658 Total passes 276
568 Passes accurate 191
45'
90'

Η Λίβερπουλ κέρδισε το πρώτο παιχνίδι της σεζόν κόντρα στην Μπόρνμουθ. Οι "κόκκινοι", που πέρυσι τερμάτισαν στη δεύτερη θέση, κατάφεραν να πετύχουν γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Ο αγώνας Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 2022 είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Λίβερπουλ και της Μπόρνμουθ. Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν στο πλαίσιο της Premier League το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου στο Άνφιλντ.

Αυτό το βίντεο θα πρέπει να βοηθήσει

Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ ufffd τι ματς!

Και οι δύο ομάδες βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην Premier League και αυτή είναι η τρίτη τους συνάντηση στη σεζόν. Η Λίβερπουλ βγήκε νικήτρια και στις δύο αναμετρήσεις τους στο πρωτάθλημα, αλλά αυτή τη φορά ήταν η Μπόρνμουθ που κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 στο ημίχρονο. Ωστόσο, η Λίβερπουλ αποδείχθηκε πολύ δυνατή στο τέλος, κερδίζοντας με 4-0 και εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στον τέταρτο γύρο του FA Cup. Ας ρίξουμε μια ματιά σε μερικά από τα βασικά στιγμιότυπα από αυτό το συναρπαστικό παιχνίδι

1) Ο Sadio Mane πέτυχε δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά το ένα μετά το άλλο για να δώσει στη Λίβερπουλ από νωρίς το προβάδισμα

2) Ο Mohamed Salah στη συνέχεια διπλασίασε το προβάδισμα της Liverpoolufffds λίγο πριν το ημίχρονο με ένα ακόμη εξαιρετικό γκολ

3) Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο εξασφάλισε τη νίκη της Λίβερπουλ πετυχαίνοντας ένα τελευταίο γκολ με μόλις πέντε λεπτά να απομένουν στο ρολόι

Τι μπορούμε λοιπόν να περιμένουμε από αυτές τις δύο ομάδες όταν συναντηθούν ξανά το επόμενο Σαββατοκύριακο Αυτός ο αγώνας είναι σίγουρο ότι θα είναι συναρπαστικός, οπότε φροντίστε να μην τον χάσετε!

Εισαγωγή

Σε αυτό το άρθρο, θα συζητήσουμε τον πρόσφατο αγώνα μεταξύ της Λίβερπουλ και της Μπόρνμουθ για το Κύπελλο Αγγλίας. Θα εξετάσουμε επίσης το head-to-head ρεκόρ μεταξύ αυτών των δύο ομάδων, καθώς και μερικές από τις βασικές στιγμές του παιχνιδιού.

Ιστορικό

Η Λίβερπουλ και η Μπόρνμουθ θα βρεθούν αντιμέτωπες για πρώτη φορά στο Κύπελλο Αγγλίας, όταν θα συναντηθούν στο Άνφιλντ το Σάββατο.

Αυτή θα είναι η πρώτη συνάντηση μεταξύ των δύο συλλόγων σε οποιαδήποτε διοργάνωση, με τη Λίβερπουλ να θέλει να συνεχίσει την καλή πρόσφατη φόρμα της απέναντι σε αντιπάλους χαμηλότερης δυναμικότητας.

Οι Reds έχουν κερδίσει τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους απέναντι σε ομάδες εκτός της πρώτης εξάδας, σκοράροντας 15 γκολ και δεχόμενοι μόλις δύο σε αυτό το σερί

Η Μπόρνμουθ, εν τω μεταξύ, δυσκολεύεται τελευταία και έχει χάσει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις

Νίκησε μεν τη Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, αλλά αυτή είναι η μοναδική της νίκη σε εννέα αγώνες.

Η Λίβερπουλ είναι ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι και θα μπορέσει να περάσει στον τέταρτο γύρο με σχετική ευκολία.

