447 Total passes 428
397 Passes accurate 376
45'
90'

Η Άρσεναλ έχει την ευκαιρία να κατακτήσει την Premier League αν κερδίσει το Σάββατο εντός έδρας τη Γουλβς. Οι "κανονιέρηδες" βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση με δύο βαθμούς διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει ένα παιχνίδι στο χέρι.

Η Άρσεναλ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση της Premier League και αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Γουλβς. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί το Σάββατο 19 Ιανουαρίου.

Το μεγάλο παιχνίδι της ημέρας είναι το Άρσεναλ - Γουλβς. Με τόσα πολλά να διακυβεύονται, ανυπομονούμε να δούμε ποιος θα βγει νικητής. Ακολουθούν πέντε πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για αυτή την αναμέτρηση

1) Η Άρσεναλ έχει ισχυρό ρεκόρ απέναντι στη Γουλβς. Έχει κερδίσει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων, με τη μοναδική της ήττα να έρχεται τη σεζόν 2012/13

2) Οι "κανονιέρηδες" διαθέτουν ορισμένους παίκτες με πολύ υψηλή αξιολόγηση, ειδικά στην επίθεση. Ο Αλέξις Σάντσες έχει ήδη πετύχει 20 γκολ τη φετινή σεζόν και ο Μεσούτ Οζίλ δεν απέχει πολύ με 16 ασίστ. Ο Olivier Giroud συνεισφέρει επίσης πολλά, έχοντας σκοράρει 13 γκολ και δίνοντας έξι ασίστ μέχρι στιγμής στη φετινή σεζόν

3) Ωστόσο, δεν είναι όλα θετικά για την Άρσεναλ, καθώς έχει επίσης την τάση να διαρρέει γκολ (έχει δεχτεί 39 σε 26 αγώνες). Τούτου λεχθέντος, εξακολουθεί να είναι μία από τις πιο επικίνδυνες ομάδες στην Ευρώπη και θα πρέπει να θεωρείται φαβορί απέναντι στη Γουλβς

4) Από την άλλη πλευρά, η Γουλβς είναι ασταθής φέτος και δεν έχει αποδώσει πάντα όταν έχει μεγαλύτερη σημασία. Δεν έχει κερδίσει ακόμα ένα παιχνίδι που να έχει ξεπεράσει τα 60 λεπτά και η άμυνά της είναι στην καλύτερη περίπτωση ασταθής (έχει δεχτεί 49 γκολ σε 26 αγώνες). Αλλά με τις νέες υπογραφές Nuno Espirito Santo και Ivan Perisic που προστέθηκαν πρόσφατα στην ομάδα, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί το απόγευμα του Σαββάτου

5) Ό,τι κι αν συμβεί - ανυπομονούμε να το μάθουμε!

Άρσεναλ - Γουλβς: Ο αγώνας

Ήταν ένας αγώνας που είχε τα πάντα - γκολ, σπουδαίες αποκρούσεις, συναρπαστικό επιθετικό παιχνίδι και ακόμη και μια κόκκινη κάρτα. Στο τέλος, η Άρσεναλ βγήκε νικήτρια, επικρατώντας με 3-1 της Γουλβς στο Emirates.

Ήταν ένα λαμπρό ξεκίνημα από την Άρσεναλ, με τον Pierre-Emerick Aubameyang να δείχνει επικίνδυνος από νωρίς. Στο 10ο λεπτό του ακυρώθηκε γκολ για οφσάιντ, αλλά το επανόρθωσε αμέσως μετά, πιάνοντας την πάσα του Αλεξάντρ Λακαζέτ και τελειώνοντας με ηρεμία δίπλα από τον Ρουί Πατρίσιο στην εστία της Γουλβς.

Η Γουλβς αντέδρασε καλά στο γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και άρχισε να δημιουργεί τις δικές της ευκαιρίες. Ήταν άτυχοι που δεν ισοφάρισαν στο 25ο λεπτό, όταν το σουτ του Diogo Jota απομακρύνθηκε από τον Shkodran Mustafi και χτύπησε στο δοκάρι.

Λίγο πριν το ημίχρονο, η Άρσεναλ διπλασίασε το προβάδισμά της με τον Λακαζέτ. Ο Γάλλος έδειξε σπουδαία κίνηση στα πόδια για να ξεφύγει από τον μάρκετ του, πριν σουτάρει χαμηλά στη γωνία, περνώντας τον Patricio.

