281 Total passes 413
211 Passes accurate 344
45'
90'

Η Άστον Βίλα βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά έχει ένα παιχνίδι στο χέρι από την Μπράιτον. Χρειάζεται νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία και η Μπράιτον θα επιδιώξει μόνο τρεις βαθμούς.

Τα προγνωστικά του αγώνα Άστον Βίλα - Μπράιτον είναι ένας αγώνας που θα διεξαχθεί το Σάββατο, 2 Δεκεμβρίου. Οι ομάδες βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη μέση του βαθμολογικού πίνακα και είναι πολύ πιθανό το ματς να λήξει ισόπαλο.

Καλώς ήρθατε στο blog μου όπου θα συζητήσω για τον επερχόμενο αγώνα Άστον Βίλα - Μπράιτον! Ως οπαδός της Βίλα, ανυπομονώ να δω αν θα μπορέσουμε επιτέλους να βάλουμε τέλος στη μακρά κακοτυχία μας απέναντι στους Γλάρους. Εν τω μεταξύ, ως οπαδός της Μπράιτον, ελπίζω σε μια ακόμη καλή εμφάνιση και μερικούς ακόμη βαθμούς στο ταμπλό. Ας ελπίσουμε ότι αυτός ο αγώνας θα προσφέρει την πολυπόθητη ψυχαγωγία σε όλους εμάς τους ποδοσφαιρόφιλους εκεί έξω. Ας ελπίσουμε για το καλύτερο!

Εισαγωγή

Η Aston Villa και η Brighton & Hove Albion θα βρεθούν αντιμέτωπες σε αγώνα της Premier League το απόγευμα του Σαββάτου. Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που αυτές οι δύο ομάδες συναντώνται στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου από το 1982. Η Άστον Βίλα είναι αυτή τη στιγμή 13η στον πίνακα της Premier League με 30 βαθμούς σε 27 αγώνες, ενώ η Μπράιτον είναι 14η με 28 βαθμούς σε 26 αγώνες.

Head-to-Head

Η Aston Villa και η Brighton & Hove Albion έχουν παίξει μεταξύ τους συνολικά τέσσερις φορές από τότε που αμφότερες ανέβηκαν στην Premier League τη σεζόν 2016/17. Η Άστον Βίλα έχει κερδίσει δύο από αυτά τα παιχνίδια, το ένα εντός και το άλλο εκτός έδρας, ενώ η Μπράιτον έχει καταφέρει να κερδίσει μόνο ένα - επίσης εκτός έδρας. Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν μόλις τον περασμένο μήνα, όταν η Aston Villa ήταν νικήτρια με 2-1 στο The American Express Community Stadium χάρη στα γκολ των John McGinn και Jack Grealish.

Κοιτάζοντας το συνολικό τους ρεκόρ μεταξύ τους, είναι δίκαιο να πούμε ότι η Aston Villa έχει τα καλύτερα αποτελέσματα - έχει κερδίσει επτά φορές έναντι τριών της Brighton, με έξι από αυτές τις νίκες να έρχονται στο πρωτάθλημα και μία στο Κύπελλο Αγγλίας. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι τρεις από τις νίκες της Μπράιτον έχουν έρθει σε διοργανώσεις κυπέλλου, οπότε θα προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει αυτό ως κίνητρο για να πάει σε αυτό το παιχνίδι.

Αξίζει επίσης να αναφέρουμε ότι αυτές οι δύο ομάδες δεν είναι άγνωστες στα κλειστά παιχνίδια - οι τέσσερις από τις επτά συναντήσεις τους έχουν κριθεί με ένα γκολ, οπότε μπορεί να μας περιμένει άλλη μια αμφίρροπη αναμέτρηση το μεσημέρι του Σαββάτου.

Τελευταίος αγώνας

Ο τελευταίος αγώνας μεταξύ αυτών των δύο ομάδων ήταν αμφίρροπος, με την Aston Villa να επικρατεί της Brighton με σκορ 1-0. Ήταν μια δύσκολη νίκη για τη Βίλα, η οποία χρειάστηκε να αποσπάσει το αποτέλεσμα απέναντι σε μια αποφασιστική Μπράιτον. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο John McGinn με κεφαλιά από κοντινή απόσταση μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να κερδίσουν το ματς στις τελευταίες στιγμές, αλλά η Βίλα ήταν αυτή που άντεξε και πήρε τους τρεις βαθμούς.

