club logo club logo
45'
2ο Ημίχρονο
90'

Η νίκη της Λίβερπουλ με 4-3 επί της Λέστερ Σίτι για την Πρέμιερ Λιγκ το βράδυ της Δευτέρας ήταν ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Μια συναρπαστική επιστροφή, πολλά γκολ και μια απίστευτη ατμόσφαιρα στο Άνφιλντ. Ο αγώνας είδε τους οπαδούς της Λίβερπουλ να πανηγυρίζουν τον τίτλο της ομάδας τους μετά την ήττα-σοκ της Μάντσεστερ Σίτι από τη Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον νωρίτερα μέσα στην ημέρα.

Η πρόβλεψη για το Λέστερ - Λίβερπουλ είναι ένας αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 27 Οκτωβρίου. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο King Power Stadium στο Λέστερ και θα ξεκινήσει στις 5:00 μ.μ. BST.

Το μεγάλο παιχνίδι αυτό το Σαββατοκύριακο είναι το Λέστερ - Λίβερπουλ και με τόσα πολλά να διακυβεύονται, υπόσχεται ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Με τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικές επιδόσεις φέτος, δεν υπάρχει αμφιβολία για το ποιος είναι το φαβορί. Ωστόσο, μην ξεχνάτε τις άλλες ομάδες της Premier League! Ακολουθούν τρεις λόγοι για τους οποίους θα πρέπει να παρακολουθείτε τη Νιούκαστλ και την Τσέλσι αυτό το Σαββατοκύριακο

1) Η Νιούκαστλ βρίσκεται σε φανταστική φόρμα πρόσφατα και θα μπορούσε να φύγει με νίκη απέναντι στην Τσέλσι, αν παίξει με βάση τα δυνατά της σημεία.

2) Η Λέστερ Σίτι έχει ήδη κερδίσει ένα παιχνίδι φέτος ufffd εναντίον της Λίβερπουλ ufffd οπότε ξέρει πώς να κερδίζει τις κορυφαίες ομάδες.

3) Πάντα αξίζει να παρακολουθείς ένα αμφίρροπο παιχνίδι, ειδικά όταν πρόκειται για δύο από τους μεγαλύτερους συλλόγους της Αγγλίας. Ποιος ξέρει τι θα συμβεί Αλλά φροντίστε να συντονιστείτε όπως και να 'χει για να δείτε σπουδαίο ποδόσφαιρο!

Εισαγωγή

Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που είδαμε μια παλιά καλή αναμέτρηση μεταξύ της Λέστερ και της Λίβερπουλ. Η τελευταία φορά που οι δύο αυτές ομάδες αναμετρήθηκαν ήταν το 2016, όταν η Λίβερπουλ βγήκε νικήτρια με 3-1

Αυτή τη φορά, το διακύβευμα είναι υψηλότερο από ποτέ, καθώς οι δύο ομάδες μάχονται για μια θέση στο Champions League του 2022. Η Λέστερ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, αλλά η Λίβερπουλ είναι πολύ κοντά της και θα μπορούσε να την προσπεράσει με μια νίκη σήμερα

Ο αγώνας διεξάγεται στο Άνφιλντ, έδρα της Liverpool FC, οπότε θα έχει το πλεονέκτημα έδρας. Ωστόσο, η Λέστερ έχει αποδείξει ξανά και ξανά ότι δεν πρέπει να υποτιμάται ufffd ειδικά όταν παίζει απέναντι σε ένα από τα μεγάλα παιδιά

Είναι βέβαιο ότι θα είναι ένα συναρπαστικό παιχνίδι, οπότε φροντίστε να συντονιστείτε!

