262 Total passes 523
164 Passes accurate 405
45'
90'

Η Έβερτον και η Μπρέντφορντ αναμετρήθηκαν σε έναν αγώνα που όχι μόνο ήταν συναρπαστικός, αλλά είχε και μερικά από τα καλύτερα γκολ και από τις δύο πλευρές. Οι δύο ομάδες είναι πλέον ισόπαλες με 2-2, αλλά η Έβερτον εξακολουθεί να έχει το προβάδισμα στα εκτός έδρας γκολ.

Η πρόβλεψη του αγώνα Έβερτον - Μπρέντφορντ είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Έβερτον και της Μπρέντφορντ. Οι δύο ομάδες αγωνίζονται στην Premier League και αυτή είναι η πρώτη τους συνάντηση.

Μετά από δύο απογοητευτικές ήττες από τη Γουέστ Μπρομ και τη Γουότφορντ, η Έβερτον ταξιδεύει στο Griffin Park για να αντιμετωπίσει την Μπρέντφορντ. Ο αγώνας υπόσχεται να είναι μια συναρπαστική αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τους τρεις βαθμούς. Με την Έβερτον αυτή τη στιγμή στην 7η θέση και την Μπρέντφορντ στη 10η, ο αγώνας μπορεί να εξελιχθεί όπως και να 'χει. Ωστόσο, με τους Toffees να έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων (+10), είναι το φαβορί για τη νίκη. Για να δούμε αν θα καταφέρουν να πάρουν άλλη μια νίκη!

Έβερτον - Μπρέντφορντ- Η αντιπαλότητα

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η Έβερτον και η Μπρέντφορντ έχουν μια μικρή ιστορία. Οι δύο σύλλογοι έχουν κλειδώσει σε μάχη εδώ και χρόνια, με τις δύο πλευρές να θέλουν απεγνωσμένα να βγουν στην κορυφή. Και παρόλο που η αντιπαλότητα μπορεί να μην είναι τόσο έντονη όσο κάποιες άλλες αναμετρήσεις της Premier League, εξακολουθεί να υπάρχει αρκετό κακό αίμα μεταξύ των δύο ομάδων οπαδών.

Οι ρίζες της αντιπαλότητας μπορούν να εντοπιστούν πίσω στις πρώτες μέρες της ύπαρξης των δύο συλλόγων. Η Έβερτον ιδρύθηκε το 1878, ενώ η Μπρέντφορντ ακολούθησε λίγο αργότερα, το 1889. Και οι δύο σύλλογοι είχαν την έδρα τους σε αστικές περιοχές του Λίβερπουλ και του Λονδίνου αντίστοιχα και γρήγορα καθιερώθηκαν ως πρωταγωνιστές στα αντίστοιχα τοπικά πρωταθλήματα.

Καθώς περνούσαν τα χρόνια, οι δύο σύλλογοι άρχισαν να έρχονται όλο και πιο συχνά σε αντιπαράθεση. Στον αγωνιστικό χώρο, ανταγωνίζονταν συνεχώς για τη θέση τους, με τις δύο ομάδες να τερματίζουν τακτικά κοντά στην κορυφή του πίνακα. Εκτός γηπέδου, υπήρχε μια αυξανόμενη αίσθηση εχθρότητας μεταξύ των δύο ομάδων οπαδών.

Αυτό κορυφώθηκε το 2006, όταν ο οπαδός της Μπρέντφορντ Ντάρεν Μπετς μαχαιρώθηκε μέχρι θανάτου πριν από έναν αγώνα FA Cup μεταξύ των δύο ομάδων στο Goodison Park. Το περιστατικό συγκλόνισε και τις δύο κοινότητες και οδήγησε σε μια περίοδο ψυχολογικής αναζήτησης και στους δύο συλλόγους. Τα τελευταία χρόνια, όμως, οι σχέσεις έχουν βελτιωθεί σημαντικά και υπάρχει πλέον πολύ μεγαλύτερη αίσθηση αμοιβαίου σεβασμού μεταξύ των οπαδών της Έβερτον και της Μπρέντφορντ.

Παρά αυτή τη βελτίωση των σχέσεων, δεν υπάρχει ακόμα χαμένη αγάπη όταν οι δύο ομάδες συναντιούνται στο γήπεδο. Και οι δύο ομάδες ανυπομονούν να ξεπεράσουν τους αντιπάλους τους και υπάρχει πάντα μια ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα όποτε αναμετρώνται

Έβερτον - Μπρέντφορντ - Η ιστορία

Οι Toffees και οι Bees έχουν μια μακρά ιστορία που χρονολογείται από τον 19ο αιώνα. Οι δύο σύλλογοι συναντήθηκαν για πρώτη φορά σε φιλικό αγώνα το 1887, με την Έβερτον να κερδίζει με 3-2. Έκτοτε, οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί πολλές φορές σε διάφορες διοργανώσεις

Όσον αφορά τις αγωνιστικές συναντήσεις, η Έβερτον και η Μπρέντφορντ έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 42 φορές. Οι Toffees έχουν κερδίσει τα 22 από αυτά τα παιχνίδια, ενώ η Brentford έχει νικήσει μόνο σε 10 περιπτώσεις. Μεταξύ των δύο ομάδων έχουν σημειωθεί 10 ισοπαλίες

Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο αυτών συλλόγων έγινε τη σεζόν 2018/19, όταν αμφότερες αγωνίζονταν στο αγγλικό πρωτάθλημα. Σε εκείνο το παιχνίδι, η Έβερτον αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1 χάρη στα γκολ των Richarlison και Gylfi Sigurdsson.

