428 Total passes 500
334 Passes accurate 415
45'
90'

Η Λιντς Γιουνάιτεντ βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε μια μάχη υποβιβασμού με την Άρσεναλ. Οι δύο ομάδες παίζουν μεταξύ τους για πάνω από 100 χρόνια και είναι πάντα ένα συναρπαστικό παιχνίδι για να το παρακολουθήσει κανείς. Ποιος θα βγει νικητής

Η πρόβλεψη για το παιχνίδι Λιντς - Άρσεναλ είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Λιντς Γιουνάιτεντ και της Άρσεναλ.

Αυτό το βίντεο θα πρέπει να βοηθήσει

Η Leeds United Football Club και η Arsenal Football Club είναι δύο από τους μεγαλύτερους και πιο δημοφιλείς ποδοσφαιρικούς συλλόγους στην Αγγλία. Έχουν παίξει μεταξύ τους πολλές φορές κατά τη διάρκεια των ετών, με τη Λιντς γενικά να βγαίνει νικήτρια. Ποιος όμως θα κερδίσει αυτή την τελευταία αναμέτρηση Συντονιστείτε για να το μάθετε!

Εισαγωγή

Έχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία φορά που η Άρσεναλ και η Λιντς Γιουνάιτεντ βρέθηκαν αντιμέτωπες στην Premier League. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2021 στις 12:00μμ GMT (8:00πμ ET) στο Elland Road στο Leeds της Αγγλίας. Αυτή θα είναι η πρώτη συνάντηση μεταξύ των δύο συλλόγων από τότε που και οι δύο υποβιβάστηκαν από την Premier League το 2004

Η Άρσεναλ είναι αυτή τη στιγμή 9η στον πίνακα της Premier League με 30 βαθμούς, ενώ η Λιντς Γιουνάιτεντ είναι 11η με 28 βαθμούς. Μια νίκη για οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες θα ήταν τεράστια καθώς παλεύουν για μια θέση στην πρώτη 10άδα. Εδώ είναι όλα όσα πρέπει να ξέρετε για αυτή την αναμέτρηση.

Πώς να το παρακολουθήσετε

Το παιχνίδι θα μεταδοθεί ζωντανά από το Sky Sports Main Event και το Sky Sports Football στο Ηνωμένο Βασίλειο. Στις ΗΠΑ, ο αγώνας μπορεί να προβληθεί από το NBCSN ή να μεταδοθεί από το NBC Sports Gold

Άρσεναλ - Λιντς Head-to-Head

Αρσεναλ και Λιντς έχουν μακρά ιστορία που χρονολογείται από το 1922, όταν συναντήθηκαν για πρώτη φορά σε φιλικό αγώνα. Έχουν παίξει μεταξύ τους συνολικά 103 φορές, με την Άρσεναλ να έχει κερδίσει 45 παιχνίδια και τη Λιντς 30 παιχνίδια. Έχουν υπάρξει 28 ισοπαλίες μεταξύ αυτών των δύο ομάδων

Η πιο πρόσφατη συνάντησή τους ήταν το 2004, όταν και οι δύο ομάδες υποβιβάστηκαν από την Premier League, αφού τερμάτισαν στην 18η και 19η θέση αντίστοιχα

Μορφή Άρσεναλ

Η Άρσεναλ έρχεται σε αυτό το παιχνίδι μετά την ισοπαλία 1-1 με τη Σαουθάμπτον την περασμένη εβδομάδα. Οι "κανονιέρηδες" είναι αήττητοι στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους, αλλά τα τρία από αυτά ήταν ισοπαλίες, οπότε θα επιδιώξουν να επιστρέψουν στις νίκες κόντρα στη Λιντς Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Mikel Arteta δυσκολεύεται φέτος μακριά από την έδρα της, συγκεντρώνοντας μόλις εννέα βαθμούς από τα οκτώ εκτός έδρας παιχνίδια της (W2 D3 L3). Ωστόσο, κέρδισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0 στο Old Trafford νωρίτερα αυτό το μήνα, οπότε θα είναι σίγουρη ότι θα πάρει ένα αποτέλεσμα απέναντι σε μια άλλη ομάδα που αγωνίζεται, όπως η Leeds United.

