297 Passes accurate 320
45'
90'

Η Λιντς Γιουνάιτεντ και η Κρίσταλ Πάλας είναι δύο από τις πιο ιστορικές ομάδες του αγγλικού ποδοσφαίρου. Η αντιπαλότητα μεταξύ αυτών των δύο συλλόγων είναι μία από τις παλαιότερες στο ποδόσφαιρο, με ορισμένους να υποστηρίζουν ότι χρονολογείται από το 1885. Τη φετινή σεζόν, η Λιντς βρίσκεται σε ένα τρομερό σερί, το οποίο την έχει δει να κερδίζει μόλις μία φορά στα τελευταία εννέα παιχνίδια της. Παρά την κακή αυτή φόρμα, παραμένει σε τροχιά ανόδου από την Championship. Εν τω μεταξύ, η Κρίσταλ Πάλας πετάει ψηλά στον πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ μετά από ένα εξαιρετικό ξεκίνημα υπό τον Ρόι Χότζον.

Λιντς - Κρίσταλ Πάλας Προβλέψεις: Λιντς - Κρίσταλ Πάλας: Η αναμέτρηση Λιντς - Κρίσταλ Πάλας είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της Premier League αυτό το Σαββατοκύριακο. Η Λιντς βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 8η θέση και η Κρίσταλ Πάλας στη 10η.

Καλώς ήρθατε στο blog μου για τη Λιντς Γιουνάιτεντ και την Κρίσταλ Πάλας! Σε αυτή την ανάρτηση, θα συγκρίνω τις δύο ομάδες όσον αφορά τα αποτελέσματα, τη φόρμα και τις πιθανές αναμετρήσεις. Ας δούμε ποιος θα βγει πρώτος!

Εισαγωγή

Η Premier League επέστρεψε και το ίδιο και εμείς με το εβδομαδιαίο μας blog! Αυτή την εβδομάδα εστιάζουμε στη μεγάλη αναμέτρηση μεταξύ της Λιντς Γιουνάιτεντ και της Κρίσταλ Πάλας. Ποιος θα βγει νικητής Διαβάστε παρακάτω για να το μάθετε!

Αποτελέσματα: Λιντς - Κρίσταλ Πάλας

Ήταν μια σκληρή μάχη, αλλά τελικά η Λιντς Γιουνάιτεντ βγήκε νικήτρια με 4-1 επί της Κρίσταλ Πάλας. Με το αποτέλεσμα αυτό η Λιντς ανέβηκε στην 13η θέση του πίνακα της Premier League, ενώ η Κρίσταλ Πάλας παραμένει στην 17η θέση. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Λιντς πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Πολύ καλή εμφάνιση και από τις δύο ομάδες, αλλά τελικά η Λιντς ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια.

Λιντς - Κρίσταλ Πάλας ESPN

Το παιχνίδι μεταδόθηκε ζωντανά από το ESPN στις ΗΠΑ και ήταν ένα συναρπαστικό 90λεπτο δράσης. Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, αλλά η Λιντς ήταν αυτή που πήρε πραγματικά τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος βγήκε άνετη νικήτρια. Αν χάσατε το παιχνίδι, φροντίστε να δείτε τα στιγμιότυπα στην ιστοσελίδα του ESPN. Σίγουρα αξίζει να τα παρακολουθήσετε!

Λιντς - Κρίσταλ Πάλας 2021

Αυτή ήταν η πρώτη συνάντηση μεταξύ αυτών των δύο ομάδων από τον Δεκέμβριο του 2020, όταν αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο Elland Road. Αυτό σημαίνει ότι αυτή η πιο πρόσφατη αναμέτρηση ήταν επίσης μόλις η δεύτερη φορά που βρέθηκαν αντιμέτωπες στην εποχή της Premier League. Είναι ασφαλές να πούμε ότι δεν υπάρχει χαμένη αγάπη μεταξύ αυτών των δύο συλλόγων και μπορούμε να περιμένουμε άλλη μια θερμή μάχη όταν συναντηθούν ξανά την επόμενη σεζόν. Ποιος ξέρει τι μπορεί να συμβεί τότε! Μέχρι τότε, θα πρέπει απλά να περιμένουμε και να δούμε. Ευχαριστούμε για την ανάγνωση!

