377 Total passes 750
313 Passes accurate 676
45'
90'

Στην πρώτη αγωνιστική της Premier League, η Μπόρνμουθ φιλοξένησε τη Μάντσεστερ Σίτι. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 2-1 στο δεύτερο παιχνίδι.

Ο αγώνας Μπόρνμουθ - Μαν Γιουνάιτεντ είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου στο Vitality Stadium στο Μπόρνμουθ. Η αναμέτρηση ξεκινά στις 16:30 μ.μ. BST και μπορείτε να την παρακολουθήσετε διαδικτυακά μέσω του Sky Sports.

Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μου, το οποίο θα καλύπτει τον επερχόμενο αγώνα μεταξύ της Μπόρνμουθ και της Μάντσεστερ Σίτι. Ο αγώνας αυτός είναι πολύ σημαντικός, καθώς αποτελεί την τελευταία ευκαιρία και για τις δύο ομάδες να εξασφαλίσουν μια θέση στα πλέι οφ της Premier League. Πιστεύω ότι η Μπόρνμουθ έχει υπεραρκετή ποιότητα για να πετύχει μια νίκη με ανατροπή επί της Μάντσεστερ Σίτι, αλλά θα πρέπει να δούμε πώς θα αποδώσει στο γήπεδο. Σε κάθε περίπτωση, ο αγώνας θα είναι σίγουρα συναρπαστικός και ανυπομονώ να δω ποιος θα βγει νικητής!

Το αγωνιστικό πλάνο της Μπόρνμουθ

Το αγωνιστικό πλάνο της Μπόρνμουθ είναι να προσπαθήσει να εξουδετερώσει την επιθετική δεινότητα της Μάντσεστερ Σίτι με το να καθίσει πίσω και να απορροφήσει την πίεση. Οι "βυσσινί" θα επιδιώξουν να χτυπήσουν τη Σίτι στην αντεπίθεση και θα ελπίζουν να εκμεταλλευτούν τυχόν κενά συγκέντρωσης των γηπεδούχων

Η Μπόρνμουθ θα πρέπει να είναι πειθαρχημένη στο αμυντικό της σχήμα και να μην αφήσει πολύ χώρο στους ταλαντούχους επιθετικούς της Σίτι. Αν το καταφέρει αυτό, τότε έχει πιθανότητες να προκαλέσει ανατροπή στο στάδιο Etihad.

Πώς η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τον έλεγχο του αγώνα

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν σε κυρίαρχη φόρμα καθώς επικράτησε με 4-0 της Μπόρνμουθ στο στάδιο "Έτιχαντ"

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε νωρίς προβάδισμα με τον Σέρχιο Αγουέρο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, με τους Κέβιν Ντε Μπρούινε, Γκάμπριελ Ζέσους και Ραχίμ Στέρλινγκ να βρίσκονται επίσης στο φύλλο αγώνα

Ήταν μια ολοκληρωμένη εμφάνιση από τη Σίτι, η οποία πλέον απέχει οκτώ βαθμούς από την κορυφή του πίνακα της Premier League

Η Μπόρνμουθ, εν τω μεταξύ, παραμένει στην τελευταία τριάδα και θα ανησυχεί για τις πιθανότητες επιβίωσής της.

Οι πιθανότητες της Μπόρνμουθ να πάρει αποτέλεσμα

Φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να μπορέσει η Μπόρνμουθ να πάρει κάτι από το παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Σίτι. Η Σίτι βρίσκεται σε συγκλονιστική φόρμα το τελευταίο διάστημα, κερδίζοντας τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της με συνολικό σκορ 16-1. Επίσης, σε τρία από αυτά τα παιχνίδια έχει κρατήσει καθαρό φύλλο αγώνα

Η μόνη ελπίδα της Μπόρνμουθ είναι να βρει με κάποιον τρόπο τρόπο να περιορίσει την επίθεση της Σίτι και στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί τις όποιες ευκαιρίες της παρουσιαστούν. Ωστόσο, δεδομένης της φόρμας στην οποία βρίσκεται η Σίτι, αυτό μοιάζει δύσκολο εγχείρημα για την Μπόρνμουθ.

Ο αντίκτυπος του αποτελέσματος στην κούρσα του τίτλου

Με τη νίκη της, η Μάντσεστερ Σίτι πλησίασε τη Λίβερπουλ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ σε απόσταση δύο βαθμών. Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η κούρσα του τίτλου είναι πλέον ορθάνοιχτη, με μόλις τέσσερα παιχνίδια να απομένουν για κάθε ομάδα

Η Σίτι ξεκίνησε δυναμικά κόντρα στην Μπόρνμουθ, με τον Σέρχιο Αγουέρο να σκοράρει δύο φορές στα πρώτα 15 λεπτά. Στη συνέχεια, ο Αργεντινός επιθετικός ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, πριν ο Raheem Sterling ολοκληρώσει το σκορ στις καθυστερήσεις

Η νίκη ήταν η έβδομη συνεχόμενη της Σίτι σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ έχει πλέον κερδίσει τα 28 από τα τελευταία 29 παιχνίδια της. Θα είναι σίγουρη ότι θα πιάσει τη Λίβερπουλ τις τελευταίες εβδομάδες της σεζόν, ειδικά καθώς έχει ακόμα ένα παιχνίδι στο χέρι.