αγώνας 2022

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την περίοδο 2022. Αυτή θα είναι η πρώτη τους συνάντηση μετά την άνοδο της Μπράιτον στην Premier League

Άστον Βίλα - Μπράιτον

Μπράιτον: Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί συνολικά τέσσερις φορές, με την Aston Villa να κερδίζει δύο φορές και την Μπράιτον μία φορά. Η πιο πρόσφατη συνάντηση ήταν τη σεζόν 2017-18, όταν η Μπράιτον κέρδισε 2-1 στην έδρα της

Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί συνολικά 48 φορές, με την Άστον Βίλα να έχει κερδίσει 20 και τη Σαουθάμπτον 18. Η πιο πρόσφατη συνάντηση έγινε τη σεζόν 2016-17, όταν η Σαουθάμπτον επικράτησε με 1-0 στην έδρα της.

Κάλυψη από το ESPN

Άστον Βίλα - Μπράιτον h2h: Aston Villa και Brighton έχουν συναντηθεί συνολικά 12 φορές, με την Aston Villa να έχει κερδίσει 5 παιχνίδια, την Brighton να έχει κερδίσει 3 παιχνίδια και 4 παιχνίδια να έχουν λήξει ισόπαλα. Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο συλλόγων έγινε την 1η Ιανουαρίου 2020, όταν η Aston Villa κέρδισε 2-1 στην έδρα της

Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον: Το βράδυ της Τρίτης, η ανεβασμένη Σαουθάμπτον θα ταξιδέψει για να αντιμετωπίσει μια εκτός κλίματος Άστον Βίλα που παλεύει για φόρμα και αυτοπεποίθηση. Οι γηπεδούχοι έχουν χάσει τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος ufffd ένα σερί που τους έχει οδηγήσει στην 14η θέση του πίνακα ufffd ενώ η Σαουθάμπτον έχει κερδίσει έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της και έχει ανέβει στην τρίτη θέση

Άστον Βίλα - Μπράιτον τελευταίος αγώνας: Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν την 1η Ιανουαρίου 2020, όταν η Aston Villa ήταν νικήτρια με 2-1 στην έδρα της. Ο Anwar El Ghazi άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μετά από μόλις 10 λεπτά, πριν ο Neal Maupay ισοφαρίσει για την Brighton λίγο πριν το ημίχρονο. Ωστόσο, ο El Ghazi ήταν αυτός που θα αποδεικνυόταν νικητής του αγώνα, καθώς πέτυχε το δεύτερο του τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο για να δώσει στην Aston Villa τους τρεις βαθμούς

Μπράιτον - Άστον Βίλα 2022: Το 2022, αυτές οι δύο ομάδες θα συναντηθούν δύο φορές στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς θα προσπαθήσουν να εξασφαλίσουν μια θέση στο πρώτο μισό του πίνακα. Και οι δύο ομάδες θα ελπίζουν ότι μέχρι τότε θα έχουν ενισχύσει αρκετά τις ομάδες τους ώστε να διεκδικήσουν μια θέση στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν

Μπράιτον - Άστον Βίλα ESPN: Αυτό το παιχνίδι θα μεταδοθεί ζωντανά από το ESPN+ στις Ηνωμένες Πολιτείες, καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούν να πάρουν πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά τους για επιβίωση στην Premier League αυτή τη σεζόν.