Ιστορικό

Η Leeds United και η Crystal Palace έχουν μια μακροχρόνια αντιπαλότητα που χρονολογείται από τη δεκαετία του 1970. Οι δύο σύλλογοι βρίσκονται σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους, με τη Leeds United να εδρεύει στο Δυτικό Γιορκσάιρ και την Crystal Palace στο Νότιο Λονδίνο.

Η αντιπαλότητα εντάθηκε στις αρχές της δεκαετίας του 1990, όταν και οι δύο σύλλογοι διεκδικούσαν την άνοδο στην Premier League. Η Λιντς Γιουνάιτεντ πέτυχε τελικά την άνοδο το 1992, αλλά η Κρίσταλ Πάλας ήταν αυτή που κέρδισε τη μάχη για τη δεύτερη θέση και κέρδισε επίσης την άνοδο.

Και οι δύο σύλλογοι είχαν τα σκαμπανεβάσματά τους από τότε, αλλά η αντιπαλότητα παραμένει τόσο ισχυρή όσο ποτέ. Τα τελευταία χρόνια, υπήρξε αρκετή κακοδικία μεταξύ των δύο ομάδων οπαδών, με τη βία να ξεσπά συχνά πριν και μετά τα παιχνίδια

Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο συλλόγων έγινε στις 24 Απριλίου 2021, με τη Λιντς Γιουνάιτεντ να επικρατεί με 4-1. Αυτό το αποτέλεσμα θα ρίξει αναμφίβολα περισσότερο λάδι στη φωτιά αυτής της έντονης αντιπαλότητας.

Το παιχνίδι

Το Σάββατο, 8 Μαΐου, η Leeds United αντιμετώπισε την Crystal Palace σε αγώνα της αγγλικής Premier League. Ο αγώνας διεξήχθη στο Elland Road του Λιντς και ήταν μια πολυαναμενόμενη αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων που διεκδικούσαν μια θέση στην πρώτη τετράδα

Η Λιντς μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και πήρε νωρίς προβάδισμα χάρη σε γκολ του Πάτρικ Μπάμφορντ. Ωστόσο, η Πάλας αντέδρασε και ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά τελικά η Palace ήταν αυτή που βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα για να προηγηθεί με 2-1. Η Λιντς πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε να βρει και το παιχνίδι έληξε με σκορ 2-1 υπέρ της Κρίσταλ Πάλας

Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό για τη Λιντς, η οποία πλέον θα πρέπει να κερδίσει τα υπόλοιπα παιχνίδια της αν θέλει να έχει ελπίδες πρόκρισης στο Champions League την επόμενη σεζόν. Για την Κρίσταλ Πάλας, η νίκη την φέρνει σε απόσταση αναπνοής από την εξασφάλιση μιας θέσης στο Europa League της επόμενης σεζόν.

Το αποτέλεσμα

Η Λιντς Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 4-1 από την Κρίσταλ Πάλας σε αγώνα της Premier League στο Selhurst Park το Σάββατο. Ήταν ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα για τους "λευκούς", οι οποίοι είχαν κερδίσει τα δύο προηγούμενα παιχνίδια τους με τη Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον και την Άστον Βίλα

Η Πάλας πήρε προβάδισμα στο 13ο λεπτό με τον Wilfried Zaha, ο οποίος μετέτρεψε τη σέντρα του Andros Townsend. Η Λιντς ισοφάρισε οκτώ λεπτά αργότερα με τον Στιούαρτ Ντάλας, αλλά η Πάλας επανέφερε το προβάδισμά της πριν το ημίχρονο με τον Τζέφρι Σλουπ

Ο Zaha πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι στο 54ο λεπτό για να κάνει το 3-1, και ο Patrick van Aanholt πρόσθεσε ένα τέταρτο για την Palace στις καθυστερήσεις. Το αποτέλεσμα αφήνει τη Leeds 14η στον πίνακα της Premier League, ενώ η Palace ανέβηκε στην έκτη θέση.

