472 Total passes 545
387 Passes accurate 470
45'
90'

Η Tottenham Hotspur είναι μία από τις πιο δημοφιλείς ομάδες του αγγλικού ποδοσφαίρου. Είναι μια ομάδα που έχει φτάσει σε τελικούς Champions League και έχει κατακτήσει τέσσερις τίτλους Premier League. Από την άλλη πλευρά, η Crystal Palace είναι ένας σύλλογος που υπάρχει μόλις εδώ και περίπου 100 χρόνια και δεν έχει προκριθεί ποτέ στη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή διοργάνωση. Το ερώτημα είναι: ποιος θα κερδίσει αυτό το παιχνίδι

Το Crystal Palace - Tottenham είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο, 6 Ιανουαρίου. Η Κρίσταλ Πάλας έχει την ευκαιρία να κερδίσει το πρώτο παιχνίδι της στην Premier League της σεζόν.

Αυτό το βίντεο θα πρέπει να βοηθήσει

Η Κρίσταλ Πάλας θα προσπαθήσει να ανακάμψει από την απογοητευτική ήττα με 3-0 από την Τότεναμ Χότσπερ την Κυριακή, όταν θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριτζ σήμερα το απόγευμα. Τα Σπερς εν τω μεταξύ βρίσκονται εν μέσω ενός νικηφόρου σερί τεσσάρων αγώνων και θα επιδιώξουν να διατηρήσουν αυτή τη δυναμική όταν αντιμετωπίσουν τη Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ στο St James' Park αργότερα μέσα στην ημέρα. Ας δούμε ποιος θα βγει νικητής σήμερα!

Εισαγωγή: Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπέβερλι είναι η πρώτη ομάδα που θα κερδίσει την πρόκριση: Κρίσταλ Πάλας και Τότεναμ: Μια ματιά στον πρόσφατο αγώνα μεταξύ της Κρίσταλ Πάλας και της Τότεναμ

Η Κρίσταλ Πάλας και η Τότεναμ Χότσπορ συναντήθηκαν στο Selhurst Park την Κυριακή σε ένα παιχνίδι που είχε μεγάλες προεκτάσεις και για τις δύο ομάδες. Η Κρίσταλ Πάλας ήθελε να εδραιώσει τη θέση της στην πρώτη τετράδα, ενώ η Τότεναμ Χότσπορ ήλπιζε να μειώσει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να σκοράρουν. Ωστόσο, η Κρίσταλ Πάλας ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 25ο λεπτό, χάρη σε ένα εύστοχο χτύπημα του Γουίλφριντ Ζάχα. Αυτό φάνηκε να δίνει ώθηση στην Tottenham Hotspur και λίγο αργότερα ισοφάρισε με τον Dele Alli.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο σφιχτό, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο, η Crystal Palace ήταν αυτή που χτύπησε ξανά στο 78ο λεπτό, αυτή τη φορά με τον αναπληρωματικό Christian Benteke. Με αυτό τον τρόπο προηγήθηκε με 2-1 και εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς.

Η Τότεναμ Χότσπορ κατάφερε να πετύχει ένα γκολ στις καθυστερήσεις με τον Χάρι Κέιν, αλλά δεν ήταν αρκετό, καθώς η Κρίσταλ Πάλας ήταν νικήτρια με 2-1 σε ένα διασκεδαστικό παιχνίδι.

Σύνοψη αγώνα: Ανακεφαλαίωση των βασικών γεγονότων του αγώνα

Η Κρίσταλ Πάλας αντιμετώπισε σήμερα την Τότεναμ Χότσπορ σε αγώνα της Premier League, με τις δύο ομάδες να θέλουν να πάρουν σημαντικούς βαθμούς στην κούρσα για την πρώτη τετράδα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν μέσα σε 10 λεπτά με τον Wilfried Zaha, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία και πέρασε τον Hugo Lloris στην εστία των Spurs.

Η Τότεναμ αντέδρασε σωστά και ισοφάρισε μέσα σε πέντε λεπτά, με τον Χάρι Κέιν να σκοράρει από κοντά μετά από καλή δουλειά του Ντέλε Άλι. Ωστόσο, η Palace επανέφερε το προβάδισμά της λίγο αργότερα με τον Andros Townsend, ο οποίος έστειλε μια πανέμορφη προσπάθεια στην πάνω γωνία του γηπέδου έξω από την περιοχή.