Φόντο

Οι δύο σύλλογοι έχουν μακρά ιστορία, με την πρώτη τους συνάντηση να λαμβάνει χώρα το 1894. Από τότε, έχουν συναντηθεί συνολικά 173 φορές. Η Λίβερπουλ έχει το πάνω χέρι όσον αφορά τις συνολικές νίκες, με 86 έναντι 45 της Λέστερ. Ωστόσο, η Λέστερ έχει σημειώσει κάποιες πρόσφατες επιτυχίες απέναντι στην αντίπαλό της, κερδίζοντας τις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες συναντήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Η πιο πρόσφατη αναμέτρηση μεταξύ των δύο συλλόγων ήταν τον Φεβρουάριο του 2020, όταν η Λίβερπουλ κέρδισε με 1-0 στο Άνφιλντ χάρη σε ένα γκολ του Sadio Mane στις καθυστερήσεις. Η νίκη αυτή διεύρυνε το προβάδισμα της Λίβερπουλ στην κορυφή του πίνακα της Premier League στους 25 βαθμούς, ενώ η Λέστερ παρέμεινε στη δεύτερη θέση.

Ωστόσο, λίγο περισσότερο από ένα χρόνο αργότερα και τα πράγματα φαίνονται πολύ διαφορετικά. Η Λίβερπουλ αγωνίζεται πλέον να συμβαδίσει με την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, ενώ η Λέστερ πετάει ψηλά στην κορυφή του πίνακα και μοιάζει με γνήσιο διεκδικητή του τίτλου. Τι έχει αλλάξει λοιπόν Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στη φόρμα των δύο ομάδων αυτή τη σεζόνufffd

Λέστερ - Λίβερπουλ

1-0

Ο αγώνας

Η Λέστερ Σίτι αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ στο "Άνφιλντ" σε μια αναμέτρηση που αναμενόταν με μεγάλη προσμονή μεταξύ δύο εκ των κορυφαίων ομάδων της Premier League. Η Λέστερ ήθελε να εδραιώσει τη θέση της στην πρώτη τετράδα, ενώ η Λίβερπουλ ήλπιζε να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι

Τελικά, η Λέστερ ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια, κερδίζοντας με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Ριγιάντ Μαχρέζ στο πρώτο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα αυτό σημαίνει ότι η Λέστερ απέχει πλέον πέντε βαθμούς από τη Λίβερπουλ στον πίνακα και φαίνεται ότι έχει καλές πιθανότητες να προκριθεί στο Champions League την επόμενη σεζόν.

Τα επακόλουθα

Ήταν μια σκληρή μάχη, αλλά στο τέλος η Λέστερ Σίτι επικράτησε της Λίβερπουλ με 1-0. Αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Λέστερ βρίσκεται πλέον μόλις δύο βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ στον πίνακα της Premier League και θα επιδιώξει να μειώσει ακόμη περισσότερο αυτή τη διαφορά όταν θα βρεθούν ξανά αντιμέτωποι το 2022.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά η Λέστερ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε το νικητήριο γκολ. Η Λίβερπουλ είχε και αυτή μερικές καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί και έτσι κατέληξε σε ήττα γι' αυτήν.

Αυτό είναι σίγουρο ότι θα δώσει τεράστια ώθηση στην αυτοπεποίθηση της Λέστερ και θα αισθάνεται πολύ θετικά για τις πιθανότητές της να τερματίσει στην πρώτη τετράδα φέτος. Για τη Λίβερπουλ, αυτό είναι ένα πισωγύρισμα, αλλά αναμφίβολα θα είναι αποφασισμένη να επανέλθει γρήγορα και να ασκήσει πίεση στις ομάδες που βρίσκονται από πάνω της στον πίνακα.

Ανάλυση

Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι, με τις δύο πλευρές να έχουν τις ευκαιρίες τους. Ωστόσο, στο τέλος, η Λέστερ ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια, χάρη σε ένα γκολ του Ριγιάντ Μαχρέζ.

Αυτή η νίκη σημαίνει ότι η Λέστερ βρίσκεται πλέον μόλις δύο βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ στον πίνακα της Premier League. Σημαίνει επίσης ότι έχει κερδίσει τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με τους "κόκκινους".

Υπήρξαν εξαιρετικές εμφανίσεις και από τις δύο ομάδες, αλλά στο τέλος, οι Αλεπούδες ήταν αυτές που πήραν επάξια τους τρεις βαθμούς. Ακολουθεί μια ματιά σε μερικές από τις βασικές στιγμές του αγώνα

Γκολ του Mahrezufffds: Ο Αλγερινός εξτρέμ έδειξε μεγάλη ψυχραιμία για να τελειώσει δίπλα από τον Alisson Becker και να δώσει το προβάδισμα στη Leicester στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν ένα εύστοχο γκολ και αυτό που τελικά έκρινε το παιχνίδι.