Ο αγώνας

Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ ήταν ένας αγώνας που διεξήχθη στις 28 Οκτωβρίου, 2016. Ήταν μια πολύ μονόπλευρη υπόθεση, με τη Λίβερπουλ να κερδίζει με 4-0. Η Μπόρνμουθ δεν είχε πραγματικά καμία ελπίδα απέναντι στην επιθετική δεινότητα της Λίβερπουλ και το παιχνίδι τελείωσε πολύ γρήγορα. Ακολουθούν μερικές σκέψεις για τον αγώνα

Πρώτα απ' όλα, είναι ξεκάθαρο ότι η Λίβερπουλ ήταν η καλύτερη ομάδα της ημέρας. Ήταν πιο συγκροτημένη στην επίθεση και μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες κατά βούληση. Η άμυνα της Μπόρνμουθ ήταν παντού και απλά δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει την ταχύτητα και την κίνηση της Λίβερπουλ. Ως αποτέλεσμα, δεν ήταν έκπληξη το γεγονός ότι η Λίβερπουλ βγήκε άνετη νικήτρια στο τέλος

Ήταν επίσης καλό να δούμε μερικούς από τους νεαρούς παίκτες της Λίβερπουλ να ανεβαίνουν και να αποδίδουν καλά. Παίκτες όπως ο Ben Woodburn και ο Trent Alexander-Arnold έδειξαν ωριμότητα πέρα από την ηλικία τους και έκαναν σπουδαίες βάρδιες για την ομάδα. Με έμπειρους παίκτες όπως ο Τζόρνταν Χέντερσον να δίνουν το παράδειγμα, αυτό αποτελεί καλό σημάδι για τις μελλοντικές προοπτικές της Λίβερπουλ

Εν ολίγοις, αυτή ήταν μια κυρίαρχη εμφάνιση της Λίβερπουλ απέναντι σε μια ανώτερη ομάδα της Μπόρνμουθ. Οι "κόκκινοι" έδειξαν δυνατοί από την αρχή μέχρι το τέλος και θα προσπαθήσουν να χτίσουν πάνω σε αυτή την απόδοση στα επόμενα παιχνίδια

Το αποτέλεσμα

Η Λίβερπουλ έφτασε σε μια άνετη νίκη με 4-0 επί της Μπόρνμουθ στο Άνφιλντ το απόγευμα του Σαββάτου. Οι "κόκκινοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά αν ήταν πιο κλινικοί μπροστά στο τέρμα. Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο πέτυχε ένα διπλό, με τους Σάντιο Μανέ και Τζορτζίνιο Γουινάλντουμ να βρίσκουν επίσης δίχτυα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Ήταν μια νίκη ρουτίνας για τη Λίβερπουλ και μια νίκη που την οδηγεί στον πέμπτο γύρο του FA Cup.

Πάντα θα ήταν δύσκολη υπόθεση για την Μπόρνμουθ, η οποία αγωνίζεται πολύ άσχημα στην Premier League φέτος. Έδωσε γενναία μάχη, αλλά τελικά ηττήθηκε αρκετά από μια ανώτερη ομάδα της Λίβερπουλ. Οι "κόκκινοι" θα στρέψουν τώρα την προσοχή τους στην τεράστια αναμέτρηση της Τετάρτης για το Champions League εκτός έδρας με την Μπάγερν Μονάχου.

Ανάλυση

Το Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ ήταν μια πολύ μονόπλευρη υπόθεση, με τους "κόκκινους" να βάζουν τέσσερα γκολ στους αντιπάλους τους χωρίς απάντηση. Ήταν μια κυρίαρχη εμφάνιση από τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η Μπόρνμουθ πρόσφερε πολύ λίγα πράγματα μπροστά και δεν μπόρεσε να προβληματίσει την άμυνα της Λίβερπουλ, η οποία ήταν σταθερή σε όλη τη διάρκεια. Η καθαρή εστία θα είναι ένα ευχάριστο στοιχείο για τον Κλοπ, καθώς είναι κάτι με το οποίο η ομάδα του δυσκολεύεται τελευταία.

Τα γκολ των Roberto Firmino, Jordan Henderson, Sadio Mane και Georginio Wijnaldum εξασφάλισαν ότι η Λίβερπουλ προκρίθηκε με άνεση στον τέταρτο γύρο του FA Cup. Τώρα θα στρέψει την προσοχή της ξανά στην Premier League και στην προσπάθειά της για μια θέση στην πρώτη τετράδα.