Τα Spurs πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά βρέθηκαν να χάνουν 3-1 κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν ο Zaha πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι, παίρνοντας μια μακρινή μπάλα από πάνω και τελειώνοντας ψύχραιμα δίπλα από τον Lloris. Η Τότεναμ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Κέιν, αλλά ήταν πολύ λίγο και πολύ αργά, καθώς η Πάλας κράτησε τη νίκη που άξιζε.

Η απόδοση της Κρίσταλ Πάλας: Η Τότεναμ ήταν η καλύτερη ομάδα που είχε ποτέ: Ανάλυση της απόδοσης της Κρίσταλ Πάλας στον αγώνα

Η Κρίσταλ Πάλας αντιμετώπισε σήμερα την Τότεναμ Χότσπορ σε έναν πολυαναμενόμενο αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να πραγματοποιήσουν μια καλή εμφάνιση μπροστά στους φιλάθλους τους και το κατάφεραν, κερδίζοντας με 4-2.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Κρίσταλ Πάλας, η οποία προηγήθηκε μέσα στα πρώτα λεπτά με τον Γουίλφριντ Ζάχα. Τα Σπερς ισοφάρισαν αμέσως μετά, αλλά η Πάλας επανέφερε το προβάδισμά της πριν το ημίχρονο χάρη στον Άντρος Τάουνσεντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Σπερς πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν, και η Πάλας πρόσθεσε άλλα δύο γκολ για να σφραγίσει τη νίκη. Ήταν μια εντυπωσιακή εμφάνιση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είναι πλέον αήττητοι στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους.

Υπήρξαν κάποιοι που ξεχώρισαν σήμερα για την Κρίσταλ Πάλας, όπως ο Ζάχα και ο Τάουνσεντ. Και οι δύο παίκτες δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των Spurs όλο το απόγευμα και βοήθησαν καθοριστικά την ομάδα τους να φτάσει στη νίκη. ο τερματοφύλακας Vicente Guaita αξίζει επίσης τα εύσημα για τον ρόλο του στο να κρατήσει την Tottenham σε απόσταση.

Αυτή ήταν μια μεγάλη νίκη για την Κρίσταλ Πάλας και αναμφίβολα θα της δώσει αυτοπεποίθηση ενόψει του επόμενου αγώνα με την Τσέλσι.

Απόδοση της Τότεναμ: Η Τότεναμ είχε την καλύτερη επίδοση: Ανάλυση της απόδοσης της Τότεναμ στον αγώνα

Η αναμέτρηση Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ ήταν ένας αγώνας που έκανε πολλούς ανθρώπους να ενθουσιαστούν. Τα Σπερς είχαν καλή φόρμα τον τελευταίο καιρό και αντιμετώπιζαν μια ομάδα που συνήθως δυσκολεύονται να αντιμετωπίσουν. Δυστυχώς, ο αγώνας δεν πήγε ακριβώς σύμφωνα με το σχέδιο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να σκοράρουν. Ωστόσο, η Πάλας ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο με τον Άντρος Τάουνσεντ. Τα Σπερς προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν την ισοφάριση. Στη συνέχεια, η Palace διπλασίασε το προβάδισμά της με τον Wilfried Zaha, και παρόλο που ο Harry Kane μείωσε στις καθυστερήσεις, δεν ήταν αρκετό, καθώς η Crystal Palace έφυγε νικήτρια με 2-1.

Τι πήγε στραβά λοιπόν για την Τότεναμ Λοιπόν, υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορούμε να επισημάνουμε. Πρώτον, η άμυνά της δεν ήταν στα καλύτερά της. Η συνήθως σταθερή συνεργασία των Jan Vertonghen και Toby Alderweireld έδειχνε ασταθής και αρκετές φορές πιάστηκε από τις γρήγορες αντεπιθέσεις της Palace. Δεύτερον, τα Σπερς δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαν αρκετή κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι στο τελικό τρίτο. Τέλος, ούτε τα τελειώματα των φάσεων τους ήταν σπουδαία. Ο Χάρι Κέιν έχασε μερικές καλές ευκαιρίες, ενώ ο Heung-Min Son χτύπησε το δοκάρι όταν πραγματικά έπρεπε να είχε σκοράρει.