Η Γουλβς μείωσε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με τον Jota και πάλι. Αυτή τη φορά η προσπάθειά του βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μέσω των γαντιών του Bernd Leno μετά από μια μικρή εκτροπή από τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Το παιχνίδι όσο περνούσε γινόταν πιο θερμό και τα πνεύματα άναψαν στις καθυστερήσεις, όταν ο Matt Doherty της Γουλβς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα άσχημο μαρκάρισμα στον Sead Kolasinac. Παρά το γεγονός ότι έμεινε με 10 παίκτες, η Γουλβς παραλίγο να πετύχει την ισοφάριση ακριβώς στο τέλος, αλλά το σουτ του Adama Traore πέρασε λίγο έξω από την εστία του Leno.

Άρσεναλ - Γουλβς: Οι παίκτες

Ο αγώνας Άρσεναλ - Γουλβς ήταν γεμάτος από σπουδαίους παίκτες και από τις δύο πλευρές. Για την Άρσεναλ ξεχώρισαν οι Αλεξάντρ Λακαζέτ και Νικολά Πέπε, ενώ για τη Γουλβς εντυπωσίασαν οι Ραούλ Χιμένεθ και Αντάμα Τραορέ. Ωστόσο, ήταν ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ, Bernd Leno, που έκλεψε πραγματικά την παράσταση με την απόκρουση του αγώνα στις τελευταίες στιγμές.

Άρσεναλ - Γουλβς: Οπαδοί

Οι οπαδοί της Άρσεναλ ήταν σε μεγάλα κέφια καθώς η ομάδα τους αντιμετώπισε σήμερα τη Γουλβς. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να έχουν καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ωστόσο, η Άρσεναλ ήταν αυτή που τελικά επικράτησε, κερδίζοντας με 2-1.

Μετά το παιχνίδι, οι οπαδοί της Άρσεναλ έσπευσαν να επαινέσουν την ομάδα τους για τη νίκη. Ήταν επίσης γεμάτοι επαίνους για τον προπονητή Αρσέν Βενγκέρ, ο οποίος έχει δεχτεί πυρά πρόσφατα. Η νίκη θα δώσει αναμφίβολα ώθηση στον Βενγκέρ και την ομάδα του, καθώς θέλουν να τελειώσουν δυνατά τη σεζόν.

Άρσεναλ - Γουλβς: Μ.Μ.Ε

Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης έχουν ασχοληθεί με τον πρόσφατο αγώνα της Άρσεναλ με τη Γουλβς. Εδώ είναι μερικά από τα πράγματα που λένε

"Ο αγώνας της Άρσεναλ με τη Γουλβς ήταν ένας πολύ διασκεδαστικός αγώνας"

"Η Άρσεναλ έδειχνε καλή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε"

"Η Γουλβς ήταν η καλύτερη ομάδα της ημέρας και άξιζε τη νίκη"

Άρσεναλ - Γουλβς: Οι διαιτητές

Δεν είναι μυστικό ότι η Άρσεναλ και η Γουλβς είχαν μια λίγο ταραχώδη σχέση όλα αυτά τα χρόνια. Από τους καβγάδες στο γήπεδο μέχρι τις αποβολές παικτών, δεν υπάρχει χαμένη αγάπη μεταξύ αυτών των δύο ομάδων. Έτσι, όταν συναντηθούν ξανά στο γήπεδο, μπορείτε να στοιχηματίσετε ότι οι διαιτητές θα εξετάσουν προσεκτικά όλα όσα συμβαίνουν.

Στο σημερινό παιχνίδι, είδαμε αρκετή φυσική ένταση και από τις δύο πλευρές, με κάποιες έντονες ανταλλαγές μεταξύ των παικτών. Οι διαιτητές επενέβησαν γρήγορα και εκτόνωσαν κάθε πιθανή διαμάχη, αλλά άφησαν επίσης πολλά σκληρά μαρκαρίσματα να μείνουν ατιμώρητα. Αυτό οδήγησε σε απογοήτευση τους παίκτες της Άρσεναλ, οι οποίοι αισθάνθηκαν ότι στοχοποιήθηκαν από τους παίκτες της Γουλβς.

Συνολικά, οι διαιτητές έκαναν καλή δουλειά για να κρατήσουν τα πράγματα υπό έλεγχο. Υπήρξαν μερικές στιγμές έντασης, αλλά δεν υπήρξαν πραγματικά σημαντικά επεισόδια. Και οι δύο ομάδες μάλλον θα είναι ευχαριστημένες με τον τρόπο που χειρίστηκαν τα πράγματα οι διαιτητές.