Salahufffds χαμένη ευκαιρία: Η Λίβερπουλ είχε μια χρυσή ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Μοχάμεντ Σαλάχ δεν μπόρεσε να το μετατρέψει από κοντά. Ήταν μια δαπανηρή αστοχία για τους Reds, καθώς δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους.

Κακή απόδοση του Φιρμινόφντ: Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα για τη Λίβερπουλ φέτος, αλλά αγωνίστηκε σε αυτό το παιχνίδι και δεν κατάφερε να επηρεάσει ιδιαίτερα τη διαδικασία. Θα ελπίζει σε κάτι καλύτερο την επόμενη φορά.

Συμπέρασμα

Η νίκη της Λέστερ Σίτι με 1-0 επί της Λίβερπουλ ήταν δύσκολη, με τους γηπεδούχους να πρέπει να αντέξουν την καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο για να φύγουν με τους τρεις βαθμούς. Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Λέστερ απέχει πλέον μόλις τέσσερις βαθμούς από την κορυφή του πίνακα της Premier League, ενώ η Λίβερπουλ παραμένει στην τέταρτη θέση.

Η αναμέτρηση ήταν δύσκολη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με καμία από τις δύο πλευρές να μην μπορεί να δημιουργήσει πολλές ξεκάθαρες ευκαιρίες. Ωστόσο, η Λέστερ πήρε το προβάδισμα κάτω από τυχαίες συνθήκες λίγο πριν από την ανάπαυλα, όταν το σουτ του Γιούρι Τίλεμανς αποκρούστηκε από τον Άντριου Ρόμπερτσον και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Λίβερπουλ πίεσε σκληρά για την ισοφάριση μετά το ημίχρονο και είχε αρκετές καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να περάσει τον Kasper Schmeichel στην εστία της Λέστερ. Στο τέλος, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν αυτή που ξέμεινε από δυνάμεις και η Λέστερ ήταν αυτή που κράτησε μια σημαντική νίκη.

Περαιτέρω ανάγνωση

Μεγάλο παιχνίδι σήμερα, καθώς η Λίβερπουλ αντιμετώπισε τη Λέστερ στο Άνφιλντ, με τις δύο ομάδες να θέλουν να διατηρήσουν την καλή τους φόρμα από το ξεκίνημα της σεζόν. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει τον έλεγχο, αλλά η Λίβερπουλ ήταν αυτή που έφερε το αδιέξοδο λίγο πριν το ημίχρονο με πέναλτι του Μο Σαλάχ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν περίπου το ίδιο, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες αλλά να μην τις εκμεταλλεύονται, μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Sadio Mane πέτυχε ένα εξαιρετικό ατομικό γκολ για να κάνει το 2-0 και να σφραγίσει τη νίκη της Λίβερπουλ.

Αναφορές

Η Λέστερ Σίτι αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ για την Premier League και έφυγε με νίκη 1-0 χάρη σε γκολ του Τζέιμι Βάρντι. Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες, αλλά η Λέστερ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία της και κράτησε τη νίκη. Αυτό είναι ένα σπουδαίο αποτέλεσμα για τη Λέστερ, καθώς συνεχίζει την προσπάθειά της για μια θέση στην πρώτη τετράδα, ενώ η Λίβερπουλ θα είναι απογοητευμένη που έχασε έδαφος στην κούρσα του τίτλου.

" είναι ένας αγώνας που διεξήχθη στις 16 Φεβρουαρίου 2018. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 4-0 υπέρ της Λίβερπουλ.

Συχνές ερωτήσεις

Νίκησε η Λίβερπουλ ως Λέστερ Σίτι

Χάρη στα δύο γκολ του Ντιόγκο Γιότα, η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 τη Λέστερ Σίτι την Πέμπτη, μειώνοντας την απόσταση από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League

στους εννέα βαθμούς.

