486 Total passes 405
411 Passes accurate 340
45'
90'

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι ο πιο επιτυχημένος αγγλικός ποδοσφαιρικός σύλλογος στην ιστορία της Premier League. Η Φούλαμ είναι μέλος της πρώτης κατηγορίας από το 2001 και δεν έχει τερματίσει ποτέ εκτός της πρώτης οκτάδας.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Φούλαμ θα αναμετρηθούν σήμερα στο πλαίσιο της αγγλικής Premier League. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 16:00 μ.μ. ώρα Ελλάδας το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 2-2: Μια ιστορία δύο ομάδων

Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Φούλαμ αναμετρήθηκαν στην Πρέμιερ Λιγκ, με την τελευταία συνάντηση να λαμβάνει χώρα το 2007. Σε εκείνη την αναμέτρηση, η Φούλαμ επικράτησε δύσκολα με 1-0 στο Ολντ Τράφορντ. Αυτή τη φορά, ωστόσο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι το φαβορί του αγώνα. Άλλωστε, είναι η κάτοχος του τίτλου και έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης σεζόν. Ωστόσο, όπως συμβαίνει συχνά στο ποδόσφαιρο, τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν πολύ γρήγορα. Μέχρι στιγμής φέτος, και οι δύο ομάδες έχουν σημειώσει από δύο ισοπαλίες ufffd μία με τη Λίβερπουλ και μία με τη Γουλβς ufffd οπότε δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες θα μπορέσει να πάρει τους τρεις βαθμούς από αυτό το παιχνίδι. Με τόσα πολλά να διακυβεύονται και για τις δύο πλευρές, ας ελπίσουμε ότι θα δούμε σπουδαίο ποδόσφαιρο!

Εισαγωγή

Η σεζόν που πέρασε ήταν μια γεμάτη ανατροπές τόσο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όσο και για τη Φούλαμ, αλλά και οι δύο θα ελπίζουν ότι θα κλείσουν την εκστρατεία τους με υψηλούς στόχους όταν θα αναμετρηθούν στο Ολντ Τράφορντ την Κυριακή.

Η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε δυναμικά τη σεζόν και έμοιαζε με πραγματική διεκδικήτρια του τίτλου, αλλά η πτώση της φόρμας την έχει δει να υποχωρεί κάπως στον πίνακα. Εξακολουθεί να έχει ελπίδες πρόκρισης στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά για να τα καταφέρει θα πρέπει να μαζέψει κάποιους βαθμούς από τα εναπομείναντα παιχνίδια.

Η Φούλαμ, εν τω μεταξύ, παλεύει με τον υποβιβασμό όλη τη σεζόν. Έδειξε αναλαμπές ποιότητας καθ' όλη τη διάρκεια της εκστρατείας, αλλά τελικά η έλλειψη σταθερότητας της στοίχισε ακριβά. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 19η θέση του πίνακα και κινδυνεύει πραγματικά να πέσει στην Championship.

Επομένως, το παιχνίδι της Κυριακής είναι εξαιρετικά σημαντικό και για τις δύο ομάδες. Μια νίκη για τη Γιουνάιτεντ θα ενισχύσει τις πιθανότητές της να προκριθεί στην Ευρώπη, ενώ μια νίκη για τη Φούλαμ θα μπορούσε ενδεχομένως να τη σώσει από τον υποβιβασμό. Υπόσχεται να είναι μια ενδιαφέρουσα σύγκρουση μεταξύ δύο ομάδων που έχουν πολλά να παίξουν.

Ιστορικό

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Φούλαμ έχουν μακρά ιστορία που χρονολογείται από το 1907, όταν συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο Κύπελλο Αγγλίας. Από τότε, έχουν συναντηθεί 139 φορές σε όλες τις διοργανώσεις, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κερδίζει 77 από αυτά τα παιχνίδια και τη Φούλαμ 32.

Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στην Premier League στις 9 Φεβρουαρίου 2021, η οποία έληξε ισόπαλη 2-2. Αυτός ήταν και ο πρώτος βαθμός της Φούλαμ απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ.