Η φόρμα της Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα πετάει αυτή τη στιγμή ψηλά στην Πρέμιερ Λιγκ, καταλαμβάνοντας την 4η θέση με 49 βαθμούς σε 27 αγώνες. Έχει χάσει μόνο 3 φορές σε όλη τη σεζόν και είναι αήττητη στις τελευταίες 9 εξόδους της στο πρωτάθλημα. Η πρόσφατη φόρμα της είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, κερδίζοντας τα 7 από τα 8 τελευταία παιχνίδια της

Η αντίπαλός της Brighton & Hove Albion βρίσκεται επίσης σε καλή κατάσταση, καθώς είναι 11η στον πίνακα με 39 βαθμούς σε 28 παιχνίδια. Και αυτή έχει χάσει μόνο 3 φορές στα 9 τελευταία παιχνίδια της και είναι αήττητη στα 5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της

Έτσι, στα χαρτιά τουλάχιστον, φαίνεται ότι θα είναι ένα αμφίρροπο παιχνίδι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων. Ωστόσο, η Aston Villa έχει το πλεονέκτημα όσον αφορά τις πρόσφατες συναντήσεις μεταξύ των δύο ομάδων. Έχουν κερδίσει 3 από τις τελευταίες 4 αναμετρήσεις, συμπεριλαμβανομένης της νίκης με 2-1 στο The Hawthorns τον Δεκέμβριο

Η Μπράιτον θα επιδιώξει αναμφίβολα να πάρει εκδίκηση για εκείνη την ήττα εδώ, αλλά θα πρέπει να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αν θέλει να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα της Άστον Βίλα που δείχνει ικανή να προκριθεί στην Ευρώπη φέτος.

Μορφή της Μπράιτον

Το τελευταίο παιχνίδι της Aston Villa ήταν η νίκη με 1-0 επί της Brighton & Hove Albion. Το παιχνίδι διεξήχθη το Σάββατο, 8 Μαΐου 2021

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και καμία από τις δύο πλευρές δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να ξεφύγει από το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, η Aston Villa βρέθηκε με χρυσή ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Jack Grealish ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον τερματοφύλακα της Brighton Mat Ryan

Ο Grealish ανέβηκε για να εκτελέσει το πέναλτι και δεν έκανε λάθος, στέλνοντας τον Ryan σε λάθος δρόμο και πλασάροντας στο σπίτι του έδωσε στην Aston Villa το προβάδισμα με 1-0

Η Μπράιτον πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να περάσει την άμυνα της Άστον Βίλα και τον τερματοφύλακα Εμιλιάνο Μαρτίνεζ, ο οποίος έκανε άλλο ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Στο τέλος, η Άστον Βίλα άντεξε και κέρδισε με 1-0 και ανέβηκε στην έκτη θέση του πίνακα της Premier League

Αυτή η νίκη θα δώσει αυτοπεποίθηση στην Άστον Βίλα ενόψει των δύο τελευταίων αγώνων της σεζόν, καθώς προσπαθεί να εξασφαλίσει μια ευρωπαϊκή θέση για την επόμενη σεζόν. Όσο για την Μπράιτον, θα είναι απογοητευμένη που δεν πήρε τίποτα από αυτό το παιχνίδι, αλλά μπορεί να παρηγορηθεί από το γεγονός ότι εξακολουθεί να βρίσκεται πολύ μακριά από τη ζώνη υποβιβασμού.

Συμπέρασμα

Η Aston Villa και η Brighton & Hove Albion έχουν συναντηθεί συνολικά 24 φορές, με την Aston Villa να έχει κερδίσει 11 παιχνίδια και την Brighton & Hove Albion 8 παιχνίδια. Έχουν σημειωθεί 5 ισοπαλίες μεταξύ τους.

Η πιο πρόσφατη συνάντηση μεταξύ των δύο συλλόγων έγινε στις 3 Ιανουαρίου 2021, σε έναν αγώνα FA Cup, τον οποίο κέρδισε η Aston Villa με 2-1

Κοιτάζοντας το ρεκόρ των μεταξύ τους αναμετρήσεων, μπορούμε να πούμε ότι η Aston Villa έχει το πάνω χέρι έναντι της Brighton & Hove Albion. Ωστόσο, με τις δύο ομάδες να έχουν πραγματοποιήσει δυνατές εμφανίσεις τα τελευταία χρόνια, ο καθένας μπορεί να μαντέψει ποιος θα βγει νικητής στην επόμενη συνάντησή τους.

" είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Aston Villa και της Brighton. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 10 Αυγούστου στο Amex Stadium στο Μπράιτον.