Συνολικά, ήταν μια απογοητευτική μέρα για την Τότεναμ Χότσπορ. Θα πρέπει να βελτιωθούν αν θέλουν να πάρουν κάτι από το επόμενο παιχνίδι με την Τσέλσι

Τακτική της Κρίσταλ Πάλας: Η τακτική της Τότεναμ Πάλλας: Μια ματιά στην τακτική που χρησιμοποίησε η Κρίσταλ Πάλας στον αγώνα

Η Κρίσταλ Πάλας ξεκίνησε τον αγώνα με σχηματισμό 4-2-3-1, με τους Wilfried Zaha και Andros Townsend να αγωνίζονται ως ακραίοι επιθετικοί και τον Yohan Cabaye να λειτουργεί σε πιο κεντρικό ρόλο πίσω από τον επιθετικό Christian Benteke.

Οι "αετοί" ήθελαν να χτυπήσουν τα "σπιρούνια" στην αντεπίθεση και το έκαναν με μεγάλη επιτυχία στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ζάχα να δημιουργεί κάθε είδους προβλήματα στους αμυντικούς της Τότεναμ.

Η Τσέλσι ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά η Κρίσταλ Πάλας ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Μπεντέκε.

Ο Βέλγος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα της Τσέλσι, Τιμπό Κουρτουά, και έκανε το 1-0 για την Πάλας.

Η Τσέλσι ισοφάρισε λίγο αργότερα με τον Σέζαρ Αζπιλικουέτα, αλλά η Πάλας επανέφερε το προβάδισμά της λίγο αργότερα χάρη σε ένα ακόμη γκολ του Μπεντέκε.

Το παιχνίδι έληξε 3-2 υπέρ της Κρίσταλ Πάλας, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στη σεζόν.

Η τακτική της Τότεναμ: Η τακτική της Τότεναμ είναι η εξής: Η Τότεναμ δεν έχει να κάνει με το πώς θα αντιμετωπίσει το παιχνίδι: Μια ματιά στην τακτική που χρησιμοποίησε η Τότεναμ στον αγώνα

Μετά από μια σειρά απογοητευτικών αποτελεσμάτων, η Τότεναμ χρειαζόταν μια νίκη απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας για να ξαναμπεί σε τροχιά η σεζόν της. Και το έκανε ακριβώς αυτό, με μια επιβλητική νίκη με 4-2 στο Selhurst Park.

Ποιοι ήταν λοιπόν οι βασικοί παράγοντες αυτής της νίκης Ας ρίξουμε μια ματιά στην τακτική που χρησιμοποίησε η ομάδα του Mauricio Pochettino...

1) Πίεση ψηλά στον αγωνιστικό χώρο: Από το εναρκτήριο σφύριγμα, η Τότεναμ πίεζε την Πάλας ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και δεν της άφηνε χρόνο στην μπάλα. Αυτό εμπόδισε την Πάλας να αναπτύξει δυναμική και επέτρεψε στα Σπερς να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

2) Γρήγορη, αιχμηρή πάσα: Μόλις κέρδισαν ξανά την κατοχή της μπάλας, οι Spurs προσπάθησαν να την προωθήσουν γρήγορα και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για τους Harry Kane και Heung-Min Son. Η γρήγορη πάσα έπιασε την Πάλας αρκετές φορές στα πράσα και οδήγησε σε δύο από τα γκολ της Τότεναμ.