Έβερτον - Μπρέντφορντ- Ο τελευταίος αγώνας

Ήταν ένας αγώνας που θα μείνει αξέχαστος και για τις δύο ομάδες, καθώς η Έβερτον επικράτησε της Μπρέντφορντ σε ένα παιχνίδι θρίλερ. Οι Toffees προηγήθηκαν νωρίς με τον Richarlison, αλλά η Brentford αντέδρασε λίγο αργότερα με τον Bryan Mbeumo. Στη συνέχεια, η Έβερτον ανέκτησε το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο με τον Alex Iwobi, αλλά η Μπρέντφορντ ισοφάρισε και πάλι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με τον Said Benrahma.

Το παιχνίδι φαινόταν να οδεύει προς την ισοπαλία, αλλά η Έβερτον βρήκε νικητή στις καθυστερήσεις με τον αναπληρωματικό Μπερνάρντ. Με τη νίκη αυτή η Έβερτον ανέβηκε στην έβδομη θέση του πίνακα, ενώ η Μπρέντφορντ παρέμεινε στην ένατη. Ήταν ένα εξαιρετικά διασκεδαστικό παιχνίδι και οι δύο ομάδες μπορούν να είναι περήφανες για τις εμφανίσεις τους.

Έβερτον - Μπρέντφορντ- Τα αποτελέσματα

Νικηφόρα πέρασαν οι "Τόφις" από το πιο πρόσφατο παιχνίδι τους με την Μπρέντφορντ, με το τελικό σκορ να είναι 2-1. Αυτή ήταν μια σημαντική νίκη για την Έβερτον, καθώς βρίσκεται πλέον στην κορυφή του πίνακα της Premier League, ισόβαθμη με τη δεύτερη Λέστερ Σίτι

Η Μπρέντφορντ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του επιθετικού Όλι Γουάτκινς. Ωστόσο, η Έβερτον αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και τα γκολ των Richarlison και Dominic Calvert-Lewin εξασφάλισαν ότι οι Toffees διεκδίκησαν τους τρεις βαθμούς

Η νίκη αυτή ήταν σημαντική όχι μόνο για το πού τοποθετεί την Έβερτον στον πίνακα της Premier League, αλλά και επειδή ήταν η πρώτη της νίκη στο νέο γήπεδο της Μπρέντφορντ. Οι Toffees είχαν χάσει προηγουμένως και τα δύο παιχνίδια τους στο γήπεδο, οπότε αυτό το αποτέλεσμα θα τους δώσει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια

Ο επόμενος αγώνας της Έβερτον είναι με την Κρίσταλ Πάλας στο Γκούντισον Παρκ το απόγευμα του Σαββάτου.

Έβερτον - Μπρέντφορντ- Τα στατιστικά στοιχεία

Η Έβερτον και η Μπρέντφορντ θα αναμετρηθούν το Σάββατο στο "Γκούντισον Παρκ" σε αγώνα της Premier League.

Οι "Toffees" είναι αυτή τη στιγμή έβδομοι στον πίνακα με 36 βαθμούς σε 22 παιχνίδια, ενώ οι "Bees" είναι 12οι με 32 βαθμούς σε 23 εξόδους.

Η Έβερτον έχει τέσσερις νίκες και δύο ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ η Μπρέντφορντ έχει πετύχει τρεις νίκες, έχει υποστεί δύο ήττες και έχει φέρει μία ισοπαλία στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Όσον αφορά τις μεταξύ τους αναμετρήσεις, η Έβερτον έχει κερδίσει οκτώ φορές, η Μπρέντφορντ έχει θριαμβεύσει σε πέντε περιπτώσεις και έχουν υπάρξει τρεις ισοπαλίες μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι "Toffees" είναι αήττητοι στα τελευταία 13 εντός έδρας παιχνίδια τους με την Μπρέντφορντ σε όλες τις διοργανώσεις, με εννέα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο συλλόγων ήταν τον Φεβρουάριο του 2013, όταν η Έβερτον κέρδισε 3-1 στο Griffin Park σε αγώνα για τον πέμπτο γύρο του FA Cup

Έβερτον - Μπρέντφορντ- Η ζωντανή μετάδοση

Καλώς ήρθατε στη ζωντανή μετάδοση του σημερινού αγώνα μεταξύ της Έβερτον και της Μπρέντφορντ. Αυτό υπόσχεται να είναι ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ δύο δυνατών ομάδων, οπότε φροντίστε να μην χάσετε ούτε λεπτό από τη δράση!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το παιχνίδι εδώ στην ιστοσελίδα μας, με ζωντανή ενημέρωση και σχολιασμό από την ομάδα των ειδικών μας. Θα έχουμε επίσης όλα τα τελευταία στατιστικά στοιχεία και αναλύσεις, ώστε να μπορείτε να παρακολουθείτε όλα όσα συμβαίνουν στο γήπεδο.

