649 Total passes 196
570 Passes accurate 120
45'
90'

Η Φούλαμ και η Γουέστ Χαμ παλεύουν αμφότερες για μια θέση στην Πρέμιερ Λιγκ την επόμενη σεζόν. Οι δύο ομάδες κοντράρονται από τις αρχές της δεκαετίας του 1900, με τη Φούλαμ να προηγείται αυτή τη στιγμή στη σειρά.

Ο αγώνας Φούλαμ - Γουέστ Μπρομ είναι ένας αγώνας μεταξύ δύο ποδοσφαιρικών ομάδων. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2018 στο London Stadium.

Αν είστε οπαδός του ποδοσφαίρου όπως εγώ, τότε θα περιμένετε με ανυπομονησία την επόμενη αναμέτρηση μεταξύ της Φούλαμ και της Γουέστ Χαμ. Οι δύο σύλλογοι έχουν μια μακροχρόνια αντιπαλότητα, η οποία είναι βέβαιο ότι θα φουντώσει όσο προχωράει η σεζόν. Ποιος θα βγει νικητής αυτή τη φορά Ας ρίξουμε μια ματιά σε μερικά από τα βασικά στατιστικά στοιχεία από τις τελευταίες αναμετρήσεις τους για να πάρουμε μια ιδέα

Φούλαμ - Γουέστ Χαμ: Φούλαμ κέρδισε με 3-1 στην πιο πρόσφατη αναμέτρησή τους τον Δεκέμβριο του 2018

Γουέστ Χαμ - Φούλαμ u23: Συναντήθηκαν για πρώτη φορά τον Νοέμβριο του 2017 και η Γουέστ Χαμ κέρδισε με 2-0. Αυτή ήταν η μοναδική τους προηγούμενη αναμέτρηση, η οποία επίσης έληξε με νίκη της Γουέστ Χαμ με 2-0. Μέχρι στιγμής φέτος, η Φούλαμ έχει χάσει 1-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι, ενώ η Γουέστ Χαμ είναι αήττητη - κέρδισε την Κάρντιφ με 3-1 το Σάββατο. Ποιος θα βγει νικητής όταν οι δυο τους συναντηθούν ξανά Μόνο ο χρόνος θα το δείξει!

Φούλαμ - Γουέστ Χαμ: Fulham: Η αντιπαλότητα

Η αντιπαλότητα μεταξύ της Φούλαμ και της Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ είναι μία από τις πιο έντονες στο αγγλικό ποδόσφαιρο. Οι δύο σύλλογοι απέχουν μόλις λίγα χιλιόμετρα μεταξύ τους στο Δυτικό Λονδίνο και αμφότεροι έχουν μια ιστορία παθιασμένων οπαδών και ισχυρής υποστήριξης από τις τοπικές τους κοινότητες.

Η αντιπαλότητα χρονολογείται από τις πρώτες ημέρες της ύπαρξης και των δύο συλλόγων. Η Φούλαμ ιδρύθηκε το 1879, ενώ η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ μόλις τέσσερα χρόνια αργότερα, το 1885. Και οι δύο σύλλογοι καθιερώθηκαν γρήγορα ως πρωταγωνιστές στο ερασιτεχνικό παιχνίδι, με τη Φούλαμ να κατακτά το Κύπελλο FA το 1907 και τη Γουέστ Χαμ να παίρνει το τρόπαιο το 1923.

Η ένταση της αντιπαλότητας ανέβηκε ακόμη περισσότερο όταν και οι δύο σύλλογοι εξελέγησαν για να ενταχθούν στην επαγγελματική Football League το 1904. Έκτοτε, υπήρξαν μερικές κλασικές αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, όπως η νίκη της Φούλαμ με 5-1 στο Craven Cottage το 1966 και η νίκη της Γουέστ Χαμ με 3-0 στο Upton Park το 1975.

Τα τελευταία χρόνια, η αναμέτρηση έχει αποκτήσει πρόσθετη σημασία λόγω των αγώνων των δύο συλλόγων να καθιερωθούν στην Premier League. Μετά τον υποβιβασμό της από την κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας το 2003, η Φούλαμ επέστρεψε τελικά στη μεγάλη κατηγορία κερδίζοντας την άνοδο μέσω των πλέι οφ το 2018. Εν τω μεταξύ, η Γουέστ Χαμ πέρασε μια ταραχώδη περίοδο μετά την πτώση της από την Πρέμιερ Λιγκ το 2011, αλλά επανήλθε κερδίζοντας την άνοδο στο τέλος της σεζόν 2015/16.

Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ της Φούλαμ και της Γουέστ Χαμ πραγματοποιήθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 2018, με την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι να επικρατεί χάρη στα γκολ των Φελίπε Άντερσον και Μιχαήλ Αντόνιο. Το αποτέλεσμα αυτό εξασφάλισε ότι η Γουέστ Χαμ ανέβηκε στην τέταρτη θέση του πίνακα της Premier League, ενώ η Φούλαμ παρέμεινε καθηλωμένη στην τελευταία θέση.

Γουέστ Χαμ - Φούλαμ: Fulham: Αποτελέσματα

Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι, αλλά η Γουέστ Χαμ επικράτησε τελικά της Φούλαμ με σκορ 2-1. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες που τους αναλογούσαν. Ωστόσο, η Γουέστ Χαμ ήταν αυτή που μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και να φύγει με τη νίκη. Αυτή η νίκη είναι σημαντική για τα Σφυριά, καθώς συνεχίζουν να διεκδικούν μια θέση στην πρώτη τετράδα του πίνακα της Premier League. Όσο για τη Φούλαμ, θα είναι απογοητευμένη από το αποτέλεσμα, αλλά θα παρηγορηθεί από το γεγονός ότι έδωσε μια καλή μάχη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Γουέστ Χαμ - Φούλαμ: Χάνι: Under-23

Οι ομάδες κάτω των 23 ετών της Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ και της Φούλαμ συναντήθηκαν χθες το βράδυ, με την πρώτη να επικρατεί με σκορ 2-1. Ο αγώνας διεξήχθη στο Rush Green Stadium, έδρα των ακαδημιών των "σφυριών", και ήταν μια διασκεδαστική υπόθεση από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με ένα εύστοχο γκολ του επιθετικού Νταν Κεμπ, ο οποίος έδειξε μεγάλη ψυχραιμία για να τελειώσει το παιχνίδι δίπλα από τον τερματοφύλακα της Φούλαμ. Οι Cottagers ισοφάρισαν λίγο μετά το ημίχρονο με την εκτροπή του Reece Cole, αλλά η Γουέστ Χαμ ανέκτησε το προβάδισμά της λίγο αργότερα χάρη σε ένα ωραίο χτύπημα του μέσου Josh Pask.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν περισσότερα γκολ στα τελευταία στάδια, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κράτησαν τη νίκη. Ήταν μια καλή εμφάνιση από τους νεαρούς της Γουέστ Χαμ και τώρα θα προσπαθήσουν να χτίσουν πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα, καθώς στοχεύουν να προχωρήσουν στη διοργάνωση.

Γουέστ Χαμ - Φρανκφούρτη: Η μάχη για την Ευρώπη

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν σε μια μάχη για την ευρωπαϊκή πρόκριση, με τις δύο ομάδες να θέλουν απεγνωσμένα να εξασφαλίσουν μια θέση στη διοργάνωση. Η Γουέστ Χαμ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην έκτη θέση του πίνακα της Premier League, μόλις έναν βαθμό πίσω από την πέμπτη Φούλαμ. Η Φρανκφούρτη, εν τω μεταξύ, είναι τρίτη στον πίνακα της Bundesliga και χρειάζεται νίκη για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης σεζόν

Αυτό υπόσχεται να είναι ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να διαθέτουν άφθονο επιθετικό ταλέντο. Η Γουέστ Χαμ έχει στις τάξεις της τους Φελίπε Άντερσον και Αντρέι Γιαρμολένκο, ενώ η Φρανκφούρτη μπορεί να υπολογίζει στους Λούκα Γιόβιτς και Σεμπαστιάν Χάλερ

Το παιχνίδι υπόσχεται να είναι κλειστό, αλλά η Γουέστ Χαμ θα επικρατήσει τελικά με 2-1 χάρη στα γκολ των Άντερσον και Γιαρμολένκο.