Πώς η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να εκμεταλλευτεί την καλή της φόρμα

Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται σε ανοδική πορεία, κερδίζοντας τα τελευταία έξι παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις. Στην Πρέμιερ Λιγκ, κέρδισε την Μπόρνμουθ (4-0), την Άστον Βίλα (2-1) και την Μπέρνλι (3-0) τις τελευταίες εβδομάδες και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του πίνακα. Πρόσφατα νίκησε επίσης τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Τσάμπιονς Λιγκ, εδραιώνοντας την ιδιότητά της ως μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη

Πώς μπορεί λοιπόν η Μάντσεστερ Σίτι να εκμεταλλευτεί την καλή της φόρμα Πρώτα απ' όλα, πρέπει να συνεχίσει να κερδίζει παιχνίδια. Αυτό όχι μόνο θα διατηρήσει τη θέση της κοντά στην κορυφή του πίνακα της Premier League, αλλά θα της δώσει και αυτοπεποίθηση ενόψει των μελλοντικών αγώνων με δύσκολους αντιπάλους. Επιπλέον, η Σίτι θα πρέπει να προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την πρόσφατη επιτυχία της, υπογράφοντας νέους παίκτες κατά τη διάρκεια της μεταγραφικής περιόδου του Ιανουαρίου. Φέρνοντας νέα ταλέντα, όχι μόνο θα βελτιώσει το βάθος της ομάδας της, αλλά και θα αυξήσει τον ανταγωνισμό για τις θέσεις στο αρχικό σχήμα, κάτι που πάντα βγάζει τον καλύτερο εαυτό μιας ομάδας. Τέλος, η Μάντσεστερ Σίτι θα πρέπει να χρησιμοποιήσει την καλή της φόρμα ως κίνητρο για να πιέσει ακόμη περισσότερο τον εαυτό της και να στοχεύσει σε ακόμη μεγαλύτερα ύψη αυτή τη σεζόν. Με τόσες πολλές δυνατότητες μέσα σε αυτή την ομάδα, κανείς δεν ξέρει πόσο μακριά μπορεί να φτάσει αν συνεχίσει να παίζει σε τόσο υψηλό επίπεδο.

Τι πρέπει να κάνει η Μπόρνμουθ για να βελτιώσει τις πιθανότητές της να πάρει αποτέλεσμα

Η Μπόρνμουθ πρέπει να βελτιώσει τις πιθανότητές της να πάρει αποτέλεσμα παίζοντας καλύτερα αμυντικά. Πρέπει επίσης να δημιουργήσει περισσότερες ευκαιρίες στην επίθεση και να πετύχει περισσότερα γκολ.

Οι παίκτες-κλειδιά και για τις δύο ομάδες

Για τη Μάντσεστερ Σίτι, ο Σέρχιο Αγουέρο είναι πάντα παίκτης-κλειδί. Σκόραρε το πρώτο γκολ εναντίον της Μπόρνμουθ, ενώ είχε συμμετοχή και στο δεύτερο. Ο Κέβιν Ντε Μπρούιν είναι άλλος ένας παίκτης-κλειδί- έβαλε το πρώτο γκολ με μια τέλεια σέντρα. Ο Νταβίντ Σίλβα είναι επίσης σημαντικός- υπαγόρευσε τον ρυθμό του παιχνιδιού και στάθηκε άτυχος που δεν σκόραρε ο ίδιος

Για την Μπόρνμουθ, ο καλύτερος παίκτης της ήταν ίσως ο Τζούνιορ Στάνισλας. Πέτυχε το μοναδικό γκολ με ένα εύστοχο ελεύθερο λάκτισμα. Ο Ράιαν Φρέιζερ έκανε επίσης καλή εμφάνιση- έτρεχε συνεχώς στην αριστερή πλευρά και δημιουργούσε ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του.

Οι διαιτητές του αγώνα

Οι διαιτητές του αγώνα Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ ήταν ο Κέβιν Φρεντ ως διαιτητής, με βοηθούς τους Σάιμον Μπεκ και Κωνσταντίνο Χατζηδάκη. Ο Michael Oliver ήταν ο τέταρτος διαιτητής.

" είναι ένας αγώνας που θα διεξαχθεί την 1η Δεκεμβρίου 2016. Οι δύο ομάδες είναι η Μάντσεστερ Σίτι και η Μπόρνμουθ.