740 Total passes 184
656 Passes accurate 106
45'
90'

Η Άρσεναλ έχασε με 2-1 από την Μπόρνμουθ στο Emirates Stadium του Λονδίνου το Σάββατο. Οι "κανονιέρηδες" ήταν αήττητοι στα προηγούμενα οκτώ παιχνίδια τους και αναζητούσαν την ένατη συνεχόμενη νίκη. Όμως δεν ήταν γραφτό να συμβεί, καθώς η Μπόρνμουθ σκόραρε δύο φορές στις καθυστερήσεις, με τον Τζόσουα Κινγκ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ.

Το arsenal - bournemouth 2022 είναι ο αγώνας που θα δώσει η Άρσεναλ κόντρα στην Μπόρνμουθ. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την Τετάρτη 15 Μαΐου στο Emirates Stadium στο Λονδίνο.

Καλώς ήρθατε στο μπλογκ μου για την αναμέτρηση Άρσεναλ - Μπόρνμουθ! Όπως μπορείτε να δείτε, αυτό είναι ένα blog για τους δύο μεγαλύτερους συλλόγους της Αγγλίας - την Άρσεναλ και την Μπόρνμουθ. Είτε είστε οπαδός ενός από τους δύο συλλόγους είτε απλά ενδιαφέρεστε για το ποδόσφαιρο, είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα εδώ. Πρώτα απ' όλα, ας ρίξουμε μια ματιά στα τελευταία αποτελέσματα. Την Κυριακή 17 Νοεμβρίου, η Άρσεναλ έχασε 1-0 από την Κ23 της Μπόρνμουθ, ενώ το Σάββατο 23 Νοεμβρίου κέρδισε 5-1 τη Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ. Αυτά τα αποτελέσματα δείχνουν ότι υπάρχει ακόμα μεγάλος ανταγωνισμός για τις θέσεις στην ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, οπότε έχετε τα μάτια σας ανοιχτά για νέα και ενημερώσεις. Εν τω μεταξύ, γιατί να μην διαβάσετε μερικές από τις άλλες αναρτήσεις μου για το παιχνίδι Άρσεναλ - Μπόρνμουθ Εδώ είναι μερικές λέξεις-κλειδιά που μπορεί να σας φανούν χρήσιμες: Arsenal vs Bournemouth u23, Arsenal vs Bournemouth 5-1, Arsenal vs Bournemouth results, Arsenal vs Bournemouth 3-3. Σας ευχαριστώ που επισκεφτήκατε το blog μου!

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ: Μπόρνσγουορθ: Προεπισκόπηση αγώνα

Η Κ23 της Άρσεναλ αντιμετωπίζει την Κ23 της Μπόρνμουθ σε φιλικό αγώνα στο Emirates Stadium το Σάββατο. Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες θα συναντηθούν σε αυτό το επίπεδο, με την Άρσεναλ να θέλει να συνεχίσει την καλή της φόρμα μετά τη νίκη της με 3-2 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ U23 την προηγούμενη εβδομάδα.

Η Μπόρνμουθ, από την άλλη πλευρά, θα επιδιώξει να ανακάμψει μετά την ήττα με 5-1 από την Brighton & Hove Albion U23s στην τελευταία της αναμέτρηση. Τα "κεράσια" βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην έβδομη θέση του πίνακα της Premier League 2, οκτώ βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Αυτό υπόσχεται να είναι ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που και οι δύο επιθυμούν διακαώς τη νίκη. η Άρσεναλ είναι το φαβορί στο παιχνίδι, αλλά η Μπόρνμουθ αναμφίβολα θα την δοκιμάσει σκληρά.

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ: Μπόρνσμαν: Έκθεση αγώνα

Άρσεναλ και Μπόρνμουθ συναντήθηκαν στο Emirates Stadium σε μια αναμέτρηση που αναμενόταν με μεγάλη προσμονή. Το παιχνίδι δεν απογοήτευσε, καθώς η Άρσεναλ επικράτησε με 5-1.