Πέντε τελευταία αποτελέσματα: Η Λιντς είναι η καλύτερη ομάδα της Λίντσεστερ: W2 D3 L0

Πρώτος σκόρερ: Aubameyang - 10 γκολ

Πιο πολλές ασίστ: Αμπερμπέρουμ Αουγκουέμπριτζ: Bukayo Saka - 6 ασίστ Συνολική φόρμα : W4 D4 L2 Home/Away Split : W5 D6 L1 Clean Sheets : 3 Points Per Game : 1 ,875 Goals Conceded Per Game : 0 ,917 Average Possession Percentage : 55 ,7% Yellow Cards Received / Red Cards Received : 20 / 2 Total Passes Completed / Total Passes Attempted : 13 , 465/ 17 , 062 Shots On Target Ratio / Shots Off Target Ratio Ποσοστά (%) ) 31 % / 27 % Ποσοστό Ακρίβειας Σουτ (%) ufffd 49% Ποσοστό Απόκρουσης (%) ufffd 75 % Ποσοστό Μετατροπής (%) ufffd 16 % Ποσοστό Ακρίβειας Πάσας (%) ufffd 79 % Ποσοστό Κέρδους σε Εναέριες Μονομαχίες (%)ufffd 57% Ποσοστό Κερδισμένων Ανατροπών (%)ufffd 68% Ποσοστό Αποκρούσεων (%)ufffd 23% Ποσοστό Ανακρούσεων (%)ufffd 15%. Δόθηκαν φάουλ ανά αγώνα ufffd 10 Δόθηκαν οφσάιντ ανά αγώνα ufffd 2 Αποκρούστηκαν φορές ανά αγώνα (μέσος όρος)ufffd 12 Κακές αποφάσεις που οδηγούν σε γκολ που δέχτηκαν ανά αγώνα (μέσος όρος)- 1 Λάθη που οδηγούν σε γκολ που δέχτηκαν ανά αγώνα (μέσος όρος)- 3 Πέναλτι που δέχτηκαν αυτή τη σεζόν-(εξαιρουμένων των πέναλτι)- 3

Προεπισκόπηση αγώνα

Ήρθε η ώρα για άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι στην Premier League, καθώς η Λιντς Γιουνάιτεντ αντιμετωπίζει την Άρσεναλ. Αυτό αναμένεται να είναι ένα σπουδαίο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να διαθέτουν πολλά επιθετικά ταλέντα. Η Λιντς θα επιδιώξει να συνεχίσει την καλή της φόρμα, ενώ η Άρσεναλ θα ελπίζει να επιστρέψει στις νίκες. Εδώ είναι όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τον αγώνα.

Πότε και πού διεξάγεται ο αγώνας

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Elland Road την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2021, με ώρα έναρξης στις 16:30 GMT.

Σε ποιο κανάλι θα προβληθεί ο αγώνας

Ο αγώνας μεταδίδεται ζωντανά από το BT Sport 1 στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αν δεν είστε συνδρομητής του BT Sport, τότε μπορείτε να εγγραφείτε για μηνιαίο πάσο από μόλις ufffd25 το μήνα. Εναλλακτικά, αν δεν θέλετε να υπογράψετε μακροχρόνιο συμβόλαιο, τότε η NOW TV έχει επίσης μερικές εξαιρετικές προσφορές για πάσο που θα σας επιτρέψει να παρακολουθήσετε αυτόν τον αγώνα και άλλα ζωντανά αθλήματα.

Ποια είναι τα νέα της ομάδας και οι αναμενόμενες συνθέσεις

Η Λιντς Γιουνάιτεντ αναμένεται να παρατάξει αμετάβλητη ενδεκάδα από το τελευταίο παιχνίδι της στην Premier League κόντρα στην Άστον Βίλα. Αυτό σημαίνει ότι ο Πάτρικ Μπάμφορντ αναμένεται να ξεκινήσει μπροστά, με την υποστήριξη των Ραφίνια και Τζακ Χάρισον. Στη μεσαία γραμμή, οι Ματέους Κλιτς και Ροντρίγκο θα προσπαθήσουν να προσφέρουν δημιουργικότητα, ενώ ο Κάλβιν Φίλιπς θα είναι ο άξονας της ομάδας. Στα μετόπισθεν, ο Luke Ayling είναι πιθανό να ξεκινήσει στο δεξί άκρο της άμυνας, με τους Liam Cooper και Diego Llorente να πλαισιώνουν ο ένας τον άλλον στην κεντρική άμυνα. Ο Stuart Dallas θα μπορούσε να ξεκινήσει και πάλι στο αριστερό άκρο της άμυνας. Όσον αφορά την Άρσεναλ, αναμένεται επίσης να παρατάξει αμετάβλητη ενδεκάδα από το τελευταίο παιχνίδι της Premier League με τη Γουλβς. Αυτό σημαίνει ότι ο Pierre-Emerick Aubameyang θα πρέπει να ξεκινήσει μπροστά μαζί με τους Alexandre Lacazette και Nicolas Pepe . Στη μεσαία γραμμή , ο Granit Xhaka είναι πιθανό να ξεκινήσει μαζί με τον Thomas Partey , ενώ ο Bukayo Saka θα μπορούσε να καταλάβει μια από τις θέσεις των πτερύγων . Ο Hector Bellerin θα μπορούσε να ξεκινήσει στα δεξιά - πίσω , με τον Kieran Tierney να συνεχίζει στα αριστερά - πίσω . Ο David Luiz θα πρέπει να συνεργαστεί με τον Rob Holding στην κεντρική άμυνα , με τον Bernd Leno να συνεχίζει στο τέρμα .

