558 Passes accurate 247
45'
90'

Η Άστον Βίλα και η Μάντσεστερ Σίτι έχουν μια ιστορία έντονης αντιπαλότητας που χρονολογείται από τα τέλη του 1800. Οι δύο ομάδες μάχονται αυτή τη στιγμή για μία από τις πρώτες θέσεις της Premier League, με τους δύο συλλόγους να επιδιώκουν την κατάκτηση του πρώτου τους τίτλου από το 1975. Ποιος θα επικρατήσει

Η Άστον Βίλα και η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκαν αντιμέτωπες στην Premier League. Η Άστον Βίλα επικράτησε με 6-1, με χατ τρικ του Τζόναθαν Κόντζια.

Αυτό το βίντεο πρέπει να βοηθήσει

Καλώς ήρθατε στο blog μου για τον επερχόμενο αγώνα Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Σίτι! Αυτό θα είναι ένα συναρπαστικό παιχνίδι και είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει να διαβάζετε γι' αυτό.

Aston Villa Man City 3-2

Παιχνίδι δύο ημιχρόνων στο Etihad Stadium, καθώς η Άστον Βίλα επέστρεψε από την έδρα της και επικράτησε με 3-2 της Μάντσεστερ Σίτι

Η City είχε προηγηθεί με το ελεύθερο σουτ του Kevin De Bruyne, αλλά η Villa αντέδρασε με γκολ των Anwar El Ghazi και Tyrone Mings

Ο Gabriel Jesus ισοφάρισε στη συνέχεια για τη City, πριν ο Mbwana Samatta κερδίσει στις καθυστερήσεις και εξασφαλίσει τους τρεις βαθμούς για τη Villa

Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Σίτι έχει πλέον χάσει τα τέσσερα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ η Βίλα ανέβηκε στη 10η θέση του πίνακα της Premier League.

Άστον Βίλα 3-2 Μάντσεστερ Σίτι: Premier League: Ανακεφαλαίωση, Στιγμιότυπα και αντιδράσεις στο Twitter από τον αγώνα της Premier League

Έγινε χαμός στο Villa Park σήμερα, καθώς η Άστον Βίλα αντιμετώπισε τη Μάντσεστερ Σίτι σε μια καυτή αναμέτρηση της Premier League. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ονειρικά, με τον Τζακ Γκρέαλις να σκοράρει στα πρώτα λεπτά και να δίνει νωρίς προβάδισμα στη Βίλα. Η Σίτι όμως αντέδρασε, με τον Κέβιν Ντε Μπρούιν να βρίσκει δίχτυα λίγο πριν το ημίχρονο και να ισοφαρίζει.

Το δεύτερο ημίχρονο θα είχε περισσότερο από το ίδιο μπρος-πίσω, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους. Στο τέλος, η Βίλα ήταν αυτή που θα έβγαινε νικήτρια χάρη στα γκολ που πέτυχαν στις καθυστερήσεις οι Ezri Konsa και Anwar El Ghazi. Η νίκη είναι τεράστια για τη Βίλα, καθώς ανέβηκε στην 9η θέση του πίνακα, ενώ παράλληλα υποχρέωσε τη Σίτι στην πρώτη της ήττα στη σεζόν.

Όπως πάντα, υπήρχαν πολλά σημεία συζήτησης και ιστορίες που προέκυψαν από αυτό το παιχνίδι. Ακολουθούν μερικά από τα καλύτερα tweets και αντιδράσεις από το σημερινό παιχνίδι:

Άστον Βίλα και Μάντσεστερ Σίτι αναμετρήθηκαν σε έναν συναρπαστικό αγώνα της Premier League στο στάδιο Etihad. Η Άστον Βίλα προηγήθηκε νωρίς με τον Τζον ΜακΓκιν, αλλά η Σίτι απάντησε γρήγορα με τον Μπερνάρντο Σίλβα. Ωστόσο, η Βίλα ανέκτησε το προβάδισμά της λίγο αργότερα με τον Wesley Moraes. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι πίεσε για την ισοφάριση και τελικά την βρήκε με τον Σέρχιο Αγουέρο. Ωστόσο, η Βίλα άντεξε και κέρδισε τον αγώνα με 3-2, με τη Σίτι να μην μπορεί να βρει νικητή παρά την πίεση που άσκησε στις καθυστερήσεις. Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Aston Villa έχει πλέον κερδίσει τη Manchester City στις δύο από τις τρεις τελευταίες συναντήσεις τους, με τις δύο νίκες να έρχονται στο Etihad Stadium.