Ο αγώνας αυτός ήταν σημαντικός για μερικούς λόγους. Πρώτον, σηματοδότησε το 100ό παιχνίδι του Ole Gunnar Solskjaer ως επικεφαλής της Manchester United. Δεύτερον, ήταν η πρώτη φορά που ο Scott McTominay ήταν αρχηγός της ομάδας σε ανταγωνιστικό αγώνα. Και τέλος, ήταν η 400ή εμφάνιση του David de Gea για τον σύλλογο.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε δύο φορές με τους Μέισον Γκρίνγουντ και Μάρκους Ράσφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη και αναγκάστηκε να αρκεστεί στον βαθμό απέναντι σε μια αποφασιστική ομάδα της Φούλαμ. Δεν ήταν το αποτέλεσμα που θα ήθελε ο Solskjaer σε μια τέτοια περίσταση, αλλά επεκτείνει το αήττητο σερί του στο Old Trafford σε 18 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις (W14 D4 L0).

Ο αγώνας

Την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου, δύο από τους πιο ιστορικούς και εμβληματικούς ποδοσφαιρικούς συλλόγους της Αγγλίας τέθηκαν αντιμέτωποι. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ένας από τους πιο επιτυχημένους συλλόγους στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου με 20 τίτλους πρωταθλήματος στο ενεργητικό της, αντιμετώπισε τη Φούλαμ, έναν σύλλογο που βρίσκεται στην Premier League εδώ και σχεδόν δύο δεκαετίες. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2, με τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικές ευκαιρίες για να το κερδίσουν

Αυτό ήταν ένα πολύ αναμενόμενο παιχνίδι για πολλούς λόγους. Πρώτον, πρόκειται για δύο πολύ ισορροπημένες ομάδες. Και οι δύο έχουν καλή απόδοση το τελευταίο διάστημα και αυτή τη στιγμή βρίσκονται κοντά στην κορυφή του πίνακα. Δεύτερον, αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι της Φούλαμ στο Ολντ Τράφορντ από το 2007, όταν υποβιβάστηκε από την Πρέμιερ Λιγκ. Ήταν βέβαιο ότι θα ήταν μια συγκινητική περίσταση και για τις δύο ομάδες οπαδών

Ο αγώνας ξεκίνησε αργά, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να αποκτήσει τον έλεγχο της κατοχής της μπάλας ή να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες. Ωστόσο, τα πράγματα άρχισαν να αναθερμαίνονται όσο περνούσε το πρώτο ημίχρονο. Στο 33ο λεπτό, ο Πολ Πογκμπά σκόραρε για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από όμορφη πάσα του Μπρούνο Φερνάντες. Αυτό έδωσε στη United το προβάδισμα και έστειλε τους οπαδούς της σε έξαλλη κατάσταση

Λίγο πριν το ημίχρονο όμως, η Fulham αντεπιτέθηκε με τον Ademola Lookman που πέτυχε μια εξαιρετική ισοφάριση. Αυτό σήμαινε ότι το σκορ ήταν 1-1 στο ημίχρονο και όλα ήταν ακόμα ανοιχτά στο δεύτερο ημίχρονο

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά μετά την ανάπαυλα και υπήρχαν ευκαιρίες και στις δύο πλευρές νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, η United ήταν αυτή που πήρε και πάλι το προβάδισμα υπό αμφισβητούμενες συνθήκες στο 61ο λεπτό, όταν ο Scott McTominay σκόραρε από κοντά μετά από μια αναμπουμπούλα μπροστά από την εστία

Η Φούλαμ δεν το έβαλε κάτω όμως και έφτασε στην άξια ισοφάριση μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Josh Onomah που σούταρε έξω από την περιοχή μετά από καλό παιχνίδι με τους συμπαίκτες του. Αυτό σήμαινε ότι το σκορ παρέμεινε 2-2 μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και ήταν μια εξαιρετική διαφήμιση για το ποδόσφαιρο της Premier League .

Το αποτέλεσμα

Ήταν μια ιστορία δύο ημιχρόνων στο Ολντ Τράφορντ, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έρχεται από πίσω για να σώσει έναν βαθμό από τη Φούλαμ.

Η Φούλαμ προηγήθηκε νωρίς στο πρώτο ημίχρονο με τον Αντεμόλα Λούκμαν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα της Γιουνάιτεντ για να στείλει την μπάλα στο σπίτι του. Οι "κόκκινοι διάβολοι" αντέδρασαν σωστά και ισοφάρισαν λίγο αργότερα με τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος εκτέλεσε το πέναλτι από το σημείο του πέναλτι, αφού ο Μέισον Γκρίνγουντ ανατράπηκε στην περιοχή.

