530 Total passes 460
432 Passes accurate 359
45'
90'

Λίβερπουλ και Μπράιτον έδωσαν αγώνα Premier League το Σάββατο, με τη Λίβερπουλ να κερδίζει με 3-1. Το παιχνίδι αναμενόταν με μεγάλη προσμονή, καθώς θα ήταν η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες θα συναντιόντουσαν φέτος. Αυτή είναι η πέμπτη φορά σε έξι σεζόν που η Λίβερπουλ αντιμετωπίζει την Μπράιτον σε όλες τις διοργανώσεις και έχει κερδίσει τα τρία από αυτά τα πέντε παιχνίδια.

Ο αγώνας Μπράιτον - Λίβερπουλ είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 29 Δεκεμβρίου. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους στο πλαίσιο της Premier League. Η Μπράιτον αυτή τη στιγμή έχει συνολικά 35 βαθμούς και βρίσκεται στην 11η θέση, ενώ η Λίβερπουλ έχει συνολικά 48 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση.

Αυτό το βίντεο θα πρέπει να βοηθήσει

Μπράιτον εναντίον Λίβερπουλ! Αυτές οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στην Premier League αυτό το Σαββατοκύριακο και είναι βέβαιο ότι θα προσφερθούν πολλές συγκινήσεις. Η Μπράιτον προέρχεται από τη νίκη με 2-1 επί της Φούλαμ, ενώ η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Έβερτον. Με αυτά τα αποτελέσματα κατά νου, ποιοι είναι τα φαβορί που πηγαίνουν σε αυτή την αναμέτρηση Ας ρίξουμε μια ματιά σε κάθε πλευρά και ας δούμε τι στοιχηματικές αποδόσεις μπορούμε να βρούμε.

Εισαγωγή

Οι δύο μεγαλύτεροι αντίπαλοι του αγγλικού ποδοσφαίρου θα αναμετρηθούν αυτό το Σαββατοκύριακο, καθώς η Brighton & Hove Albion θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ στο στάδιο Amex.

Πρόκειται πάντα για ένα καυτό ματς, με τις δύο ομάδες να επιθυμούν διακαώς να ξεπεράσουν τους αντιπάλους τους. Η Μπράιτον θα επιδιώξει να συνεχίσει την καλή της φόρμα από την περσινή σεζόν, όπου τερμάτισε στην 15η θέση του πίνακα της Premier League. Εν τω μεταξύ, η Λίβερπουλ θα ελπίζει να αξιοποιήσει το δυνατό ξεκίνημα της στη νέα σεζόν και να εδραιώσει τη θέση της στην κορυφή του πίνακα.

Αυτό υπόσχεται να είναι ένα συναρπαστικό παιχνίδι, οπότε φροντίστε να συντονιστείτε!

Υπόβαθρο

Οι δύο σύλλογοι έχουν μια μακροχρόνια αντιπαλότητα που χρονολογείται από τον 19ο αιώνα, όταν και οι δύο ήταν ιδρυτικά μέλη της Football League. Η αντιπαλότητα εντάθηκε τις δεκαετίες του 1970 και 1980, όταν και οι δύο σύλλογοι διεκδικούσαν την πρωτοκαθεδρία στο αγγλικό ποδόσφαιρο.

Η πρώτη νίκη της Μπράιτον επί της Λίβερπουλ σημειώθηκε στο Κύπελλο Αγγλίας το 1983, αλλά μόλις στην εποχή της Premier League οι δύο σύλλογοι άρχισαν να ανταγωνίζονται πραγματικά ο ένας τον άλλον σε τακτική βάση. Η πιο αξιοσημείωτη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τον Απρίλιο του 1996, όταν η Λίβερπουλ χρειαζόταν τη νίκη στο Άνφιλντ για να εξασφαλίσει τον τίτλο του πρωταθλήματος, αλλά δεν τα κατάφερε με την Μπράιτον που την κράτησε στο 1-1.

Τα τελευταία χρόνια, υπάρχει λιγότερη εχθρότητα μεταξύ των δύο συλλόγων, καθώς αγωνίζονται σε διαφορετικές κατηγορίες, αλλά με την Μπράιτον να έχει πλέον καθιερωθεί στην Premier League, είναι βέβαιο ότι θα υπάρξει αρκετός ενθουσιασμός όταν αυτοί οι δύο παλιοί αντίπαλοι συναντηθούν ξανά.

Ο αγώνας

Αμφίρροπο παιχνίδι ανάμεσα στην Μπράιτον και τη Λίβερπουλ, με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ της Μπράιτον. Η Λίβερπουλ είχε την πλειοψηφία της κατοχής και των ευκαιριών, αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί, ενώ η Μπράιτον εκμεταλλεύτηκε τη μία μεγάλη ευκαιρία της για να πετύχει το νικητήριο γκολ. Ο αγώνας ήταν γεμάτος ένταση, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα. Στο τέλος, η Μπράιτον ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια, προς μεγάλη χαρά των οπαδών της.