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Σίτι 3-2

Ήταν ένα άγριο παιχνίδι στο στάδιο Etihad, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν νωρίς και συχνά

Η Άστον Βίλα πήρε προβάδισμα στο τέταρτο λεπτό, όταν ο Τζον ΜακΓκιν σκόραρε με όμορφο βολέ. Ωστόσο, η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε γρήγορα με τον Σέρχιο Αγουέρο μόλις τρία λεπτά αργότερα

Το σκορ παρέμεινε 1-1 μέχρι το ημίχρονο, αλλά τα πράγματα ανέβηκαν πραγματικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48ο λεπτό, ο Ρόντρι έβαλε τη Μάντσεστερ Σίτι μπροστά στο σκορ με κεφαλιά μετά από κόρνερ. Αλλά και πάλι η Aston Villa δεν θα μπορούσε να αρνηθεί, καθώς ο Anwar El Ghazi σκόραρε μόλις δύο λεπτά αργότερα για να κάνει το 2-2

Η αμφίρροπη μάχη συνεχίστηκε στο 70ο λεπτό, όταν ο Ιλκάι Γκουντογκάν έδωσε στη Μάντσεστερ Σίτι το τρίτο της προβάδισμα στον αγώνα με εύστοχο χτύπημα έξω από την περιοχή. Αλλά και πάλι, η Aston Villa είχε απάντηση χάρη στον Tyrone Mings, ο οποίος με κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 82ο λεπτό έκανε το 3-3

Κάπως έτσι θα έμενε το σκορ μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες έπρεπε να συμβιβαστούν με έναν βαθμό η καθεμία. Ήταν ένας διασκεδαστικός αγώνας μεταξύ δύο πολύ καλών ομάδων και ένας αγώνας που θα μπορούσε εύκολα να έχει πάρει οποιαδήποτε εξέλιξη"

Η Άστον Βίλα νίκησε 3-2 τη Μάντσεστερ Σίτι σε μια εκπληκτική ανατροπή στο στάδιο Etihad το απόγευμα του Σαββάτου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Kevin De Bruyne, αλλά το αυτογκόλ του John Stones έφερε τη Villa στα ίσα πριν το ημίχρονο

Ο Sergio Aguero επανέφερε το προβάδισμα της City λίγο μετά την ανάπαυλα, αλλά το διπλό του Anwar El Ghazi ανέτρεψε το παιχνίδι και έδωσε στη Villa μια περίφημη νίκη.

Ήταν μια άξια νίκη για την ομάδα του Dean Smith, η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στους πρωταθλητές. Εδώ είναι όλα όσα πρέπει να ξέρετε για τον αγώνα...

Η Βίλα ξεκίνησε πιο έξυπνα από τις δύο ομάδες και προηγήθηκε στο 13ο λεπτό, όταν ο Ελ Γκαζί μετέτρεψε από κοντά το σκορ μετά από καλή δουλειά του Τρεζεγκουέ στη δεξιά πλευρά.

Η Σίτι αντέδρασε σωστά και ισοφάρισε 10 λεπτά αργότερα με τον De Bruyne, ο οποίος από τα 20 μέτρα με εξαιρετική προσπάθεια έστειλε την μπάλα στην πάνω γωνία.

Στη συνέχεια, ο Αγκουέρο έβαλε ξανά τη Σίτι μπροστά στο σκορ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με άλλο ένα ωραίο χτύπημα, αυτή τη φορά στην κάτω γωνία από τα 25 μέτρα, αφού τον είχε στήσει ο Ραχίμ Στέρλινγκ.

Ωστόσο, η Βίλα δεν θα μπορούσε να αρνηθεί και ισοφάρισε ξανά σε αμφιλεγόμενες συνθήκες στο 66ο λεπτό, όταν το απομακρυσμένο σουτ του Ελ Γκαζί πέρασε δίπλα από τον Έντερσον μετά από επανεξέταση του VAR.

Στη συνέχεια, ο Ολλανδός ολοκλήρωσε το διπλό του και σφράγισε μια απίθανη νίκη για τη Villa οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη, πατώντας στο σπίτι του από έξι μέτρα μακριά μετά από περισσότερη καλή δουλειά από τον Trezeguet.

Η Άστον Βίλα νίκησε με 3-2 τη Μάντσεστερ Σίτι σε έναν γεμάτο δράση αγώνα της Premier League στο Villa Park την Κυριακή.

Η Σίτι προηγήθηκε νωρίς με τον Σέρχιο Αγκουέρο, αλλά η Βίλα αντέδρασε γρήγορα με δύο γκολ του Ανουάρ Ελ Γκαζί. Ο Kevin De Bruyne ισοφάρισε λίγο πριν από το ημίχρονο, αλλά ο Trezeguet κέρδισε στις καθυστερήσεις και η Villa πήρε τους τρεις βαθμούς.

