315 Total passes 613
217 Passes accurate 505
45'
90'

Η Leicester City είναι ποδοσφαιρικός σύλλογος που εδρεύει στο Λέστερ της Αγγλίας. Αυτή τη στιγμή αγωνίζεται στην Premier League, έχοντας κατακτήσει τον πρώτο της τίτλο στην κορυφαία κατηγορία το 2016 και φτάνοντας στον τελικό του FA Cup το 2017. Η Arsenal Football Club είναι ένας επαγγελματικός ποδοσφαιρικός σύλλογος που εδρεύει στο Λονδίνο και αγωνίζεται στην Premier League. Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί τέσσερις φορές με τη Λέστερ να κερδίζει τα τρία από αυτά τα παιχνίδια.

Η πρόβλεψη για το παιχνίδι Λέστερ - Άρσεναλ είναι ένας αγώνας που θα διεξαχθεί την Κυριακή. Θα είναι το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν της Premier League και θα καθορίσει ποιος θα τερματίσει στην πρώτη και δεύτερη θέση.

Αυτό το βίντεο θα πρέπει να βοηθήσει

Η αναμέτρηση Λέστερ - Άρσεναλ είναι ένα από τα πιο αναμενόμενα παιχνίδια της Premier League για τη φετινή σεζόν. Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 97 φορές σε όλες τις διοργανώσεις, με τη Λέστερ να έχει κερδίσει 48 φορές και την Άρσεναλ 47 φορές. Ενόψει αυτής της αναμενόμενης με ανυπομονησία αναμέτρησης, ρίχνουμε μια ματιά σε μερικές από τις λέξεις-κλειδιά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για να περιγράψουν αυτή την αναμέτρηση

Άρσεναλ - Λέστερ

Η Άρσεναλ είναι αήττητη στις έξι τελευταίες συναντήσεις της με τη Λέστερ, έχοντας πετύχει 36 γκολ και δεχτεί μόλις τρία - συμπεριλαμβανομένων πέντε γκολ στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις. Ωστόσο, έχει να κερδίσει στο King Power Stadium από το 2003 (νίκη με 5-1). Εν τω μεταξύ, η Λέστερ έχει χάσει μόλις ένα από τα οκτώ προηγούμενα παιχνίδια της Premier League με την Άρσεναλ (W4 D3), αν και δεν έχει σκοράρει σε καμία από τις δύο συναντήσεις από το 2016.

Εισαγωγή

Ήταν μια δύσκολη σεζόν τόσο για την Άρσεναλ όσο και για τη Λέστερ, αλλά ο σημερινός αγώνας είναι μια ευκαιρία για μία από τις δύο να επανέλθει σε τροχιά. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ βρίσκονται σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, αλλά αντιμετωπίζουν μια Λέστερ που είναι αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Αυτό αναμένεται να είναι μια κλειστή αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να θέλουν να πάρουν τη νίκη. Εδώ είναι όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τον αγώνα.

Λέστερ - Άρσεναλ: Λέστερ: Ημερομηνία, ώρα και τόπος διεξαγωγής

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Emirates Stadium την Κυριακή 28 Απριλίου στις 4μμ BST (11am ET).

Άρσεναλ - Λέστερ: Λέστερ: Τηλεοπτικό κανάλι και πληροφορίες ζωντανής μετάδοσης

Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από το Sky Sports Premier League στο Ηνωμένο Βασίλειο. Μπορεί να μεταδοθεί ζωντανά στο διαδίκτυο μέσω του Sky Go. Στις ΗΠΑ, ο αγώνας θα μεταδοθεί από το NBCSN και μπορεί να μεταδοθεί online μέσω του NBC Sports Live Extra.

Μπορείτε επίσης να παρακολουθήσετε όλη τη δράση με το ζωντανό μας blog εδώ στο Metro.co.uk, το οποίο θα σας ενημερώνει από όλο το γήπεδο καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Λέστερ - Άρσεναλ: Λέστερ: Ειδήσεις για την ομάδα και τις ενδεκάδες

Ο Βενγκέρ αναμένεται να κάνει αρκετές αλλαγές στην ομάδα του μετά τη νίκη της με 2-1 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας μεσοβδόμαδα, με τους Μεσούτ Οζίλ και Χένρικ Μχιταριάν να είναι ανάμεσα σε αυτούς που θα μπορούσαν να μπουν στη λίστα. Ο Laurent Koscielny εξακολουθεί να είναι τραυματίας, ενώ ο Pierre-Emerick Aubameyang δεν έχει δικαίωμα να παίξει εναντίον της πρώην ομάδας του

Ιστορικό

Οι δύο σύλλογοι έχουν μακροχρόνια αντιπαλότητα, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τακτικά τον αγγλικό τίτλο. Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τον Φεβρουάριο του 2021, όταν η Άρσεναλ κέρδισε 2-1 στο Emirates Stadium.