3) Εκμετάλλευση του χώρου πίσω από την εστία: Με την άμυνα της Πάλας να είναι ψηλά, υπήρχε συχνά χώρος πίσω για να τον εκμεταλλευτεί η Τότεναμ. Αυτό είναι κάτι που το έκανε εξαιρετικά, με τους Kane και Son να βρίσκονται σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός με τον τερματοφύλακα χάρη σε κάποιες καλοχρονισμένες κούρσες

4) Δυνατή αμυντική απόδοση: Παρά το γεγονός ότι δέχτηκε δύο φορές, η άμυνα της Τότεναμ αξίζει τα εύσημα για μια σταθερή απόδοση. Περιόρισε την Πάλας σε λίγες ξεκάθαρες ευκαιρίες και έσβησε γρήγορα οποιονδήποτε κίνδυνο εμφανιζόταν. Ο Toby Alderweireld ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακός, κάνοντας πολλές κρίσιμες αναχαιτίσεις

5) Κλινικά τελειώματα: Τέλος, τα "σπιρούνια" ήταν κλινικά μπροστά στο τέρμα όταν είχαν την ευκαιρία - κάτι που έλειπε τις τελευταίες εβδομάδες. Τόσο ο Κέιν όσο και ο Σον πήραν καλά τα γκολ τους, ενώ το σουτ του Έρικ Λαμέλα στην πάνω γωνία ήταν απλά υπέροχο. Συνολικά, ήταν μια εξαιρετική ομαδική εμφάνιση από την Τότεναμ Χότσπορ, η οποία θα ελπίζει να βασιστεί σε αυτό το αποτέλεσμα, καθώς οδεύουμε προς την πολυάσχολη εορταστική περίοδο

Παίκτες-κλειδιά: Μια ματιά στους παίκτες-κλειδιά και για τις δύο ομάδες στον αγώνα

Για την Crystal Palace, παίκτες-κλειδιά ήταν ο Wilfred Zaha, ο οποίος είχε συμμετοχή και στα τρία γκολ της, καθώς και οιAndros Townsend και Jeffrey Schlupp, οι οποίοι ήταν επικίνδυνοι στις πτέρυγες. Στην άμυνα, ο Mamadou Sakho ήταν σταθερός στα μετόπισθεν και εμπόδισε την Τότεναμ να σκοράρει περισσότερες από μία φορές.

Για την Τότεναμ, ο Χάρι Κέιν ήταν και πάλι η κύρια απειλή για το γκολ της, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Ο Ντέλε Άλι έφτασε κοντά με μερικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Ο Hugo Lloris έκανε μερικές κρίσιμες αποκρούσεις στο τέρμα για να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Συμπέρασμα: Η ομάδα του Λος Άντζελες ήταν η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης: Ανακεφαλαίωση της αναμέτρησης και των βασικών σημείων συζήτησης

Την Κυριακή, η Κρίσταλ Πάλας αντιμετώπισε την Τότεναμ Χότσπορ σε ένα πολυαναμενόμενο παιχνίδι. Τα Σπερς ήταν σε καλή φόρμα τον τελευταίο καιρό, αλλά η Πάλας ήταν αποφασισμένη να τα βγάλει πέρα. Και αυτό ακριβώς έκανε, κερδίζοντας με 4-2.

Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν μερικά σπουδαία γκολ. Αλλά στο τέλος, η Πάλας ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια χάρη στα κλινικά της τελειώματα και την ισχυρή αμυντική της εμφάνιση.

Αυτή η νίκη θα δώσει τεράστια ώθηση στην αυτοπεποίθηση της Πάλας και τώρα θα προσπαθήσει να χτίσει πάνω σε αυτή την απόδοση στα επόμενα παιχνίδια της.

Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας προγραμματισμένος για το 2021. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Selhurst Park, στο Λονδίνο. Αναφορά: Κρίσταλ Πάλας εναντίον Τότεναμ 2021

.

Η Κρίσταλ Πάλας και η Τότεναμ είναι αντίπαλοι

Από την ένταξή της στην Premier League το 2014, η Crystal Palace έχει ανταγωνιστεί ισχυρότερες ομάδες από το Λονδίνο, όπως η Άρσεναλ, η Τσέλσι και η Τότεναμ Χότσπορ

.

Ποιος είναι ο μεγαλύτερος αντίπαλος της Τότεναμ

Η αντιπαλότητα μεταξύ της Τσέλσι του Δυτικού Λονδίνου και της Τότεναμ Χότσπορ του Βόρειου Λονδίνου χρονολογείται

από την πρώτη τους αναμέτρηση το 1909 και είναι γνωστή ως αντιπαλότητα Τσέλσι-Τότεναμ Χότσπορ. Έχουν διεξαχθεί λίγο περισσότερα από 160 παιχνίδια μεταξύ τους.