Στη συνέχεια, η United πήρε το προβάδισμα υπό αμφιλεγόμενες συνθήκες, με τον Greenwood να σκοράρει από κοντά αφού τον έβαλε ο Fred. Ωστόσο, η Φούλαμ κέρδισε πέναλτι λίγο αργότερα, αφού ο Χάρι Μαγκουάιρ κρίθηκε ότι έκανε φάουλ στον Τζος Ονόμα μέσα στην περιοχή. Ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς ανέβηκε και με ήρεμη εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να κερδίσουν στις καθυστερήσεις, αλλά τελικά έπρεπε να αρκεστούν στο να μοιραστούν τη νίκη. Είναι ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα για τη Γιουνάιτεντ, η οποία παραμένει έκτη στον πίνακα της Premier League, αλλά θα πάρει κουράγιο από την επιστροφή της στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνέπειες

Αυτό ήταν ένα περιπετειώδες παιχνίδι! Η Μαν Γιουνάιτεντ ξεκίνησε δυνατά, ασκώντας από νωρίς πίεση στην εστία της Φούλαμ. Ωστόσο, η Φούλαμ αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα. Στη συνέχεια η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε λίγο πριν από το ημίχρονο, και φαινόταν ότι στο δεύτερο ημίχρονο θα έφτανε στη νίκη. Όμως η Φούλαμ είχε άλλες ιδέες και κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις και να κερδίσει έναν άξιο βαθμό. Έτσι, το παιχνίδι έληξε 2-2, και οι δύο ομάδες θα είναι ευχαριστημένες με αυτό το αποτέλεσμα.

Legacy

Η κληρονομιά της αναμέτρησης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ είναι γεμάτη ενθουσιασμό και ίντριγκα. Αυτή η αναμέτρηση έχει διεξαχθεί πολλές φορές όλα αυτά τα χρόνια, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συχνά σε κλειστές αναμετρήσεις. Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων έγινε το 2021, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έρχεται από πίσω και να σώζει την ισοπαλία με 2-2. Ωστόσο, είναι η αναμέτρηση του 2007 μεταξύ των δύο ομάδων που πραγματικά ξεχωρίζει ως κλασική. Σε εκείνο το παιχνίδι, η Φούλαμ ήρθε από το 4-1 για να αποσπάσει μια απίθανη ισοπαλία από τους πιο διάσημους αντιπάλους της. Αυτό το αποτέλεσμα συνόψισε το πνεύμα και τη μαχητικότητα της Φούλαμ υπό τον προπονητή Κρις Κόλμαν και είναι ένα παιχνίδι που παραμένει στη μνήμη και των δύο ομάδων οπαδών.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ Σήμερα

Ημέρα με ανάμεικτη τύχη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς αντιμετώπισε τη Φούλαμ στο Ολντ Τράφορντ. Οι Κόκκινοι Διάβολοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με το εύστοχο χτύπημα του Άντονι Μαρσιάλ. Ωστόσο, σύντομα δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Αμπουμπακάρ Καμαρά της Φούλαμ.

Στη συνέχεια, η United ανέκτησε το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο με τον Scott McTominay, αλλά και πάλι η Fulham αντέδρασε και ισοφάρισε σε 2-2 με ωραίο τελείωμα του Aleksandar Mitrovic.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να βρει νικητή. Τελικά, το παιχνίδι έληξε 2-2 και οι δύο ομάδες θα είναι αρκετά ευχαριστημένες με τον βαθμό.

Συμπέρασμα

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Φούλαμ, με το σκορ να πηγαίνει πέρα δώθε. Στο τέλος, οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να αρκεστούν σε έναν βαθμό η καθεμία μετά από μια γεμάτη δράση ισοπαλία 2-2.

Αυτό θα ήταν πάντα ένα δύσκολο παιχνίδι για τη Φούλαμ, η οποία αγωνίζεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα στην πρώτη της σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ. Έδωσε γενναία μάχη απέναντι στους πιο επιφανείς αντιπάλους της, αλλά τελικά θα απογοητευτεί που δεν πήρε τους τρεις βαθμούς.

Για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήταν άλλο ένα απογοητευτικό απόγευμα, καθώς δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι. Παραμένει στη δεύτερη θέση, αλλά θα ανησυχήσει το γεγονός ότι βρίσκεται πλέον τέσσερις βαθμούς πίσω από τους αντιπάλους της με μόλις έξι παιχνίδια να απομένουν.

" είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που θα διεξαχθεί στην Premier League. Ο αγώνας θα διεξαχθεί μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Φούλαμ το Σάββατο, 1η Φεβρουαρίου στο γήπεδο "Ολντ Τράφορντ".