Ποιο ήταν το σημερινό σκορ ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Λέστερ

Λίβερπουλ 2-0 Λέστερ, τέλος του αγώνα

Ποιος μεταδίδει τηλεοπτικά τον αγώνα Λίβερπουλ - Λέστερ

Το βράδυ της Πέμπτης, η Λίβερπουλ φιλοξενεί τη Λέστερ Σίτι στο πλαίσιο της Premier League

. Ζωντανή κάλυψη της σέντρας στο Άνφιλντ στις 19.45 ώρα Ελλάδας θα προσφέρει η BT Sport στο Ηνωμένο Βασίλειο. Εδώ μπορείτε να βρείτε μια λίστα με τα τηλεοπτικά κανάλια παγκοσμίως.

Ποια ομάδα έχει νικήσει τη Λίβερπουλ αυτή τη σεζόν

Τη σεζόν 21/22, ποιες ομάδες νίκησαν τη Λίβερπουλ Οι μόνες τέσσερις ομάδες που νίκησαν την LFC την περίοδο 21/22 ήταν η Γουέστ Χαμ, η Λέστερ, η Ίντερ και η Ρεάλ Μαδρίτης από την Premier League, το Champions League

και την Ίντερ αντίστοιχα.

Θα παίξει αύριο ο Μο Σαλάχ

ΟΜοχάμεντ Σαλάχ ΔΕΝ ΘΑ συμμετάσχει αύριο στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα

, όπως επιβεβαιώθηκε.

Θα παίξει ο Σαλάχ κόντρα στη Λέστερ

ΟΜοχάμεντ Σαλάχ επέστρεψε στην Αγγλία, σύμφωνα με τον Κλοπ, και είναι υποψήφιος για να αντιμετωπίσει τη Λέστερ, αφού βοήθησε την Αίγυπτο να φτάσει στον τελικό του AFCON

. Πριν κάνει την επιλογή του, θα παρατηρήσει την κατάσταση του 29χρονου αποκαταστάτη, αφού έπαιξε για 120 λεπτά τέσσερις φορές μέσα σε 11 ημέρες.

Πού μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα Λέστερ Σίτι - Λίβερπουλ

Ο αγώνας θα είναι προσβάσιμος στους φιλάθλους του Ηνωμένου Βασιλείου μέσω του Amazon Prime. Στην Ιρλανδία ο αγώνας θα μεταδοθεί από το Premier Sports. Το παιχνίδι

θα μεταδοθεί από το NBC Sports για το κοινό των ΗΠΑ.

Είναι το Λίβερπουλ - Λέστερ στο BT Sport

Η αναμέτρηση Λίβερπουλ - Λέστερ Σίτι μετα δίδεται ζωντανά από το BT Sport στο πλαίσιο της Premier League

Πού μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα Λίβερπουλ-Λέιστερ

Πώς να δείτε ποιος: Leicester City εναντίον Liverpool. Πότε: Πότε: Πέμπτη στις 14:45 ώρα ανατολικής

Ευρώπης. Τοποθεσία: Πότε θα διεξαχθεί η αναμέτρηση με την ομάδα του Λέστερ; Anfield. ΤΗΛΕΌΡΑΣΗ: USA Network και NBC Universal. FuboTV, μια υπηρεσία streaming (δωρεάν εμπειρία. Μπορεί να υπάρχουν περιφερειακοί περιορισμοί.) Αποδόσεις από το Caesars Sportsbook: Leicester +1200, Liverpool +550 και Liverpool -460.

Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι αντίπαλοι της Λέστερ Σίτι

Το παιχνίδι μεταξύ της Derby County και της Leicester City είναι μια τοπική ποδοσφαιρική αντιπαλότητα των East Midlands

. Ο αγώνας αναφέρεται μερικές φορές ως ντέρμπι των East Midlands. Παρά το γεγονός ότι έχουν μεγάλη αντιπάθεια η μία για την άλλη, και οι δύο ομάδες βλέπουν τη Nottingham Forest ως τον μεγαλύτερο αντίπαλό τους.