Βεβαιωθείτε ότι θα μείνετε συντονισμένοι για όλα τα τελευταία νέα από αυτόν τον συναρπαστικό αγώνα!

Έβερτον - Μπρέντφορντ- Τα σημαντικότερα στιγμιότυπα

Οι "Toffees" αντιμετώπισαν τις "Μέλισσες" στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν και ήταν μια αμφίρροπη αναμέτρηση. Η Έβερτον κυριάρχησε στην κατοχή της μπάλας, αλλά η Μπρέντφορντ δημιούργησε τις δικές της ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να έχουν καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Τελικά, η Έβερτον ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια, κερδίζοντας με 2-1 χάρη στα γκολ των Ριτσάρλισον και Γκίλφι Σίγκουρντσον.

Ήταν ένα επεισοδιακό παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες θα είναι ευχαριστημένες με τις εμφανίσεις τους. Ακολουθούν μερικά από τα σημαντικότερα στιγμιότυπα:

Ο Richarlison άνοιξε το σκορ για την Έβερτον στο πρώτο ημίχρονο με ένα ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Η Μπρέντφορντ ισοφάρισε λίγο μετά το ημίχρονο με τον Όλι Γουάτκινς, ο οποίος μετέτρεψε ένα ριμπάουντ μετά από την απόκρουση του αρχικού του σουτ.

Η Έβερτον ανέκτησε το προβάδισμα υπό αμφισβητούμενες συνθήκες, καθώς το ελεύθερο σουτ του Gylfi Sigurdsson φάνηκε να μπαίνει κατευθείαν μέσα χωρίς να ακουμπήσει άλλους παίκτες.

Η Μπρέντφορντ πίεσε για την ισοφάριση στα τελευταία στάδια, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να περάσει την άμυνα της Έβερτον, με τον τερματοφύλακα των Toffees, Τζόρνταν Πίκφορντ, να κάνει μερικές σημαντικές αποκρούσεις.

Έβερτον - Μπρέντφορντ - Το μέλλον

Έβερτον και Μπρέντφορντ θα βρεθούν αντιμέτωπες για πρώτη φορά στην Premier League αυτό το Σαββατοκύριακο. Οι "Toffees" βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην 11η θέση του πίνακα, ενώ οι "Bees" βρίσκονται στην 16η θέση.

Αυτό το παιχνίδι μπορεί να είναι κρίσιμο για τις ελπίδες και των δύο ομάδων να τερματίσουν στο πρώτο μισό του πίνακα. Η Έβερτον βρίσκεται μόλις τέσσερις βαθμούς πίσω από τη Γουλβς στη 10η θέση, ενώ η Μπρέντφορντ βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω από τη Σαουθάμπτον στη 12η θέση.

Υπόσχεται να είναι μια συναρπαστική αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων με πολύ διαφορετικό στυλ παιχνιδιού. Η Έβερτον είναι γνωστή για τη σωματική της δύναμη και την αμεσότητά της, ενώ η Μπρέντφορντ προσπαθεί να παίξει ένα πιο επεκτατικό ποδόσφαιρο.

Οι "Toffees" θα επιδιώξουν να συνεχίσουν την πρόσφατη καλή τους φόρμα απέναντι στην Μπρέντφορντ, έχοντας κερδίσει τα τρία τελευταία παιχνίδια εναντίον της σε όλες τις διοργανώσεις. Ωστόσο, όλες αυτές οι νίκες έχουν έρθει στο Goodison Park ufffd η Μπρέντφορντ δεν έχει κερδίσει ποτέ την Έβερτον εκτός έδρας.

Όσον αφορά τα νέα της ομάδας, και οι δύο προπονητές έχουν να πάρουν κάποιες αποφάσεις πριν από το παιχνίδι. Ο Μάρκο Σίλβα αναμένεται να παραμείνει με την ίδια ομάδα που νίκησε τη Γουότφορντ την περασμένη αγωνιστική, πράγμα που σημαίνει ότι οι Ριτσάρλισον και Γκίλφι Σίγκουρντσον θα ξεκινήσουν και πάλι μαζί μπροστά. Για την Μπρέντφορντ, ο Neal Maupay είναι διαθέσιμος μετά την έκτιση της τιμωρίας του και θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον Sergi Canos στην επιθετική μεσαία γραμμή

Όποιος κερδίσει αυτό το παιχνίδι θα κάνει ένα μεγάλο βήμα προς την εξασφάλιση μιας θέσης στο πρώτο μισό της βαθμολογίας ufffd θα είναι ένα σπουδαίο παιχνίδι για να το παρακολουθήσετε!

Η αναμέτρηση Έβερτον - Μπρέντφορντ είναι μια αναμέτρηση δύο ομάδων από την αγγλική Πρέμιερ Λιγκ. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου στο Goodison Park.