Έκθεση αγώνα

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι ανάμεσα στη Λιντς και την Άρσεναλ, αλλά στο τέλος η Άρσεναλ επικράτησε με 2-1. Ακολουθούν οι σημαντικότερες στιγμές του αγώνα

Η Άρσεναλ προηγήθηκε νωρίς, με γκολ του Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 8ο λεπτό. Αυτό έβαλε τη Λιντς στην πλάτη και δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες για μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Λίγο πριν το ημίχρονο όμως, η Leeds ισοφάρισε με αυτογκόλ του Granit Xhaka. Αυτό τους έδωσε ώθηση για το δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να κερδίσουν το παιχνίδι, αλλά τελικά η Arsenal ήταν αυτή που σκόραρε ξανά, με τον Pierre-Emerick Aubameyang στο 79ο λεπτό. Αυτό αποδείχθηκε το νικητήριο γκολ, καθώς η Leeds δεν μπόρεσε να βρει την ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά.

Συνολικά, λοιπόν, ήταν ένα καλά αμφισβητούμενο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες. Στο τέλος, όμως, η ποιότητα της Arsenalufffd φάνηκε και κέρδισε επάξια με 2-1.

Στιγμιότυπα

-Η Λιντς Γιουνάιτεντ επέστρεψε από το σκορ και νίκησε την Άρσεναλ με 2-1 στο Elland Road το απόγευμα της Κυριακής

-Ο αναπληρωματικός Ezgjan Alioski πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 82ο λεπτό, αφού ο Nicolas Pepe είχε ακυρώσει το εναρκτήριο τέρμα του Stuart Dallas στο πρώτο ημίχρονο

-Η νίκη ανεβάζει τη Λιντς στη 10η θέση του πίνακα της Premier League, ενώ η Άρσεναλ παραμένει στη 15η θέση και βρίσκεται μόλις τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αποτελέσματα

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά η Άρσεναλ επικράτησε με 2-1 της Λιντς. Τα σημαντικότερα σημεία του αγώνα ήταν ότι ο Μεσούτ Οζίλ της Άρσεναλ πέτυχε το πρώτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ πρόσθεσε ένα δεύτερο στο δεύτερο ημίχρονο. Η Leeds μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Ezgjan Alioski, αλλά δεν ήταν αρκετό για να κάνει την ανατροπή. Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Άρσεναλ ανέβηκε στην τρίτη θέση του πίνακα της Premier League, ενώ η Λιντς παρέμεινε στη 12η θέση.

Αντιδράσεις

Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που είδαμε την Άρσεναλ να παίζει με τη Λιντς Γιουνάιτεντ- για την ακρίβεια σχεδόν 11 χρόνια. Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν αυτές οι δύο ομάδες ήταν τον Μάιο του 2003, όταν η Άρσεναλ κέρδισε 2-1 στο Highbury. Ο αγώνας αυτός ήταν σημαντικός επειδή ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Αρσέν Βενγκέρ ως επικεφαλής της Άρσεναλ πριν ανακοινώσει την αποχώρησή του

Από τότε, οι δύο ομάδες έχουν αλλάξει πολύ. Η Λιντς υποβιβάστηκε από την Πρέμιερ Λιγκ το 2004 και πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας δεκαετίας κάνοντας βόλτες μεταξύ της Τσάμπιονσιπ και της Λιγκ 1. Η Άρσεναλ, από την άλλη πλευρά, έχει γίνει όλο και πιο ισχυρή υπό τον αντικαταστάτη του Βενγκέρ, τον Ουνάι Έμερι. Οι "κανονιέρηδες" είναι αυτή τη στιγμή τρίτοι στον πίνακα της Premier League και εξακολουθούν να διεκδικούν ασημένια έπαθλα αυτή τη σεζόν

Ωστόσο, υπάρχει ένα πράγμα που δεν έχει αλλάξει από το 2003: τόσο οι οπαδοί της Λιντς όσο και της Άρσεναλ λατρεύουν να δίνουν ο ένας στον άλλον τα χεράκια τους! Έτσι, με αυτό κατά νου, ας ρίξουμε μια ματιά σε μερικές από τις καλύτερες αντιδράσεις για το σημερινό παιχνίδι...