Συνέπειες

Ο αγώνας μεταξύ της Leeds United και της Crystal Palace έληξε με νίκη της τελευταίας με 4-1. Αυτό συνέβη παρά το πρώιμο γκολ του Kemar Roofe της Leeds, το οποίο ακυρώθηκε από την ισοφάριση του Wilfried Zaha λίγο πριν το ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Palace πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού με γκολ των Andros Townsend, Patrick van Aanholt και Jeffrey Schlupp. Ήταν ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα για τη Leeds, η οποία είχε ξεκινήσει τόσο δυνατά το παιχνίδι, αλλά τελικά ήταν ανώτερη από τους αντιπάλους της.

Legacy

Η ιστορία της Λιντς Γιουνάιτεντ και της Κρίσταλ Πάλας χρονολογείται πάνω από έναν αιώνα. Οι δύο σύλλογοι έχουν εμπλακεί σε μερικές από τις πιο έντονες αντιπαλότητες στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου και η μεταξύ τους αντιπαλότητα είναι τόσο ισχυρή όσο ποτέ άλλοτε σήμερα.

Λιντς - Κρίσταλ Πάλας: Η Λιντς και η Κρίσταλ Πάλας είναι η ομάδα που θα αγωνιστεί στο πρωτάθλημα: Λίντσεστερ: Ιστορία

Η αντιπαλότητα μεταξύ της Leeds United και της Crystal Palace χρονολογείται από τις πρώτες μέρες της ιστορίας των δύο συλλόγων. Οι δύο σύλλογοι ιδρύθηκαν με διαφορά λίγων ετών στα τέλη του 19ου αιώνα και γρήγορα καθιερώθηκαν ως μεγάλες δυνάμεις στο αγγλικό ποδόσφαιρο.

Και οι δύο ομάδες γνώρισαν μεγάλες επιτυχίες στα πρώτα χρόνια της ύπαρξής τους, με τη Λιντς να κατακτά πολλούς τίτλους πρωταθλήματος και κυπέλλου, ενώ η Πάλας έγινε γνωστή για τα γιγαντιαία κατορθώματά της στις διοργανώσεις κυπέλλου. Η αντιπαλότητα άρχισε πραγματικά να αναθερμαίνεται τη δεκαετία του 1970, όταν και οι δύο ομάδες διεκδικούσαν τακτικά διακρίσεις στην κορυφή του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Τη δεκαετία του 1980 η αντιπαλότητα έφτασε πραγματικά στο αποκορύφωμά της, με τις δύο ομάδες να συγκρούονται τακτικά στο γήπεδο και στις κερκίδες. Αυτή ήταν επίσης μια περίοδος κατά την οποία και οι δύο ομάδες ενεπλάκησαν σε μερικά από τα πιο διαβόητα περιστατικά στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, όπως όταν οπαδοί της Λιντς εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο του Selhurst Park μετά από έναν αγώνα πλέι οφ μεταξύ των δύο ομάδων το 1989.

Τα τελευταία χρόνια, η αντιπαλότητα έχει κάπως ψυχρανθεί λόγω του ότι και οι δύο ομάδες πέρασαν μεγάλα χρονικά διαστήματα εκτός της κορυφαίας κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου. Ωστόσο, εξακολουθεί να υπάρχει άφθονο κακό αίμα μεταξύ αυτών των δύο παλιών εχθρών κάθε φορά που συναντιούνται στο γήπεδο.

Λαϊκή Γνώμη

Η μάχη της Λιντς με την Κρίσταλ Πάλας ήταν μια μάχη για τους αιώνες. Και οι δύο ομάδες πάλεψαν με νύχια και με δόντια, αλλά στο τέλος η Λιντς ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια. Το τελικό σκορ ήταν 4-1 υπέρ της Λιντς και οι οπαδοί και των δύο ομάδων έμειναν σε αγωνία καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ήταν μια αμφίρροπη αναμέτρηση από την αρχή μέχρι το τέλος, με κάθε ομάδα να πετυχαίνει από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Λιντς πήρε τον έλεγχο και πέτυχε δύο γκολ για να σφραγίσει τη νίκη. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός από την αρχή μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες μπορούν να είναι υπερήφανες για τις εμφανίσεις τους.