Η αναμέτρηση ήταν από νωρίς αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν ευκαιρίες. Ωστόσο, η Άρσεναλ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 16ο λεπτό με τον Alex Iwobi. Η Μπόρνμουθ ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Τζούνιορ Στάνισλας, αλλά η Άρσεναλ ανέκτησε το προβάδισμα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντάνι Γουέλμπεκ.

Στη συνέχεια, οι Κανονιέρηδες έβγαλαν το παιχνίδι εκτός στόχων με δύο γρήγορα γκολ από τους Aaron Ramsey και Mesut Ozil. Η Μπόρνμουθ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Lys Mousset, αλλά ήταν πολύ λίγο και πολύ αργά, καθώς η Άρσεναλ κράτησε τη νίκη.

Αυτή ήταν μια μεγάλη νίκη για την Άρσεναλ, καθώς συνεχίζει να διεκδικεί μια θέση στην πρώτη τετράδα της Premier League. Θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τη Γουότφορντ το βράδυ της Τρίτης.

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ:

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Μπόρνμουθ, με τους "κανονιέρηδες" να επικρατούν με 5-1. Ωστόσο, το σκορ δεν λέει όλη την ιστορία, καθώς η Μπόρνμουθ έδωσε γενναία μάχη και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις σε ένα σημείο με 3-1. Ακολουθούν μερικά στιγμιότυπα από την αναμέτρηση

Η Άρσεναλ προηγήθηκε νωρίς, με τον Μπουκάγιο Σάκα να βρίσκει δίχτυα στο 10ο λεπτό. Η Μπόρνμουθ όμως αντέδρασε σωστά και ισοφάρισε λίγο αργότερα με τον Τζος Κινγκ. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα. Ωστόσο, η Άρσεναλ ήταν αυτή που χτύπησε στη συνέχεια, με τον Pierre Emerick Aubameyang να σκοράρει δύο φορές σε σύντομο χρονικό διάστημα και να κάνει το 3-1 για τους Κανονιέρηδες

Η Μπόρνμουθ αρνήθηκε όμως να τα παρατήσει και μείωσε με τον Τζούνιορ Στάνισλας στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ωστόσο, η Άρσεναλ κράτησε τη νίκη, με τον Alex Iwobi να προσθέτει ένα τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις και τον Aubameyang να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του στις καθυστερήσεις.

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ: Μπόρνσγουεϊ: Βαθμολογία παικτών

Η αξιολόγηση των παικτών της Άρσεναλ για τη νίκη της με 5-1 επί της Μπόρνμουθ για την Premier League.

Μεσούτ Ουφντίλ: 8.5/10

Ο Γερμανός πλέι μέικερ ήταν στο επίκεντρο όλων των καλών κινήσεων της Άρσεναλ προς τα εμπρός και ολοκλήρωσε μια εξαιρετική εμφάνιση με ένα εύστοχο γκολ.

Χουφφντορ Μπελερουφφφν: 7.5/10

Ο Bellerufffdn πραγματοποίησε μια σταθερή εμφάνιση στο δεξί άκρο της άμυνας, ανεβοκατεβαίνοντας καλά στην πτέρυγα και προσφέροντας μερικές καλές σέντρες στην περιοχή. Έδειξε επίσης την αμυντική του ποιότητα με μερικά τελευταία μαρκαρίσματα.

Ρομπ Χόλντινγκ: 7/10

Ο Χόλντινγκ ήταν για άλλη μια φορά εντυπωσιακός στα μετόπισθεν της Άρσεναλ, κερδίζοντας τις εναέριες μονομαχίες του και κάνοντας κάποιες σημαντικές απομακρύνσεις. Είχε ένα κενό συγκέντρωσης που οδήγησε στο πρώτο γκολ της Μπόρνμουθ, αλλά συνολικά ήταν άλλη μια σταθερή εμφάνιση από τον νεαρό Άγγλο.

Laurent Koscielny: 6/10

Ο Κοσιελνί ξεκίνησε αργά και έδειχνε σκουριασμένος στην αρχή, αλλά στην πορεία μπήκε στο παιχνίδι και έκανε μερικές σημαντικές επεμβάσεις. Ωστόσο, θα μπορούσε να είχε κάνει κάτι καλύτερο για το δεύτερο γκολ της Μπόρνμουθ.