Κανάλι Λιντς - Άρσεναλ

Λέινς: Sky Sports Main Event

Προεπισκόπηση

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που οι δύο αυτές ομάδες συναντήθηκαν στο γήπεδο, αλλά η αντιπαλότητα εξακολουθεί να είναι τόσο ισχυρή όσο ποτέ

Η Λιντς Γιουνάιτεντ και η Άρσεναλ θα αναμετρηθούν σήμερα σε έναν αγώνα που σίγουρα θα είναι γεμάτος συγκινήσεις και δράμα

Πρόκειται για ένα παιχνίδι που πρέπει να παρακολουθήσει κάθε ποδοσφαιρόφιλος, οπότε φροντίστε να συντονιστείτε για να παρακολουθήσετε όλη τη δράση.

Στιγμιότυπα

Η Λιντς Γιουνάιτεντ επέστρεψε από ένα γκολ πίσω στο σκορ και νίκησε την Άρσεναλ με 2-1 στο Elland Road την Κυριακή. Ένα χτύπημα του Αλεξάντρ Λακαζέτ στο πρώτο ημίχρονο είχε δώσει προβάδισμα στους κανονιέρηδες, αλλά δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Ραφίνια και Χέλντερ Κόστα έφεραν την ανατροπή για την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα.

Ήταν μια άξια νίκη για τη Leeds, η οποία ήταν καλύτερη ομάδα σε όλη τη διάρκεια και θα μπορούσε να είχε κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά αν ήταν πιο κλινική μπροστά στο τέρμα. Ο Raphinha ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακός, σκοράροντας ένα γκολ και δημιουργώντας άλλο ένα, ενώ ο τερματοφύλακας Illan Meslier έκανε πολλές σημαντικές αποκρούσεις για να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η Άρσεναλ θα είναι απογοητευμένη από το αποτέλεσμα και θα πρέπει να βελτιωθεί αν θέλει να διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη τετράδα φέτος. Ήταν η δεύτερη καλύτερη για μεγάλα διαστήματα του παιχνιδιού και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της όταν είχε την υπεροχή.

Η Λιντς Γιουνάιτεντ και η Άρσεναλ είναι δύο ομάδες που παίζουν μεταξύ τους εδώ και δεκαετίες. Η αναμέτρηση Λιντς - Άρσεναλ είναι ένας αγώνας που πολλοί οπαδοί περιμένουν με ανυπομονησία κάθε χρόνο. Τα εισιτήρια του αγώνα Λιντς - Άρσεναλ είναι διαθέσιμα στο StubHub στις φθηνότερες τιμές. Αναφορά: εισιτήρια Λιντς εναντίον Άρσεναλ

.

Είναι η Άρσεναλ καλύτερη από τη Λιντς

Πώς συγκρίνεται η Arsenal FC με τη Leeds United Με 89, η Arsenal FC έχει τώρα υψηλότερο δείκτη απόδοσης 1v1. Η Leeds United έχει πετύχει συνολικά 42 γκολ, ενώ η Arsenal FC έχει πετύχει 71 γκολ. Κατά την άποψή μας, η Arsenal

FC θα κέρδιζε το παιχνίδι αυτή τη στιγμή.

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται ο αγώνας Άρσεναλ - Λιντς

Δίκτυο ΗΠΑ

Είναι η αναμέτρηση Άρσεναλ - Λιντς στο Sky Sports

Αφού πήρε μια αγχωτική νίκη με 2-1 επί της 10άρας Leeds United, η οποία έπεσε στην τελευταία τριάδα, η Άρσεναλ θα πάρει προβάδισμα τεσσάρων βαθμών από την Τότεναμ, όταν θα παίξει την Πέμπτη με την Τότεναμ, ζωντανά στο Sky

Sports.

Πώς μπορώ να παρακολουθήσω τον αγώνα Άρσεναλ - Λιντς

Την Κυριακή στο Emirates Stadium, η Άρσεναλ θα φιλοξενήσει τη Λιντς, με τους δύο συλλόγους να χρειάζονται τη νίκη για πολύ διαφορετικούς λόγους (δείτε live, 9:00 ώρα Ελλάδας online με το Peacock