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται ο αγώνας Man Utd - Fulham

Premier League στο Sky Sports

Επιτρέπονται οι οπαδοί στο Man Utd - Fulham

"Οι οπαδοί πρέπει να εμφανίζονται σε συγκεκριμένες ώρες λόγω των κανόνων κοινωνικής απόστασης και έχουμε έναν νέο κώδικα συμπεριφοράς

για να βοηθήσουμε να διατηρηθούν τα άτομα ασφαλή. Επιπλέον, έχουμε εφαρμόσει την ψηφιακή έκδοση εισιτηρίων, οπότε οι παρευρισκόμενοι θα πρέπει να φέρουν κυβερνητική ταυτότητα με φωτογραφία.

Ποιον κέρδισε η Μαν U με 9 0

ΗIpswich Town FC νίκησε με 9-0. Ο ποδοσφαιρικός αγώνας της FA Premier League 1994-1995 μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Ipswich

Town έληξε με νίκη των γηπεδούχων με 9-0 στις 4 Μαρτίου 1995 στο Old Trafford του Μάντσεστερ.

Ποιος κέρδισε τη Σαουθάμπτον με 9 0 την περασμένη σεζόν

Πόλη του Λίβερπουλ

Τι ώρα είναι ο αποψινός αγώνας της Μαν Γιουνάιτεντ

ποδοσφαιρικοί αγώνες Αγώνες και ώρα έναρξης12:00 Λίβερπουλ Man Utd

Μπορώ να παρακολουθήσω ζωντανά το παιχνίδι της Μαν Γιουνάιτεντ

Τηλεοπτικό πρόγραμμα/ζωντανή μετάδοση Η επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου ή η MUTV θα είναι τα μόνα μέρη για να παρακολουθήσετε το παιχνίδι

Γιατί το πράσινο και το χρυσό είναι κατά του Γκλέιζερ

Τα κασκόλ στα χρώματα του κίτρινου και του πράσινου φορέθηκαν από τους οπαδούς της Γιουνάιτεντ

ως μια μορφή διαμαρτυρίας κατά της ιδιοκτησίας της οικογένειας Glazer. Μέσω της επενδυτικής εταιρείας Red Football Ltd., οι Αμερικανοί αγόρασαν για πρώτη φορά πλειοψηφικό πακέτο ιδιοκτησίας στον σύλλογο το 2005. Πέντε χρόνια αργότερα, υποστηρίχθηκε ότι είχαν φορτώσει την ομάδα με χρέη συνολικού ύψους άνω των 700 εκατομμυρίων λιρών (953 εκατομμύρια δολάρια).

Μπορώ να περπατήσω στο Old Trafford

Όχι. Για να μπείτε στο στάδιο, πρέπει να κάνετε κράτηση για την ξενάγηση

.

Πόσοι οπαδοί θα παρακολουθήσουν το παιχνίδι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ

10.000 οπαδοί

Ποιος νίκησε τη Μαν Γιουνάιτεντ 7-0

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το 7-0 είναι η χειρότερη ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όλων των εποχών. Τρεις φορές, από την Blackburn Rovers (10 Απριλίου 1926), την Aston Villa (27 Δεκεμβρίου 1930) και τη Wolves (26 Δεκεμβρίου

1931), έχασε με 7-0.

Ποια είναι η μεγαλύτερη νίκη στην Premier League

Ο βρόχος από το φινάλε του Όμπι Ουάν Παρακάτω παρατίθενται οι αγώνες της Premier League με τα καλύτερα σκορ και τα μεγαλύτερα περιθώρια νίκης

από την ίδρυσή της τη σεζόν 1992-93. Η νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 9-0 επί της Ίπσουιτς Τάουν στο Ολντ Τράφορντ στις 4 Μαρτίου 1995 κατέχει το ρεκόρ της μεγαλύτερης νίκης.

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα στην Premier League

Αυτή ήταν (και εξακολουθεί να είναι) η χειρότερη μονόπλευρη ήττα

της Άστον Βίλα σε ανταγωνιστικό παιχνίδι. Μόνο μία φορά στο παρελθόν, στην ήττα στο Κύπελλο Αγγλίας 1888-189 από την Μπλάκμπερν Ρόβερς, είχε δεχτεί ποτέ οκτώ γκολ.

Ποια ομάδα ποδοσφαίρου της Premier League υπέστη ήττα ρεκόρ 9 0 τόσο το 2019 όσο και το 2021

ΗΣαουθάμπτον έγινε η πρώτη ομάδα που πέτυχε 9-0 σε συνεχόμενες σεζόν με την ήττα της από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το 2021.