Άρσεναλ - Γουλβς: Οι προπονητές

Μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι τόσο η Άρσεναλ όσο και η Γουλβς είναι ευχαριστημένες με την μέχρι τώρα πορεία της σεζόν τους. Η Άρσεναλ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 4η θέση της Premier League, ενώ η Γουλβς βρίσκεται ακριβώς από πίσω της στην 7η θέση. Αλλά ενώ και οι δύο ομάδες έχουν σημειώσει επιτυχίες στο γήπεδο, είναι οι προπονητές τους που πραγματικά έχουν εντυπωσιάσει τον κόσμο.

Ο Ουνάι Έμερι της Άρσεναλ έχει πάρει μια ομάδα που παραπαίει υπό τον Αρσέν Βενγκέρ και την έχει μετατρέψει σε πραγματική διεκδικήτρια του τίτλου. Τους έχει βάλει να παίζουν ένα συναρπαστικό ποδόσφαιρο και φαίνεται ότι θα μπορούσαν να είναι πραγματικοί διεκδικητές του τίτλου αυτή τη σεζόν.

Ο Nuno Espirito Santo της Γουλβς, εν τω μεταξύ, πήρε μια ομάδα που πολλοί πίστευαν ότι θα δυσκολευόταν να παραμείνει στην κατηγορία και την μετέτρεψε σε ομάδα που προκρίνεται στην Ευρώπη. Η ίδια παίζει σπουδαίο ποδόσφαιρο και θα προσπαθήσει να συνεχίσει την καλή της φόρμα όταν θα αντιμετωπίσει σήμερα την Άρσεναλ.

Ποιος θα βγει λοιπόν νικητής όταν αυτοί οι δύο προπονητές αναμετρηθούν Θα είναι ένα σπουδαίο παιχνίδι, το οποίο ανυπομονούμε να δούμε.

Άρσεναλ - Γουλβς: Τους θρύλους

Ήταν μια ιστορία δύο ημιχρόνων στο Emirates Stadium, καθώς η Άρσεναλ ήρθε από την πλάτη και νίκησε τη Γουλβς με 2-1 σε μια συναρπαστική αναμέτρηση. Η ομάδα του Nuno Espirito Santo προηγήθηκε με κεφαλιά του Raul Jimenez στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η Arsenal απάντησε άμεσα με την ισοφάριση του Pierre-Emerick Aubameyang. Οι Κανονιέρηδες πήραν το προβάδισμα λίγα λεπτά αργότερα με τον Αλεξάντρ Λακαζέτ, ο οποίος σκόραρε με εξαιρετικό βολέ και σφράγισε τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του.

Ήταν ένα παιχνίδι που είχε τα πάντα - δράση από άκρη σε άκρη, πολλές ευκαιρίες και δύο ομάδες που πήγαιναν πόντο-πόντο για να αναζητήσουν τη νίκη. Στο τέλος, η Άρσεναλ ήταν αυτή που βγήκε νικήτρια, και μάλιστα χάρη στους δύο κορυφαίους επιθετικούς της. Ο Aubameyang και ο Lacazette ήταν αμφότεροι σε φόρμα σήμερα, και συνδυάστηκαν εξαιρετικά για να οδηγήσουν την Arsenal στη νίκη.

Αυτή ήταν μια ξεχωριστή νίκη για την Άρσεναλ, όχι μόνο λόγω του τρόπου με τον οποίο ήρθε από πίσω για να κερδίσει, αλλά και επειδή ήταν απέναντι σε μια ομάδα που ήταν από τις καλύτερες στην Premier League φέτος. Η Γουλβς ήταν εξαιρετική με τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο φέτος και αναμφίβολα θα είναι απογοητευμένη με τον τρόπο που εξελίχθηκε το σημερινό παιχνίδι. Ωστόσο, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί ότι η Άρσεναλ ήταν άξια νικήτρια σήμερα.

Ας ρίξουμε τώρα μια ματιά σε μερικά από τα βασικά σημεία συζήτησης από το σημερινό παιχνίδι...

Άρσεναλ - Γουλβς: Το μέλλον

Το μέλλον αυτών των δύο ομάδων φαίνεται πολύ λαμπρό. Η Άρσεναλ διαθέτει μια νέα και ταλαντούχα ομάδα, ενώ η Γουλβς έχει δείξει ότι μπορεί να ανταγωνιστεί τους καλύτερους στην Premier League. Και οι δύο ομάδες είναι γεμάτες δυνατότητες και θα είναι συναρπαστικό να τις παρακολουθήσετε τα επόμενα χρόνια.