Ποιο είναι το σκορ μεταξύ της Μπράιτον και της Άστον Βίλα

2-0 Aston Villa

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται η αναμέτρηση Μπράιτον - Άστον Βίλα

Ο αγώνας θα είναι προσβάσιμος στους Αμερικανούς θεατές στο Peacock. Ο αγώνας είναι διαθέσιμος για live streaming στο DAZN για το καναδικό κοινό. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από το Star Sports Select HD και το Disney+ Hotstar για τους Ινδούς

φιλάθλους.

Ποια είναι η μεγαλύτερη ήττα της Άστον Βίλα

Μεγαλύτερες ήττες#ΗμερομηνίαΑποτέλεσμα1.8:02.7:037:04.7:11 επιπλέον σειρά

Ποιος είναι ο μεγαλύτερος αντίπαλος της Άστον Βίλα

ΗΜπέρμιγχαμ Σίτι είναι ο βασικός αντίπαλος της Άστον Βίλα και οι αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων αναφέρονται ως ντέρμπι της δεύτερης πόλης. Αλλά ιστορικά, η Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον

ήταν μάλλον ο μεγαλύτερος αντίπαλος της Βίλα, όπως φάνηκε σε δημοσκόπηση οπαδών το 2003.

Δίνεται σήμερα στην τηλεόραση το παιχνίδι Άστον Βίλα - Μπράιτον

Άστον Βίλα - Μπράιτον: Θα προβληθεί στην τηλεόραση Όχι. Ο αγώνας Μπράιτον - Βίλα

δεν θα προβληθεί ζωντανά από την τηλεόραση στο Ηνωμένο Βασίλειο λόγω του μπλακ άουτ που ισχύει για τις ποδοσφαιρικές διοργανώσεις στις 3 μ.μ.

Γιατί δεν έχει ξεκινήσει η αναμέτρηση Μπράιτον - Άστον Βίλα

Ο αγώνας Aston Villa - Brighton & Hove Albion Premier

League στο Amex Stadium αναβλήθηκε λόγω της καθυστέρησης του λεωφορείου της φιλοξενούμενης ομάδας στην κίνηση. Αρχικά είχε προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις 15:00, ο αγώνας θα ξεκινήσει τώρα στις 15:30.

Το παιχνίδι της Μπράιτον προβάλλεται στο BT Sport

BTv Μπράιτον Τα παιχνίδια της Premier League της Μπράιτον θα μεταδίδονται από το Sky Sports, το BT Sport και το Amazon

Prime. Οι αγώνες του FA Cup θα μεταδίδονται από το BBC και το ITV, ενώ οι αγώνες του Carabao Cup θα μεταδίδονται από το Sky Sports.

Ποια είναι η μεγαλύτερη απώλεια της Λίβερπουλ

Ήττες. Ρεκόρ απώλειας: 1-9 στις 11 Δεκεμβρίου 1954, εναντίον της Birmingham City στη δεύτερη κατηγορία

Ποιος έχει κερδίσει τις περισσότερες φορές το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ

Είναι εκπληκτικό ότι οι Κόκκινοι Διάβολοι έχουν κατακτήσει το στέμμα του πρωταθλήματος 13 φορές, δηλαδή πάνω από δύο φορές πιο συχνά από την αμέσως επόμενη ομάδα. Κατά σύμπτωση, η αντίπαλος της Γιουνάιτεντ, η Μάντσεστερ Σίτι

, η οποία έχει κατακτήσει έξι πρωταθλήματα, βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη δεύτερη θέση (όλα από το 2011-12)

Πόσες φορές έχει νικήσει η Άστον Βίλα τη Λίβερπουλ

ΗΆστον Βίλα είναι η ομάδα από την οποία η Λίβερπουλ χάνει πιο συχνά στο πρωτάθλημα: σε 188 αγώνες, ο σύλλογος του Άνφιλντ

την έχει νικήσει 92 φορές.

Ποιοι είναι οι αντίπαλοι της Morecambe FC

Η ποδοσφαιρική ομάδα Morecambe Football Club τηςFootball League Two, που μερικές φορές είναι γνωστή ως "Shrimps", "Red and white

Army" ή "Seasiders", είναι μία από τις ομάδες της κατηγορίας. Η Bradford City, η Fleetwood Town και η Accrington Stanley είναι οι κύριοι αντίπαλοι του συλλόγου στη FIFA.