώς έγιναν η πρώτη ομάδα που έφτασε τους 100 βαθμούς στην κορυφαία αγγλική κατηγορία και έκαναν νέο ρεκόρ συλλόγου με ένα σερί νικών 19 αγώνων. Ωστόσο, η εκστρατεία τους στο Τσάμπιονς Λιγκ έληξε με απογοήτευση, αφού αποκλείστηκαν από τη Ρόμα.

Το manchester united vs wolves 5-0 είναι ένας αγώνας που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με πέντε γκολ διαφορά.

Καθώς η σεζόν φτάνει στην κορύφωσή της, θα διεξαχθεί ένας από τους μεγαλύτερους αγώνες στο αγγλικό ποδόσφαιρο, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει τη Γουλβς στο Ολντ Τράφορντ. Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην κορυφή των αντίστοιχων πρωταθλημάτων τους με αήττητο ρεκόρ, ο αγώνας αυτός είναι βέβαιο ότι θα είναι ένα συναρπαστικό θέαμα. Ποιος όμως θα βγει νικητής

Εισαγωγή

Οι δύο μεγαλύτεροι αντίπαλοι του αγγλικού ποδοσφαίρου θα αναμετρηθούν ξανά σε μια συναρπαστική αναμέτρηση. Η μάχη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς θα διεξαχθεί στο Ολντ Τράφορντ το Σάββατο 8 Μαΐου 2022. Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες θα συναντηθούν από το 2015, όταν η Γουλβς νίκησε δύσκολα τη Γιουνάιτεντ με 2-1 στο στάδιο Molineux

Και οι δύο ομάδες έχουν αλλάξει πολύ από τότε. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διοικείται πλέον από τον Ole Gunnar Solskjaer, ο οποίος αναζωογόνησε την ομάδα και την οδήγησε στη δεύτερη θέση της Premier League τη φετινή σεζόν. Η Γουλβς, εν τω μεταξύ, είναι μια από τις πιο συναρπαστικές νεανικές ομάδες της χώρας και τερμάτισε στην έβδομη θέση του πρωταθλήματος υπό τον προπονητή Nuno Espirito Santo

Αυτό το παιχνίδι είναι βέβαιο ότι θα είναι μια καυτή υπόθεση, με τις δύο ομάδες να θέλουν να ξεπεράσουν τον αντίπαλό τους. Εδώ είναι όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε γι' αυτό...

Υπόβαθρο

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Γουλβς έχουν μια μακροχρόνια αντιπαλότητα που χρονολογείται από τα τέλη του 19ου αιώνα. Οι δύο σύλλογοι βρίσκονται σε γειτονικές πόλεις στη βορειοδυτική Αγγλία και ανταγωνίζονται μεταξύ τους για πάνω από έναν αιώνα.

Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τον Ιανουάριο του 2021, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε 2-1 στο Old Trafford. Ωστόσο, η αντιπαλότητα θα αναβιώσει τη σεζόν 2022/23, όταν η Γουλβς θα μετακομίσει σε νέο γήπεδο μόλις ένα μίλι μακριά από το Old Trafford.

Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Γουλβς θα αγωνιστούν μεταξύ τους ως ισότιμοι αντίπαλοι όσον αφορά τις εγκαταστάσεις και τους πόρους. Είναι βέβαιο ότι αυτό θα προσθέσει ένα επιπλέον πλεονέκτημα σε μια ήδη έντονη αντιπαλότητα.

Ο αγώνας

Ήταν η πρώτη φορά που αυτές οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην Premier League μετά την άνοδο της Γουλβς το 2018. Η Γιουνάιτεντ μπήκε μπροστά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα μέσα σε 10 λεπτά με τον Άντονι Μαρσιάλ. Η Γουλβς ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ραούλ Χιμένεθ, αλλά η Γιουνάιτεντ ανέκτησε το προβάδισμα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο χάρη σε ένα ωραίο τελείωμα του Μέισον Γκρίνγουντ. Ωστόσο, η Γουλβς αντέδρασε και πάλι και ισοφάρισε σε 2-2 με ένα εντυπωσιακό χτύπημα του Adama Traore. Το παιχνίδι έμοιαζε να οδεύει προς την ισοπαλία, αλλά η Γιουνάιτεντ πέτυχε μια νίκη στις καθυστερήσεις με τον Μάρκους Ράσφορντ για να σφραγίσει τους τρεις βαθμούς.