Γουέστ Χαμ - Γουότφορντ: Η μάχη για την πρώτη τετράδα

Ήταν μια μακρά και δύσκολη σεζόν τόσο για τη Γουέστ Χαμ όσο και για τη Γουότφορντ, αλλά η μάχη για την πρώτη τετράδα είναι ακόμα πολύ ζωντανή. Με μόλις δύο παιχνίδια να απομένουν, οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στους βαθμούς και φαίνεται ότι θα μπορούσε να φτάσει μέχρι την τελευταία αγωνιστική της σεζόν. Τι διακυβεύεται λοιπόν

Για τη Γουέστ Χαμ, μια θέση στην πρώτη τετράδα θα σήμαινε την πρόκριση στο Champions League για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια. Θα ήταν ένα τεράστιο επίτευγμα για τον προπονητή Μανουέλ Πελεγκρίνι και την ομάδα του και θα εδραίωνε τη θέση τους ως ένας από τους κορυφαίους συλλόγους της Αγγλίας. Για τη Γουότφορντ, εν τω μεταξύ, μια θέση στην πρώτη τετράδα θα της εξασφάλιζε μια θέση στο Europa League της επόμενης σεζόν. Θα ήταν επίσης ένα τεράστιο επίτευγμα για τον προπονητή Javi Gracia και την ομάδα του, που έχουν ξεπεράσει κάθε προσδοκία φέτος.

Ποιος λοιπόν θα βγει πρώτος Θα πρέπει να περιμένουμε και να δούμε...

Γουέστ Χαμ - Φούλαμ: Fulham: Head-to-Head

Στην πιο πρόσφατη αναμέτρηση των δύο ομάδων, η Γουέστ Χαμ ήταν αυτή που επικράτησε με 2-0 στο Στάδιο του Λονδίνου. Ωστόσο, η Φούλαμ είχε συνολικά καλύτερη εικόνα σε αυτή την αναμέτρηση, κερδίζοντας 22 φορές έναντι 19 της Γουέστ Χαμ. Επίσης, έχουν σημειωθεί 13 ισοπαλίες μεταξύ των δύο ομάδων.

Η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο Craven Cottage ήταν τον Απρίλιο του 2014, όταν η Fulham ήταν νικήτρια με 2-1 χάρη στα γκολ των Steve Sidwell και Alexander Kacaniklic. Οι σημερινοί παίκτες της Γουέστ Χαμ, Μαρκ Νομπλ και Τσεϊκού Κουγιάτε, ήταν αμφότεροι στο φύλλο αγώνα για τα "σφυριά" εκείνη την ημέρα.

Η πιο πρόσφατη νίκη της Φούλαμ επί της Γουέστ Χαμ σημειώθηκε τον Σεπτέμβριο του 2013, όταν κέρδισε 3-0 στο Upton Park χάρη στα γκολ των Dimitar Berbatov, Ashkan Dejagah και Pajtim Kasami. Εκείνη η νίκη έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων συνεχόμενων ηττών εναντίον της Γουέστ Χαμ για τη Φούλαμ.

Η Γουέστ Χαμ θα επιδιώξει να κάνει τρεις σερί νίκες απέναντι στη Φούλαμ, όταν οι δύο ομάδες συναντηθούν το μεσημέρι του Σαββάτου. Μια νίκη για τα σφυριά θα τα φέρει ισόβαθμα στους βαθμούς με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι αυτή τη στιγμή βρίσκονται λίγο έξω από τη ζώνη του υποβιβασμού στην 17η θέση.

Γουέστ Χαμ - Φούλαμ: Χαμ: Η ετυμηγορία

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά η Γουέστ Χαμ βγήκε τελικά νικήτρια με 2-1 επί της Φούλαμ. Κάποιες σημαντικές στιγμές του αγώνα ήταν όταν ο επιθετικός της Γουέστ Χαμ, Σεμπαστιάν Χάλερ, πέτυχε το πρώτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια όταν ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς ισοφάρισε για τη Φούλαμ λίγο μετά το ημίχρονο. Ωστόσο, ο Angelo Ogbonna της Γουέστ Χαμ πέτυχε το νικητήριο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για να σφραγίσει τη νίκη.

Ο αγώνας Φούλαμ - Γουέστ Μπρομ είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 24 Νοεμβρίου. Μπορείτε να παρακολουθήσετε το παιχνίδι ζωντανά και δωρεάν online μέσω ενός από αυτούς τους ιστότοπους μετάδοσης: NBC Sports Live, ESPN3 και BT Sport.