Συνέπειες

Πειστική νίκη με 4-0 πέτυχε χθες η Λίβερπουλ επί της Μπόρνμουθ για το Κύπελλο Αγγλίας. Ήταν μια κυρίαρχη εμφάνιση από τους "κόκκινους", οι οποίοι ήταν κλινικοί μπροστά στο τέρμα και σταθεροί πίσω. Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Λίβερπουλ κερδίζει την Μπόρνμουθ στο Κύπελλο Αγγλίας, και δημιουργεί μια λαχταριστή ισοπαλία στον τρίτο γύρο με την Άρσεναλ ή τη Γουέστ Χαμ

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε υψηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να επιδιώκουν να επιτεθούν από την αρχή. Η Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα στο έβδομο λεπτό με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο, ο οποίος έπιασε την πάσα του Σάντιο Μάνεφφντ και στη συνέχεια σούταρε δίπλα από τον Αρτούρ Μπορούκ στην εστία της Μπόρνμουθ. Οι "κόκκινοι" διπλασίασαν το προβάδισμά τους μόλις δύο λεπτά αργότερα, με τον Μανέ αυτή τη φορά να μπαίνει ο ίδιος στον πίνακα των σκόρερ. Ο Georginio Wijnaldum επέλεξε τον Firmino με μια εξαιρετική πάσα και εκείνος έβγαλε ανιδιοτελώς το τετράγωνο για τον Mane, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία

Η Μπόρνμουθ έδειξε κάποια μαχητικότητα μετά το δύο γκολ πίσω στο σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Λίβερπουλφεν πριν το ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο είχε τα ίδια χαρακτηριστικά, με τη Λίβερπουλ να ελέγχει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργεί ευκαιρίες κατά βούληση. Τελικά έκανε το 3-0 στο 71ο λεπτό με τον Ντάνιελ Στάριτζ, ο οποίος σκόραρε με εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Έκοψε μέσα από την αριστερή πλευρά, προτού κάνει ένα υπέροχο σουτ στην πάνω γωνία του Borucufffds

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ο Divock Origi πέτυχε το τέταρτο γκολ της Liverpoolufffds μετά από καλή δουλειά του αντικαταστάτη Alberto Moreno. Ήταν μια απόλυτα άξια νίκη για την ομάδα του Jurgen Kloppufffds, η οποία είναι πλέον αήττητη στα τελευταία 12 παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Legacy

Λίβερπουλ εναντίον Μπόρνμουθ, μια αντιπαλότητα που κυοφορείται εδώ και χρόνια. Όλα ξεκίνησαν το 2016, όταν η Λίβερπουλ διέλυσε την Μπόρνμουθ με 3-0 στο Κύπελλο Αγγλίας. Έκτοτε, οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί πολλές φορές μετωπικά, με τη Λίβερπουλ να βγαίνει κάθε φορά νικήτρια

Πιο πρόσφατα, η Λίβερπουλ νίκησε την Μπόρνμουθ με 4-0 για την Premier League. Αυτή ήταν άλλη μια πειστική νίκη για τους "κόκκινους", οι οποίοι συνεχίζουν να επιβεβαιώνουν την κυριαρχία τους επί των αντιπάλων τους. Με αυτή την τελευταία νίκη, η Λίβερπουλ διεύρυνε το προβάδισμά της στην κορυφή του πίνακα και εδραίωσε τη θέση της ως μία από τις καλύτερες ομάδες της Αγγλίας

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η Λίβερπουλ είναι η ανώτερη ομάδα σε αυτή την αντιπαλότητα. Έχει σταθερά υπερτερήσει και κερδίσει την Μπόρνμουθ, κερδίζοντας κάθε συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων. Απλά δεν υπάρχει τρόπος να τους σταματήσει κανείς!

Συμπέρασμα

Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 4-0 υπέρ της Λίβερπουλ. Κυριάρχησε στον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος και δεν φάνηκε ποτέ ότι ήθελε να χάσει. Ήταν μια ολοκληρωμένη εμφάνιση από τους "κόκκινους", οι οποίοι έδειξαν την κλάση και την ποιότητά τους απέναντι σε μια καλά οργανωμένη Μπόρνμουθ. Η νίκη αυτή φέρνει τη Λίβερπουλ στα ημιτελικά του FA Cup, όπου θα αντιμετωπίσει είτε την Έβερτον είτε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο αγώνας Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ θα διεξαχθεί στο στάδιο Άνφιλντ το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου. Ο αγώνας ξεκινά στις 12:30 μ.μ. BST και η Λίβερπουλ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην τέταρτη θέση του πίνακα της Premier League με 14 βαθμούς, ενώ η Μπόρνμουθ βρίσκεται στην ένατη θέση με 7 βαθμούς. Αναφορά: Λιβερπουλ - Μπόρνμουθ αποτελέσματα.