Τα επακόλουθα

Με το σφύριγμα της λήξης, οι παίκτες της Μπράιτον σωριάστηκαν στο έδαφος από την εξάντληση, αφού έδωσαν τα πάντα για να εξασφαλίσουν τη ζωτικής σημασίας νίκη με 1-0 επί της Λίβερπουλ. Ήταν ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται για μεγάλα χρονικά διαστήματα, αλλά τελικά ήταν οι Γλάροι που πήραν επάξια τους τρεις βαθμούς.

Αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Μπράιτον απέχει πλέον τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, και ενώ έχει ακόμη δουλειά να κάνει για να εξασφαλίσει την ασφάλειά της, αυτή η νίκη θα της δώσει τεράστια ώθηση αυτοπεποίθησης. Όσο για τη Λίβερπουλ, οι ελπίδες της για τον τίτλο έχουν εξανεμιστεί και θα πρέπει να συνέλθει γρήγορα αν θέλει να σώσει κάτι από τη φετινή σεζόν.

Το τέλος της σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ υπόσχεται ενδιαφέρον!

Οι αντιδράσεις

Έχει περάσει καιρός από τότε που είδαμε ένα παλιό καλό παιχνίδι Λίβερπουλ - Μπράιτον. Η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες ήταν το 2016, όταν οι Reds βγήκαν νικητές με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Adam Lallana στις καθυστερήσεις

Από τότε, και οι δύο ομάδες έχουν αλλάξει αρκετά. Η Λίβερπουλ έχει προσθέσει μερικά μεγάλα ονόματα στην ομάδα της, κυρίως τους Virgil van Dijk και Alisson Becker, ενώ η Μπράιτον έχει καταφέρει να καθιερωθεί ως μια σταθερή ομάδα της Premier League

Έτσι, με μεγάλο ενδιαφέρον οι φίλαθλοι συντονίστηκαν για να παρακολουθήσουν αυτό το παιχνίδι, το οποίο είχε τη δυνατότητα να είναι μια κλειστή αναμέτρηση. Δυστυχώς, δεν εξελίχθηκε ακριβώς έτσι. Η Λίβερπουλ ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια και τελικά επικράτησε με 3-0, με γκολ των Ρομπέρτο Φιρμίνο, Μο Σαλάχ και Σάντιο Μανέ

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι αντιδράσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ήταν πολύ μονόπλευρες. Οι οπαδοί της Λίβερπουλ ήταν δικαιολογημένα ενθουσιασμένοι με την εμφάνιση της ομάδας τους, ενώ οι οπαδοί της Μπράιτον θρηνούσαν για άλλο ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα απέναντι στους "κόκκινους"

Ακολουθούν μερικά από τα καλύτερα tweets και από τις δύο ομάδες οπαδών...

Τα κυριότερα σημεία

1. Η Μπράιτον νίκησε 1-0 τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ για την Premier League το απόγευμα του Σαββάτου.

2. Η νίκη έβαλε τέλος στο σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη της Μπράιτον απέναντι στη Λίβερπουλ σε όλες τις διοργανώσεις.

3. Τα γκολ των Λιούις Ντανκ και Πασκάλ Γκρος εξασφάλισαν τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του Γκράχαμ Πότερ.

4. Στο δεύτερο ημίχρονο ακυρώθηκε γκολ του Virgil van Dijk για οφσάιντ, καθώς η Λίβερπουλ πίεζε για την ισοφάριση.

5. Με τη νίκη της, η Μπράιτον ανέβηκε στη 13η θέση του πίνακα της Premier League, ενώ η Λίβερπουλ παρέμεινε στην έκτη θέση.

Τα συμπεράσματα

1. Το αήττητο σερί της Λίβερπουλ έλαβε τέλος στα χέρια της Μπράιτον

2. Οι "κόκκινοι" δεν ήταν στα καλύτερά τους και το πλήρωσαν

3. Ο Γιούργκεν Κλοπ θα ελπίζει σε καλύτερη απόδοση όταν θα αντιμετωπίσει την Κρίσταλ Πάλας το επόμενο Σαββατοκύριακο

4. Εν τω μεταξύ, η Μπράιτον θα προσπαθήσει να χτίσει πάνω σε αυτή τη νίκη όταν θα φιλοξενήσει τη Γουότφορντ

Το συμπέρασμα

Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 1-0, με την Μπράιτον να κερδίζει τη Λίβερπουλ. Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλά και να επιδεικνύουν μεγάλη ικανότητα. Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν ηλεκτρισμένη και οι οπαδοί ενθάρρυναν πραγματικά την ομάδα τους. Ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι για να το παρακολουθήσετε, και είμαστε σίγουροι ότι οι φίλαθλοι το απόλαυσαν εξίσου με εμάς.