Τώρα που η σκόνη έχει κατακαθίσει, ας ρίξουμε μια ματιά στο τι λέει ο κόσμος για αυτή την επική αναμέτρηση. Ακολουθούν ορισμένες δημοφιλείς απόψεις

"Η Λιντς ήταν η καλύτερη ομάδα της ημέρας και άξιζε τη νίκη"

"Η Κρίσταλ Πάλας έδωσε μια καλή μάχη αλλά τελικά δεν τα κατάφερε"

"Αυτό ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι για να το παρακολουθήσετε! Χαίρομαι πολύ που το παρακολούθησα"

Συμπέρασμα

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι ανάμεσα στη Λιντς και την Κρίσταλ Πάλας, αλλά στο τέλος η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 4-1. Αυτή η νίκη την φέρνει σε καλή θέση για να διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη τετράδα του πίνακα της Premier League.

" είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που διεξήχθη στις 23 Απριλίου. Η Λιντς νίκησε την Κρίσταλ Πάλας με 3-1.

Θα προβληθεί στην τηλεόραση η αναμέτρηση Κρίσταλ Πάλας Λιντς

Ο αγώνας Premier League μεταξύ της Leeds United και της Crystal Palace στο Selhurst Park έχει επιλεγεί για ζωντανή μετάδοση από το Sky

Sports. Ο αγώνας, ο οποίος αρχικά ήταν προγραμματισμένος για το Σάββατο 23 Απριλίου, έχει μετατεθεί κατά συνέπεια δύο ημέρες προς τα πίσω.

Ποιο ήταν το σκορ μεταξύ της Λιντς και της Κρίσταλ Πάλας χθες το βράδυ

Είναι το παιχνίδι Λιντς - Κρίσταλ Πάλας στο Sky Sports

Ζωντανή μετάδοση του αγώνα Κρίσταλ Πάλας - Λιντς θα δείτε στο Sky Sports Premier

League από τις 19:00.

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται ο αγώνας της Λιντς σήμερα

πώς θα το δείτε. Το Sky Sports Premier League και το Sky Sports Ultra HD θα μεταδώσουν το παιχνίδι, ενώ οι χρήστες του Sky μπορούν να το μεταδώσουν μέσω του SkyGo και να δουν τα στιγμιότυπα του αγώνα στην ιστοσελίδα του Sky Sports και στην εφαρμογή για κινητά.

Πού μπορώ να παρακολουθήσω το Crystal Palace - Leeds United

Το Sky Sports Premier League και το Sky Main Event in Sports θα μεταδώσουν τον αγώνα. Ο αγώνας αρχίζει στις 20:00 και η κάλυψη ξεκινά στις 19:00. ΣΕ ΔΡΑΣΗ ΑΚΟΜΑ: Το βράδυ της Δευτέρας, η Leeds United ταξιδεύει στην Crystal Palace.

Πώς μπορώ να παρακολουθήσω τη Λιντς Γιουνάιτεντ σήμερα

Ο επόμενος αγώνας της Λιντς Γιουνάιτεντ θα μεταδοθεί ζωντανά από το LUTV. Κατά τη διάρκεια του ζωντανού αγώνα, μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλη την προ του αγώνα κάλυψη, τα πιο πρόσφατα νέα της Leeds Utd, τηλεοπτικές συνεντεύξεις και ζωντανά αποτελέσματα από προηγούμενα φιλικά προετοιμασίας.

Τι ώρα ξεκίνησε η αναμέτρηση της Λιντς σήμερα

ποδοσφαιρικοί αγώνες Κατάταξηαγώνων και ώρα έναρξης Leeds - AFC Bournemouth, 8:00

Το παιχνίδι Λιντς - Σπερς προβάλλεται στην τηλεόραση

Ο αγώνας μεταξύ της Λιντς και της Τότεναμ θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το BT Sport 1 στις 11.30 π.μ.

Η Λιντς και η Μπράντφορντ είναι αντίπαλοι

Leeds United και Bradford City Η Bradford και η Leeds United, οι στενότεροι και πιο περιφρονημένοι αντίπαλοι του συλλόγου τα τελευταία χρόνια, ανταγωνίζονται με μεγάλη ένταση