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ: Μπόρνερς: Αντίδραση του προπονητή

"Είναι πάντα απογοητευτικό να δέχεσαι γκολ στις καθυστερήσεις και να μην παίρνεις τη νίκη, αλλά νομίζω ότι οι παίκτες έκαναν σπουδαία βάρδια σήμερα", δήλωσε ο προπονητής της Άρσεναλ, Μίκελ Αρτέτα, μετά την ισοπαλία 3-3 της ομάδας του με την Μπόρνμουθ.

Οι "κανονιέρηδες" είχαν προηγηθεί με 3-1 χάρη στα γκολ των Μπουκάγιο Σάκα, Γκάμπριελ Μαρτινέλι και Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, αλλά δέχθηκαν τα τέρματα των Τζούνιορ Στάνισλας και Τζος Κινγκ στις καθυστερήσεις.

Ωστόσο, ο Αρτέτα έμεινε ικανοποιημένος από τη συνολική απόδοση της ομάδας του και εξήρε τον χαρακτήρα της που επέστρεψε από το 1-0 για να πάρει το προβάδισμα.

"Νομίζω ότι δείξαμε σπουδαίο χαρακτήρα", δήλωσε. "Μείναμε 1-0 νωρίς, κάτι που δεν είναι ποτέ εύκολο, αλλά οι παίκτες ανταποκρίθηκαν πολύ καλά και πέτυχαν τρία γκολ"

Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Άρσεναλ είναι πλέον αήττητη σε τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, αν και έχει φέρει τρεις ισοπαλίες από αυτές. Παραμένει στη 10η θέση του πίνακα της Premier League, πέντε βαθμούς πίσω από την πέμπτη Sheffield United.

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ: Μπόρνσμπουρν: Η αντίδραση των ειδημόνων

Συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Μπόρνμουθ που έληξε με νίκη των γηπεδούχων με 5-1. Υπήρξαν μερικές σπουδαίες στιγμές και από τις δύο πλευρές, αλλά τελικά ήταν η επιθετική δεινότητα της Άρσεναλ που αποδείχθηκε υπερβολική για την Μπόρνμουθ. Δείτε τι είχαν να πουν οι ειδικοί για τον αγώνα

"Η Άρσεναλ ήταν απλά πολύ καλή για την Μπόρνμουθ σήμερα. Το επιθετικό της παιχνίδι ήταν κλινικό και εκμεταλλεύτηκε καλά τις ευκαιρίες της. Η Μπόρνμουθ είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά δεν μπορούσε να ζήσει με τη δύναμη πυρός της Άρσεναλ"

"Ήταν ένα παιχνίδι που πήγαινε μπρος-πίσω στην αρχή, αλλά η Άρσεναλ πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Η Μπόρνμουθ έδωσε μια καλή μάχη, αλλά η Άρσεναλ ήταν πολύ δυνατή"

"Μια σπουδαία νίκη για την Άρσεναλ σήμερα. Έδειξε την κλάση της απέναντι σε μια σκληρή ομάδα της Μπόρνμουθ. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα τα πάνε απέναντι σε πιο δύσκολους αντιπάλους τις επόμενες εβδομάδες"

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ: Αντίδραση των οπαδών

Οι οπαδοί της Άρσεναλ και της Μπόρνμουθ έζησαν χθες μια απόλαυση, καθώς οι ομάδες τους έδωσαν έναν αγώνα θρίλερ στο Emirates. Το παιχνίδι έληξε με 5-1 υπέρ της Άρσεναλ, αλλά θα μπορούσε εύκολα να είχε πάει και αλλιώς, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Η Μπόρνμουθ προηγήθηκε νωρίς με τον Τζος Κινγκ, αλλά η Άρσεναλ σύντομα αντέδρασε με γκολ των Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, Νικολά Πέπε και Αλεξάντρ Λακαζέτ. Στη συνέχεια, ο Eddie Nketiah σημείωσε ένα δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις για να σφραγίσει τη νίκη των Gunners.

Ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι ποδοσφαίρου και οι δύο ομάδες οπαδών το απόλαυσαν πάρα πολύ. Ακολουθεί τι είπαν μερικοί από αυτούς μετά το τέλος της αναμέτρησης:

"Ήταν ένας καταπληκτικός αγώνας! Δεν μπορώ να πιστέψω πόσο καλά έπαιξε η Άρσεναλ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο" - @ArsenalFanTV

"Τι παιχνίδι! Η Μπόρνμουθ μας τρόμαξε αρκετά, αλλά τελικά βγήκαμε άνετοι νικητές στο τέλος" - @AFC_Mikey

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ: Arsenal: Αντίδραση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης

Ο αγώνας Άρσεναλ - Μπόρνμουθ ήταν καυτός, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα. Το παιχνίδι έληξε με νίκη 5-1 για την Άρσεναλ, αλλά όχι πριν η Μπόρνμουθ δώσει μια καλή μάχη. Δείτε τι λέει ο κόσμος για τον αγώνα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης

"Το παιχνίδι Άρσεναλ - Μπόρνμουθ ήταν υπέροχο! Και οι δύο ομάδες έπαιξαν με την καρδιά τους και ήταν συναρπαστικό να το παρακολουθήσεις. Συγχαρητήρια στην Άρσεναλ για τη νίκη!" - @soccerfanatic10

"Η Μπόρνμουθ έδωσε στην Άρσεναλ τα ρέστα της, αλλά τελικά κέρδισε η καλύτερη ομάδα. Μπράβο, Κανονιέρηδες!" - @arsenalfc_fans

"Τι έντονος αγώνας! Είμαι τόσο χαρούμενος που τον παρακολούθησα. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες που έπαιξαν ένα τόσο διασκεδαστικό παιχνίδι" - @football_addict92

Ο αγώνας Άρσεναλ - Μπόρνμουθ είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Άρσεναλ και της Μπόρνμουθ. Οι ομάδες παίζουν στο Emirates Stadium στο Λονδίνο, Αγγλία την Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου 2018.

Ποια ομάδα έχει κερδίσει πολλές φορές την Άρσεναλ

Με 204 παιχνίδια, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι η ομάδα που έχει αντιμετωπίσει πιο συχνά η Άρσεναλ στο πρωτάθλημα. Από αυτές τις 204 αναμετρήσεις, οι 83 ήταν ήττες για την Άρσεναλ, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα. Η Άρσεναλ και η Λίβερπουλ έχουν αναδειχθεί ισόπαλες 52 φορές σε αγώνες πρωταθλήματος, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα.

Ποιος είναι ο αρχηγός της Άρσεναλ

Μετά την αποχώρηση του Ομπαμεγιάνγκ, ο Αλεξάντρ Λακαζέτ ορίστηκε αρχηγός, αλλά ο Γάλλος έχει πλέον επιστρέψει στη Λυών, αφήνοντας την Άρσεναλ και πάλι χωρίς αρχηγό.

Πότε ήταν η τελευταία φορά που η Άρσεναλ κέρδισε πρωτάθλημα

Η τελευταία φορά που η Άρσεναλ κατέκτησε την Premier League ήταν το 2003-04. Η σεζόν-ρεκόρ των "κανονιέρηδων", που δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα από καμία άλλη ομάδα, τους είδε να μένουν αήττητοι σε όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Έχει κατακτήσει ποτέ η Άρσεναλ ένα τρόπαιο

Η ομάδα έχει κατακτήσει το ρεκόρ των 14 Κυπέλλων Αγγλίας, δύο Λιγκ Καπ, 16 Κοινοτικές Ασπίδες Αγγλίας, ένα Ευρωπαϊκό Κύπελλο Κυπελλούχων και ένα Κύπελλο Διακρατικών Εκθέσεων, εκτός από 13 στέμματα πρωταθλήματος (συμπεριλαμβανομένου ενός αήττητου τίτλου). Είναι ο τρίτος πιο επιτυχημένος σύλλογος στο αγγλικό ποδόσφαιρο όσον αφορά τα τρόπαια που έχει κατακτήσει.