Το "brighton vs liverpool last match

" είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που έλαβε χώρα στις 18 Δεκεμβρίου 2018. Η Μπράιτον κέρδισε το παιχνίδι με 2-1.

Πώς μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα Μπράιτον - Λίβερπουλ

Ο αγώνας θα είναι προσβάσιμος για τους αμερικανούς θεατές στο Peacock. Ο αγώνας είναι διαθέσιμος για live streaming στο DAZN για το καναδικό κοινό. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από το Star Sports Select HD και το Disney+ Hotstar για τους Ινδούςφιλάθλους

.

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα της Λίβερπουλ

Το Μπράιτον - Λίβερπουλ μεταδίδεται από το Sky

Στις 16 Μαρτίου στις 19.30, η Μπράιτον θα δώσει τον επόμενο αγώνα της Premier League με την Τότεναμ. Την επόμενη μέρα στις 20:15, ζωντανά στο Sky Sports, η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει την Άρσεναλ του Μίκελ Αρτέτα για την Premier League

.

Είναι το Λίβερπουλ - Μπράιτον στο Sky Sports

Από τις 17.15 μ.μ., τα στιγμιότυπα του αγώνα Μπράιτον - Λίβερπουλ θα είναι διαθέσιμα στο live match blog, στις ψηφιακές πλατφόρμες του Sky Sports και στο κανάλι Sky Sports Footballστο

YouTube.

Γιατί αποχώρησε ο Σαλάχ

Στη νίκη της Λίβερπουλ επί της Τσέλσι για το Κύπελλο Αγγλίας, ο Μοχάμεντ Σαλάχ αποχώρησε με τραυματισμό που φαινόταν να είναι στη βουβωνική χώρα, ενώ ο Βίρτζιλ φαν Ντάικέπαιξε

σε όλο το 90λεπτο αλλά δεν επέστρεψε στην παράταση.

Τι ώρα είναι η σέντρα στο Μπράιτον σήμερα

Την Τετάρτη 20 Απριλίου, η Σίτι θα φιλοξενήσει τους Γλάρους στο EtihadStadium

, με τη σέντρα να έχει οριστεί για τις 20:00. (UK)

Τι ώρα είναι ο αγώνας της LFC σήμερα

ποδοσφαιρικοί αγώνες Αγώνισμα στέκεται και ώρα έναρξης12:00 Merseyside West Ham

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται σήμερα ο αγώνας της Μπράιτον

Το Sky Main Event: Sports και το Sky Sports Premier League θα μεταδώσουν τον αγώνα, ενώ οι χρήστες του Sky μπορούν να τον μεταδώσουν μέσω του SkyGo και να δουν τα στιγμιότυπα του αγώνα στην ιστοσελίδα του Sky Sportsκαι

στην εφαρμογή για κινητά.

Είναι το Brighton FC στην τηλεόραση

BTv Μπράιτον Οι αγώνες της Premier League της Μπράιτον θα μεταδίδονται από το Sky Sports, το BT Sport και το AmazonPrime

. Οι αγώνες του FA Cup θα προβάλλονται από το BBC και το ITV, ενώ οι αγώνες του Carabao Cup θα μεταδίδονται από το Sky Sports.

Τι ώρα είναι ο αγώνας Μπράιτον - Λίβερπουλ

Ώρα έναρξης: 12.30 GMT

.

Έχει χάσει ποτέ η Λίβερπουλ με 5-0

ΗΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε από τη Λίβερπουλ με πέντε ή περισσότερα γκολ, τη χειρότερη εντός έδρας ήττατης

. Αυτή είναι η πρώτη φορά που χάνει στην έδρα της με πέντε ή περισσότερα γκολ από τον Φεβρουάριο του 1955. (5-0 εναντίον της Μαν Σίτι). Διάβρωση.

Ποιος έχει νικήσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τις περισσότερες φορές

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το 7-0 είναι η χειρότερη ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όλων των εποχών. Τρεις φορές, από την Μπλάκμπερν Ρόβερς (10 Απριλίου 1926), την Άστον Βίλα (27 Δεκεμβρίου 1930) και τη Γουλβς (26 Δεκεμβρίου1931

), έχασε με 7-0. Όλες αυτές οι αναμετρήσεις σηματοδοτούν τις μεγαλύτερες ήττες της Μαν Γιουνάιτεντ στο πρωτάθλημα όλων των εποχών.