Λέστερ Σίτι - Άρσεναλ

Η τελευταία δόση αυτής της ιστορικής αντιπαλότητας έλαβε χώρα την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2021. Ο αγώνας κατέληξε σε νίκη της Άρσεναλ, με το τελικό σκορ να είναι 2-1. Αυτή ήταν μια αναμέτρηση που αναμενόταν με μεγάλη προσμονή, καθώς και οι δύο ομάδες διεκδικούσαν μια θέση στην πρώτη τετράδα του πίνακα της Premier League

Η Λέστερ Σίτι ξεκίνησε δυνατά, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στο 12ο λεπτό. Ωστόσο, η Άρσεναλ αντέδρασε και ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Στη συνέχεια, ο Aubameyang σκόραρε ξανά στο δεύτερο ημίχρονο για να δώσει στην Άρσεναλ το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης

Αυτή ήταν μια κρίσιμη νίκη για την Άρσεναλ, καθώς την έφερε ισόβαθμη με τη Λέστερ Σίτι, μπαίνοντας στην τελική ευθεία της σεζόν. Και οι δύο ομάδες θα ελπίζουν να εξασφαλίσουν μια θέση στην πρώτη τετράδα και να προκριθούν στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Ο αγώνας

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά η Λέστερ Σίτι ήταν τελικά η νικήτρια απέναντι στην Άρσεναλ. Το τελικό σκορ ήταν 2-1, με τους Jamie Vardy και Harvey Barnes να σκοράρουν για τη Leicester και τον Alexandre Lacazette να σκοράρει για την Arsenal.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να σκοράρουν. Ωστόσο, η Leicester ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 37ο λεπτό, όταν ο Vardy μετέτρεψε πέναλτι, αφού ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Arsenal, Bernd Leno.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέβησαν τα ίδια, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά να μην καταφέρνουν να τις αξιοποιήσουν. Στο τέλος, ο Μπαρνς ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη της Λέστερ, όταν σκόραρε στο 89ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Αυτή η νίκη είναι σημαντική για τη Λέστερ, καθώς συνεχίζει την προσπάθειά της για μια θέση στην πρώτη τετράδα της Premier League τη φετινή σεζόν. Όσο για την Άρσεναλ, θα πρέπει να ανασυνταχθεί και να προσπαθήσει να επανέλθει στις επιτυχίες, καθώς θέλει να εδραιώσει τη θέση της στο πρώτο μισό του πίνακα.

Τα αποτελέσματα

Η Λέστερ Σίτι πέρασε νικηφόρα από μια σκληρή μάχη απέναντι στην Άρσεναλ, επικρατώντας με 1-0 στο Emirates Stadium. Ένα γκολ του Τζέιμι Βάρντι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς, η οποία έτσι ανέβηκε στη δεύτερη θέση του πίνακα της Premier League.

Η αναμέτρηση ήταν σφιχτή και κλειστή στο μεγαλύτερο μέρος της, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται για μεγάλα διαστήματα. Η Άρσεναλ ήταν καλύτερη στις πρώτες φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την κατοχή της να μετρήσει, με την άμυνα της Λέστερ να παραμένει αποφασιστική. Στη συνέχεια οι "αλεπούδες" μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν τον έλεγχο μετά το γκολ του Vardy, αν και δεν μπόρεσαν να προσθέσουν και δεύτερο, παρά τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Η ομάδα του Unai Emery έδωσε γενναία μάχη στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να περάσει τον Kasper Schmeichel στην εστία της Leicester. Η ήττα αυτή αφήνει την Άρσεναλ στην πέμπτη θέση, έξι βαθμούς πίσω από την τέταρτη Τσέλσι - που καταλαμβάνει την τελευταία θέση για τα προκριματικά του Champions League - και τέσσερις βαθμούς πίσω από τη δεύτερη Λέστερ.

Τα επακόλουθα

Έχουν περάσει λίγες ημέρες από το μεγάλο παιχνίδι μεταξύ της Λέστερ και της Άρσεναλ. Το παιχνίδι ήταν γεμάτο συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Δυστυχώς, η Λέστερ βγήκε νικήτρια, επικρατώντας με 3-2

Τα επακόλουθα του αγώνα ήταν τουλάχιστον ενδιαφέροντα. Και οι δύο ομάδες οπαδών είχαν την άποψή τους για το ποια ήταν η καλύτερη ομάδα και ποια άξιζε τη νίκη. Υπήρξαν κάποιες έντονες διαφωνίες, αλλά συνολικά φαίνεται ότι και οι δύο ομάδες οπαδών απολαμβάνουν την αντιπαλότητα

Όσον αφορά τους παίκτες, όλοι έχουν επιστρέψει στις αντίστοιχες ομάδες τους και προετοιμάζονται για τον επόμενο γύρο αγώνων. Η Άρσεναλ θα προσπαθήσει να ανακάμψει από αυτή την ήττα και να επιστρέψει στις νίκες, ενώ η Λέστερ θα ελπίζει να συνεχίσει την καλή της φόρμα και να πάρει άλλη μια νίκη.