Η νίκη ανεβάζει τη Βίλα στην 11η θέση του πίνακα, ενώ η Σίτι παραμένει δεύτερη τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Ήταν ένα παιχνίδι για τους αιώνες. Οι δύο καλύτερες ομάδες της χώρας κονταροχτυπήθηκαν. Ο νικητής θα έπαιρνε το τρόπαιο και τα δικαιώματα καυχησιολογίας για φέτος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αισθάνονται η μία την άλλη. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήθελε να κάνει κάποιο λάθος και να δώσει πλεονέκτημα στην άλλη ομάδα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αδιάφορο, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να διασπάσει την άμυνα της άλλης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα άρχισαν να αναθερμαίνονται. Και οι δύο ομάδες επιτίθεντο περισσότερο και προσπαθούσαν να βρουν ένα άνοιγμα. Τελικά, στο 75ο λεπτό, η Άστον Βίλα πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα. Αυτό φάνηκε να κινητοποιεί τη Μάντσεστερ Σίτι και επέστρεψε μαχητικά. Στο 89ο λεπτό, ισοφάρισε, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Στην παράταση, και οι δύο ομάδες ήταν εξαντλημένες, αλλά εξακολουθούσαν να τα δίνουν όλα. Στο 96ο λεπτό, η Άστον Βίλα σκόραρε ξανά, δίνοντάς της προβάδισμα με 3-2. Αυτό αποδείχθηκε και το τελικό σκορ, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει άλλο γκολ παρά τις προσπάθειές της.

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας που είχε τους οπαδούς και των δύο πλευρών σε αγωνία καθ' όλη τη διάρκεια. Στο τέλος, η Άστον Βίλα αναδείχθηκε νικήτρια, προς μεγάλη χαρά των οπαδών της

Aston Villa – Man City 3-2

Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, με την Aston Villa να επικρατεί στο τέλος της Μάντσεστερ Σίτι. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει ακριβώς το πόσο κλειστό ήταν το παιχνίδι, αλλά η Βίλα θα είναι ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα, παρ' όλα αυτά

Η Σίτι ξεκίνησε καλύτερα από τις δύο ομάδες και προηγήθηκε νωρίς με τον Σέρχιο Αγκουέρο. Ωστόσο, η Βίλα αντέδρασε και ισοφάρισε λίγο αργότερα με τον Anwar El Ghazi. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, αλλά η Βίλα ήταν αυτή που σκόραρε στη συνέχεια, χάρη σε ένα ωραίο χτύπημα του John McGinn. Η Σίτι πήρε ένα γκολ στις καθυστερήσεις με τον Aymeric Laporte, αλλά δεν ήταν αρκετό για να της σώσει τον βαθμό

Έτσι, η Άστον Βίλα κερδίζει με 3-2 σε μια διασκεδαστική αναμέτρηση.

Το παιχνίδι Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Σίτι είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο, 1η Ιανουαρίου. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο στάδιο Etihad του Μάντσεστερ. Αναφορά: Aston Villa - Man City πρόβλεψη

.

Ποιος σύλλογος νίκησε περισσότερο τη Μαν Σίτι

Arsenal

Ποιος είναι ο νικητής της Premier League 2022

Πόλη του Μάντσεστερ

Έχει κερδίσει η Μαν Σίτι το πρωτάθλημα 2021

Εντοπίζουμε τα έξι παιχνίδια που βοήθησαν τη Μάντσεστερ Σίτι να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Premier League2021-2022

.

Ποιος κέρδισε το πρωτάθλημα της Premier League

Πρωταθλήτρια της Premier League ManchesterCity

F.C. ((6ο πρωτάθλημα) (2021-2022))

Ποιος είναι ο καλύτερος παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι

Theo Brook Έπαιξε επίσης σε όλα τα παιχνίδια της αγωνιστικής περιόδου 1936-1937 που οδήγησε στο πρώτο πρωτάθλημα της ομάδας, το οποίο περιελάμβανε ένα εμπνευσμένοαήττητο

σερί 20 αγώνων. Είχε 177 γκολ τη στιγμή που αποφάσισε να κρεμάσει τα παπούτσια του, αποτελώντας τον πρώτο σκόρερ όλων των εποχών της Σίτι.

Ποιος είναι ο πιο επιτυχημένος σύλλογος στην Αγγλία

Στην Αγγλία, η Λίβερπουλ έχει κατακτήσει τα περισσότερα τρόπαια, συμπεριλαμβανομένων των περισσότερων League Cup και ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Είκοσι πρωταθλήματα, ένα περισσότερο από τη Λίβερπουλ, και 12 κατακτήσεις του FA Cup ανήκουν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