Ο αγώνας Άρσεναλ - Γουλβς είναι ένας αγώνας που διεξήχθη στις 18 Νοεμβρίου 2018. Η Άρσεναλ κέρδισε το παιχνίδι με 3-2. Τα στιγμιότυπα αυτού του αγώνα μπορείτε να τα βρείτε στην ενότητα.

Ποιος σκόραρε στο παιχνίδι Άρσεναλ - Γουλβς

Μετά τη συναρπαστική νίκη με 2-1 επί της Γουλβς στο Emirates, η Άρσεναλ αύξησε σημαντικά

τις πιθανότητές της να τερματίσει στην πρώτη τετράδα. Αφού ο Hwang Hee-Chan είχε ανοίξει το σκορ μόλις δέκα λεπτά νωρίτερα, μια γενναία επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το αυτογκόλ του Jose Sa στο 95ο λεπτό.

Σε ποιο κανάλι προβάλλεται ο αγώνας Άρσεναλ - Γουλβς

Ζωντανή μετάδοση του αγώνα Άρσεναλ - Γουλβς την Πέμπτη μπορείτε να δείτε στο Peacock και στο Telemundo Deportes στις Ηνωμένες Πολιτείες

. Η ζωντανή μετάδοση θα είναι διαθέσιμη στον Καναδά στο DAZN και στις ΗΠΑ στο fuboTV, όπου οι φίλαθλοι μπορούν να εγγραφούν για δωρεάν δοκιμή.

Ποιο ήταν το αποψινό σκορ ανάμεσα στην Τσέλσι και την Άρσεναλ

Premier League - όπως συνέβη | Premier League | The Guardian: Τσέλσι 2-4 Άρσεναλ

Είναι τραυματίας ο Σμιθ Ρόου

Λόγω ασθένειας, ο Emile Smith Rowe δεν μπόρεσε να αγωνιστεί εναντίον των Γουλβς στις

24 Φεβρουαρίου. Στη συνέχεια διαγνώστηκε με COVID-19, γεγονός που τον εμπόδισε να αγωνιστεί στη νίκη επί της Γουότφορντ στις 6 Μαρτίου. Πλέον έχει αναρρώσει πλήρως από την ασθένειά του, κάνοντας μια εμφάνιση στις 13 Μαρτίου εναντίον των Foxes για τα τελευταία 12 λεπτά ως αλλαγή.

Ποιος έχει τα περισσότερα γκολ για τη Μάντσεστερ Σίτι

Sébastien Agüero

Πόσα γκολ έχει ο De Bruyne

Έχει παίξει συνολικά 210 παιχνίδια στην Premier League σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του, σκοράροντας 57 γκολ και δίνοντας άλλες 86 ασίστ. Ο De Bruyne έχει κάνει 210 συμμετοχές μέχρι στιγμής, αλλά δεν έχει αποβληθεί ακόμα στο πρωτάθλημα, παρά το γεγονός ότι έχει συγκεντρώσει συνολικά 17 κίτρινες κάρτες

Πώς μπορεί η Μαν Σίτι να κατακτήσει τον τίτλο

Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Άστον Βίλα, αν η Λίβερπουλ χάσει από τη Γουλβς, η Μάντσεστερ Σίτι

θα πάρει το πρωτάθλημα.

Είναι το παιχνίδι της Άρσεναλ στο prime prime

Είκοσι παιχνίδια θα μεταδοθούν στο Amazon Prime, συμπεριλαμβανομένων κορυφαίων ομάδων όπως η Λίβερπουλ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Τσέλσι, η Μάντσεστερ Σίτι

και η Άρσεναλ.

Το παιχνίδι Άρσεναλ - Γουλβς θα μεταδοθεί από το Sky

Η Γουλβς πηγαίνει στη Γουέστ Χαμ την Κυριακή, ζωντανά στο Sky Sports από τη 1μμ- η σέντρα είναι στις 2μμ. Ο επόμενος αγώνας της Άρσεναλ για την Premier League έρχεται εκτός έδρας με τη Γουότφορντ την Κυριακή

6 Μαρτίου, με σέντρα στις 14:00.

Τι ώρα είναι η Άρσεναλ σήμερα

ποδοσφαιρικοί αγώνες Σήμερα είναι προγραμματισμένοι για τις 11:30 μ.μ., Άρσεναλ - Άστον