Οι αντιδράσεις

Άρσεναλ και Λέστερ Σίτι αναμετρήθηκαν σήμερα σε ένα πολυαναμενόμενο παιχνίδι της Premier League, με τους "κανονιέρηδες" να επικρατούν με 2-1. Η νίκη ήταν η πρώτη της Άρσεναλ επί της Λέστερ μετά από 10 χρόνια και ήταν μια νίκη που χρειαζόταν πολύ, καθώς προσπαθεί να συμβαδίσει με τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος

Το παιχνίδι ξεκίνησε αργά, με καμία ομάδα να μην μπορεί να αποκτήσει πλεονέκτημα έναντι της άλλης. Ωστόσο, η Άρσεναλ πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε δύο γκολ για να πάρει το προβάδισμα. Η Λέστερ μείωσε μεν στις καθυστερήσεις, αλλά δεν ήταν αρκετό για να σώσει τον βαθμό

Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Άρσεναλ είναι πλέον μόλις δύο βαθμούς πίσω από τη Λέστερ στον πίνακα και θα επιδιώξει να χτίσει πάνω σε αυτή τη νίκη όταν την αντιμετωπίσει ξανά την επόμενη σεζόν.

Η ανάλυση

Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι, με την Άρσεναλ να κερδίζει με ένα γκολ διαφορά. Και οι δύο ομάδες είχαν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες που τους αναλογούσαν, αλλά τελικά η Άρσεναλ ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια. Ακολουθεί μια ματιά στις σημαντικές στιγμές του αγώνα.

Η Λέστερ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Χάρβεϊ Μπαρνς. Η Άρσεναλ αντέδρασε σωστά μετά το ημίχρονο και ισοφάρισε με τον Αλεξάντρ Λακαζέτ. Στη συνέχεια, οι Κανονιέρηδες πήραν τη νίκη χάρη σε ένα καθυστερημένο χτύπημα του Pierre-Emerick Aubameyang.

Τι μπορούμε να πάρουμε λοιπόν από αυτό το ματς Λοιπόν, ήταν μια σημαντική νίκη για την Άρσεναλ, καθώς συνεχίζει να κυνηγάει τη Λέστερ στην κούρσα για μια θέση στην πρώτη τετράδα. Οι "κανονιέρηδες" βρίσκονται πλέον μόλις δύο βαθμούς πίσω από τις "αλεπούδες" με ένα παιχνίδι στο χέρι.

Από την άλλη πλευρά, η Λέστερ θα είναι απογοητευμένη που δεν πήρε τίποτα από το παιχνίδι, αλλά μπορεί να παρηγορηθεί από το γεγονός ότι εξακολουθεί να βρίσκεται άνετα στην τρίτη θέση και φαίνεται ότι θα προκριθεί στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Το συμπέρασμα

Ένας σκληρός αγώνας ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες, την Άρσεναλ και τη Λέστερ Σίτι, έληξε ισόπαλος 1-1. Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να κερδίσουν το παιχνίδι, αλλά τελικά αναγκάστηκαν να αρκεστούν σε έναν βαθμό η καθεμία.

Αυτό ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, καθώς και οι δύο διεκδικούν μια θέση στην πρώτη τετράδα της Premier League τη φετινή σεζόν. Η Λέστερ ξεκίνησε καλύτερα από τις δύο ομάδες και προηγήθηκε με το πέναλτι του Τζέιμι Βάρντιουφντς. Η Άρσεναλ ισοφάρισε λίγο αργότερα με κεφαλιά του Pierre-Emerick Aubameyangufffds.

Και οι δύο ομάδες πίεσαν για νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να βρει νικητή. Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Άρσεναλ παραμένει στην τέταρτη θέση, έναν βαθμό μπροστά από τη Λέστερ.

το "Arsenal - Leicester live stream" είναι ένας αγώνας που θα διεξαχθεί σήμερα στην αγγλική Premier League. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 10:00 π.μ. και θα μεταδοθεί από το Sky Sports 1. Αναφορά: Άρσεναλ - Λέστερ live stream

.

Το Άρσεναλ - Λέστερ προβάλλεται στην τηλεόραση

Πώς θα δείτε τον αγώνα Άρσεναλ - Λέστερ. ΗΠΑ: Το USA Network

(αγγλικά) και το Telemundo (ισπανικά) θα μεταδώσουν ζωντανά την κυριακάτικη δράση στα αντίστοιχα δίκτυα τους στο fuboTV, το οποίο είναι προσβάσιμο σε νέους πελάτες με δωρεάν δοκιμή.