Ορίστε λοιπόν! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βγήκε νικήτρια σε αυτό το παιχνίδι, αλλά ήταν μια αμφίρροπη αναμέτρηση μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων.

Οι οπαδοί

Τόσο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όσο και η Γουλβς έχουν πολύ παθιασμένους και πιστούς οπαδούς. Η αντιπαλότητα μεταξύ των δύο συλλόγων είναι έντονη και τα μεταξύ τους παιχνίδια αναμένονται πάντα με μεγάλη προσμονή. Τα τελευταία χρόνια, τα παιχνίδια μεταξύ αυτών των δύο ομάδων είναι ιδιαίτερα έντονα, με μερικές αξιομνημόνευτες στιγμές να συμβαίνουν εντός και εκτός γηπέδου

Το πιο πρόσφατο παιχνίδι μεταξύ αυτών των δύο ομάδων ήταν τον Μάιο του 2019, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε στην επικράτηση από το πίσω μέρος του σκορ και νίκησε τη Γουλβς με 2-1 στο Molineux Stadium. Αυτή ήταν μια σημαντική νίκη για τη Γιουνάιτεντ, καθώς σήμαινε ότι εξασφάλισε τη θέση της στην πρώτη τετράδα της Premier League και προκρίθηκε στο Champions League της επόμενης σεζόν

Οι οπαδοί της Γουλβς θα ελπίζουν ότι η ομάδα τους θα μπορέσει να πάρει εκδίκηση για την ήττα αυτή, όταν οι δύο ομάδες συναντηθούν ξανά το 2022.

Τα επακόλουθα

Έχουν περάσει λίγες ημέρες από τον αγώνα μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Γουλβς και η σκόνη έχει επιτέλους κατακαθίσει. Υπήρξαν εξαιρετικές εμφανίσεις και από τις δύο πλευρές, αλλά στο τέλος η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια, κερδίζοντας με 2-1.

Υπήρχαν μερικά σημεία που συζητήθηκαν μετά το παιχνίδι, όπως το εντυπωσιακό ντεμπούτο του νέου μεταγραφέντος Ντάνιελ Τζέιμς, καθώς και το εκπληκτικό γκολ του Άντονι Μαρσιάλ. Ωστόσο, ένα από τα μεγαλύτερα σημεία συζήτησης ήταν η απόφαση να δοθεί κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Γουλβς, Ρουί Πατρίσιο, στο δεύτερο ημίχρονο.

Η κόκκινη κάρτα σήμαινε ότι η Γουλβς έπρεπε να παίξει τα τελευταία 20 λεπτά με 10 παίκτες και παρόλο που έδωσε γενναία μάχη, τελικά δεν μπόρεσε να κρατήσει τον βαθμό.

Αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι πλέον αήττητη στα τελευταία 18 παιχνίδια της απέναντι στη Γουλβς που χρονολογούνται από το 2012. Θα επιδιώξει να συνεχίσει αυτό το καλό σερί φόρμας όταν θα αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα την επόμενη εβδομάδα.

Η κληρονομιά

Έχει περάσει σχεδόν μια δεκαετία από την τελευταία φορά που συναντήθηκαν στο γήπεδο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Γουλβς. Οι δύο ομάδες είχαν πολύ διαφορετική τύχη από τότε, με τη Γιουνάιτεντ να κατακτά πολλά τρόπαια και τη Γουλβς να μαραζώνει στις χαμηλότερες κατηγορίες. Ωστόσο, τα πράγματα έχουν αντιστραφεί τα τελευταία χρόνια, με τη Γουλβς να έχει πλέον καθιερωθεί ως κορυφαία ομάδα στην Αγγλία, ενώ η Γιουνάιτεντ δυσκολεύεται να ακολουθήσει. Αυτή τη σεζόν, οι δύο ομάδες θα συναντηθούν επιτέλους ξανά και υπόσχεται να είναι μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Η Γιουνάιτεντ θα επιδιώξει να πάρει εκδίκηση για τις προηγούμενες συναντήσεις της με τη Γουλβς, αλλά θα γνωρίζει επίσης την απειλή που αποτελούν οι αντίπαλοί της. Συγκεκριμένα, η Γουλβς έχει δείξει ότι είναι ικανή να νικήσει οποιαδήποτε ομάδα στη μέρα της, όπως απέδειξε όταν κέρδισε τη Μάντσεστερ Σίτι με 3-2 νωρίτερα αυτή τη σεζόν. Ως εκ τούτου, η Γιουνάιτεντ θα πρέπει να βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αν θέλει να φύγει με τη νίκη.

Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν αυτές οι δύο ομάδες ήταν το 2012, όταν η Γιουνάιτεντ κέρδισε 2-1 στο Old Trafford. Ωστόσο, δεδομένου του πόσο έχουν αλλάξει από τότε, είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς τι θα συμβεί σε αυτό το ματς. Ένα πράγμα είναι σίγουρο πάντως: θα είναι ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων

Συμπέρασμα

Τόσο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όσο και η Γουλβς είχαν μια δυνατή εμφάνιση στον σημερινό τους αγώνα. Η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε καλά, με γκολ των Ράσφορντ και Μαρσιάλ στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, η Γουλβς αντέδρασε σκληρά στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας δύο γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ. Τελικά, ήταν ένα καλά αμφισβητούμενο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Γουλβς έδωσαν αγώνα για την αγγλική Premier League το Σάββατο. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Ποιο τηλεοπτικό κανάλι δείχνει το Γουλβς - Μαν Γιουνάιτεντ

Παρακολουθήστε την αναμέτρηση Γουλβς - Μαν Γιουνάιτεντ: Ξεκινώντας στις 4 η ώρα, το παιχνίδι θα μεταδοθεί από το Sky Main Event in Sports και το Sky Sports Premier League

Ποιος κέρδισε το Μάντσεστερ ή τη Γουλβς

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 5-1 τη Γουλβς και ανέκτησε την πρώτη θέση στην Premier League χάρη στα τέσσερα γκολ του Κέβιν Ντε Μπρούινε

Ποιος ήταν ο άνθρωπος του αγώνα Μάντσεστερ - Γουλβς

ΟΝτάνιελ Ποντένσε αναδείχθηκε MVP

του αγώνα. Ήταν ατυχές το γεγονός ότι ο Ποντένσε δεν σκόραρε αφού δοκίμαζε σταθερά τον Ντε Χέα, αλλά ήταν ο πρώτος της ομάδας σε προσπάθειες (4), σουτ στο στόχο (3), ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν (4) και επαφές στο αντίπαλο κουτί (7).

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Πώς θα παρακολουθήσετε το παιχνίδι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Γουλβς

ΗΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα αντιμετωπίσει μια δυνατή ομάδα της Γουλβς στο Ολντ Τράφορντ τη Δευτέρα, αλλά έχει μια μεγάλη ευκαιρία να συγκεντρώσει δυναμική απέναντι σε τρεις αντιπάλους της πρώτης τετράδας (Παρακολουθήστε το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς ζωντανά στις 12:30μμ ET τη Δευτέρα στο USA Network

και online μέσω του NBCSports.com).

Το Γουλβς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προβάλλεται σήμερα στην τηλεόραση

Η αναμέτρηση Γουλβς - Μαν Γιουνάιτεντ μεταδίδεται ζωντανά από

τις 16:00. Η σέντρα θα γίνει στις 16:30.

Έπαιξε ο Ρονάλντο εναντίον της Γουλβς

Για πρώτη φορά από το 2008, οι λύκοι. Για πρώτη φορά από το 2008, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον αγώνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Γουλβς για την Premier League

στις 3 Ιανουαρίου 2022.

Ποιος είναι ο αρχηγός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Από τότε που ο Ole Gunnar Solskjaer ανέλαβε προπονητής της Γιουνάιτεντ, ο Maguire είναι

ο αρχηγός της ομάδας, αν και συχνά δέχεται κριτική τόσο από τους αντιπάλους όσο και από τους οπαδούς.

Ποιος κέρδισε ανάμεσα στη Γουλβς

3-1 Λίβερπουλ - Γουλβς Στιγμιότυπα: 3-1 Λίβερπουλ - Γουλβς: Παρά τη νίκη των Reds, η Μάντσεστερ Σίτι κατακτά την Premier League