Ποιος ήταν ο άνθρωπος του αγώνα Σπερς - Κρίσταλ Πάλας

Ο Λούκας Μόουρα αναδείχθηκε MVP του αγώνα. Ο Μόουρα συμμετείχε μόλις σε εννέα λεπτά στο 2-2 της Τότεναμ με τη Λίβερπουλ στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της Premier League, αλλά ο Αντόνιο Κόντε αποφάσισε να τον ξεκινήσει μετά το γκολ που σημείωσε στη νίκη στο Carabao Cup

επί της Γουέστ Χαμ και ο Μόουρα ανταπέδωσε κανονικά την εμπιστοσύνη του προπονητή του.

Είναι ο αγώνας Σπερς - Κρίσταλ Πάλας στο BT Sport

Η αναμέτρηση της Boxing Day για την Premier League

μεταξύ μας και της Crystal Palace θα μεταδοθεί πλέον ζωντανά από το BT Sport. Η ώρα έναρξης στο γήπεδο της Τότεναμ Χότσπορ παραμένει στις 3 μ.μ.

Ποια είναι η πιο έντονη αντιπαλότητα στο αγγλικό ποδόσφαιρο

1. Το βορειοδυτικό ντέρμπι (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ) Οι δύο πιο επιτυχημένες ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ περιλαμβάνονται στην κορυφή της λίστας μας με τις ισχυρότερες αντιπαλότητες στο αγγλικό ποδόσφαιρο. Εδώ και πολλά χρόνια, η Μαν Γιουνάιτεντ και η Λίβερπουλ

έχουν μια σκληρή αντιπαλότητα.

Είναι τα Σπερς μεγαλύτερα από την Άρσεναλ

Ωστόσο, πριν από πέντε χρόνια, ήταν αδύνατο να αμφισβητηθεί η ιδιότητα της Άρσεναλ ως μεγαλύτερης

ομάδας. Όταν η ομάδα βρέθηκε για τελευταία φορά στην πρώτη τετράδα, το 2016, τα έσοδά της ήταν 391,1 εκατομμύρια λίρες έναντι 233 εκατομμυρίων λιρών για τα Σπερς, μια διαφορά 67,5%.

Ποιο είναι το μεγαλύτερο ντέρμπι στο Λονδίνο

Η αναμέτρηση των Ντόκερς Ένα από τα μεγαλύτερα και δυσκολότερα λονδρέζικα ντέρμπι στο αγγλικό ποδόσφαιρο είναι μεταξύ της Μίλγουολ και της Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ

. Το ποδόσφαιρο είναι κάτι περισσότερο από ένα απλό παιχνίδι για τους οπαδούς αυτών των ομάδων.

Ακυρώθηκε ο αγώνας Σπερς - Κρίσταλ Πάλας

Παρά το κρούσμα COVID-19 στην φιλοξενούμενη ομάδα, το παιχνίδι Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας θα διεξαχθεί - The Athletic

.

Παίζει η Τότεναμ την ημέρα του μποξινγκ

Η Τότεναμ θα παίξει εντός έδρας με τη Λιντς στις 12 Νοεμβρίου στο προτελευταίο της παιχνίδι πριν διακοπεί η σεζόν για το χειμερινό Παγκόσμιο Κύπελλο

στο Κατάρ. Στη συνέχεια, τα Σπερς θα παίξουν στην Μπρέντφορντ την Boxing Day για να συνεχίσουν τις υποχρεώσεις τους στην Premier League.

Θα μεταδοθεί στην τηλεόραση η αναμέτρηση Σπερς - Κρίσταλ Πάλας

Η ζωντανή μετάδοση του αγώνα Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας θα γίνει από το BT Sport

.

Πού μπορώ να παρακολουθήσω τα Σπερς απόψε

Οι αγώνες της Premier League για τα Σπερς θα μεταδοθούν από το Sky Sports, το BT Sport και το Amazon Prime. Οι αγώνες του FA Cup θα μεταδοθούν από το BBC και το ITV, οι αγώνες του Carabao Cup θα μεταδοθούν από το Sky Sports και οι αγώνες του Champions League